Skolēnus aicina pieteikties uz izbraukuma nodarbībām par 20.gs. otrās puses un mūsdienu mākslu

2018. gadā fonds “Mākslai vajag telpu” aizsāka mākslas izglītības programmu “Izbraukuma nodarbības par 20.gs. otrās puses un mūsdienu mākslu”, piedāvājot Latvijas skolām pieteikties izbraukuma nodarbībām, kuru laikā jauniešus iepazīstina ar latviešu mākslas vēsturi un mūsdienu mākslas procesiem, aicinot viņus arī izteikties un artikulēt savu viedokli par mākslu. Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas atbalstu “Latvijas skolas somas” satura radīšana fonds uzlabojis nodarbību saturu un pieacinājis nodarbību norisē piedalīties jaunos māksliniekus Madaru Kvēpu, Enviju un Jāni Šneideru, kas šobrīd ir aktīvi savā radošajā darbībā un sevi jau paspējuši pierādīt vietējā mākslas vidē, paziņojumā medijiem informēja fonda pārstāvji.

Fonds “Mākslai vajag telpu” plašākai publikai pazīstams ar savu MVT Vasaras mājas projektu un reģionālajām izstādēm, taču sākot ar 2018. gadu fonds uzsācis doties uz Latvijas skolām, nodrošinot nodarbības par 20.gs. otrās puses un mūsdienu mākslu skolēniem (7.-9.klase). Fonda vadītāja Katrīna Jaunupe par šī projekta nepieciešamību saka šādi: “Fonda “Mākslai vajag telpu” prioritāte jau kopš dibināšanas brīža ir bijusi 20.gs otrās puses un mūsdienu mākslas muzeja izveide Rīgā, bet tikpat svarīgs fonda izvirzītais mērķis ir reģionālās kultūrvides aktivizēšana un jauniešu iesaiste kultūras procesu apzināšanā. Mēs šādi vēlamies nodrošināt iespēju Latvijas jauniešiem iepazīties ar profesionālās mākslas un kultūras klasiskajām vērtībām, kā arī laikmetīgajām izpausmēm. Šī būs paaudze, kas veido mūsu nākotni, piepildīs muzejus un būs tie, kas attīstīs Latvijas kultūrvidi. Tādēļ ir svarīgi ir veicināt viņos šo interesi un veidot sarunu ar viņiem!”

Nodarbībās mākslas izstāžu kuratore Auguste Petre izklāsta īsu ievadkursu latviešu mākslas vēsturē, īpaši pievēršoties 20.gs. otrās puses un mūsdienu mākslai. Par pieredzi līdz šim A. Petre saka: “Neskatoties uz to, ka izglītības sistēma Latvijā arvien tiek attīstīta, joprojām gana maz uzmanības tiek pievērsts mākslas un kultūras vēstures nozīmei tajā. Vizuālā māksla ir ļoti būtiska mūsu kultūras sastāvdaļa, tāpēc šķiet tikai loģiski, ja katrs no mums iegūst kādu zināšanu bāzi šajā jomā. Jau pagājušajā gada pieredze lika secināt, ka jaunās paaudzes zināšanas par vizuālo kultūru ir krietni mazākas nekā interese par to. Mūsu nodarbību mērķis ir iedrošināt šo patieso interesi un veicināt izpratni par mākslu.”  

2019. gada rudenī projekts saņēmis mērķprogrammas “Latvijas skolas somas” satura radīšana atbalstu. Programmas “Latvijas skolas soma” vadītāja Aija Tūna norāda: “Balstoties uz līdzšinējo pieredzi un lielās skolēnu ieintresētības dēļ “Latvijas skolas somas” programma turpina sadarboties ar fondu “Mākslai vajag telpu”. Šis atbalsts ir palīdzējis uzlabot nodarbību saturu, kā arī piesaistīt projektam jaunos māksliniekus Madaru Kvēpu, Enviju un Jāni Šneideru. Jaunie mākslinieki nodarbību otrajā daļā iepazīstina jauniešus ar savu daiļradi, sniedzot izpratni par to, ka mākslinieka profesija, tāpat kā jebkura cita profesija, sevī ietver noteiktus pienākumus, plānveidi un atbildību. Nodarbības beigās noris diskusija, kuras tematu jauniešiem kopā ar savu skolotāju jāizvēlas īsi pirms nodarbības skolā. Diskusijā jaunieši tiek aicināti izteikt viedokli par dažādiem mākslas darbiem, kas tiek apskatīti prezentācijas veidā. Projekta mērķis ir iesaistīt jauniešus sarunā par mākslu un patērēt to kritiski, nebaidīties no sava viedokļa, taču arī veidot to pamatotu – gan par jau esošo mākslas mantojumu, gan arī par mūsdienu mākslu. Svarīgi ir izvairīties no tā, ka jauniešiem veidojas stereotipizēts uzskats par pēdējo 70 gadu laikā radušos mākslu, tādēļ nodarbība veidota tā, ka tiek paskaidroti mākslas procesi vēsturiskā secībā, kā arī diskusija ir pakārtota vienai no piedāvātajām tēmām un tā balstās uz konkrētu darbu apskati.

Pieteikties nodarbībai iespējams sazinoties ar fonda “Mākslai vajag telpu” projektu vadītāju Lāsmu Gobu rakstot uz [email protected] vai zvanot +371 26305862.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti