Radioteātris piedāvā: «Pilsētbērziņu ģimene zaļumos» - bērniem par dzīvi bez tehnoloģijām

Latvijas Radio piedāvā jaunumu - radioteātrī tapis Andrē Balžekienes stāsta "Pilsētbērziņu ģimene zaļumos" ieraksts. Tā ir grāmata bērniem par dzīvi bez tehnoloģijām

Tulkojusi Dagnija Dreika. Piedalās LKA Leļļu teātra kursa studenti Una Eglīte, Sandija Dobgāne, Elizabete Skrastiņa, Matīss Budovskis. Muzikālo pavadījumu izpilda Latgales priekšpilsētas mūzikas un mākslas skolas audzēkņi Marija Ņizkodubova un Valērijs Afanasjevs. Režisore Zane Daudziņa. Skaņu režisors Andis Ploks. Redaktore Dzintra Matuzāle. Projekta vadītāja Māra Eglīte.

Latvijas Radio raidījumā "Monopols" saruna ar grāmatas "Pilsētbērziņu ģimene zaļumos" ilustratori Lauru Belēviču

Laura Belēviča ir latviešu māksliniece, arhitekte, ilustratore un trīs bērnu māmiņa, kura patlaban dzīvo ASV, Kalifornijā, bet astoņus dzīves gadus pavadījusi Ķīnā, Šendžeņā. Taču viņas sirds, kā pati saka, pieder Latvijai. Laura ir ilustrējusi izdevniecībā "Pētergailis" izdoto lietuviešu rakstnieces Andrē Balžekienes grāmatu bērniem "Pilsētbērziņu ģimene zaļumos", kas vēsta par to, kā pārvarēt ģimenes krīzi un novērst viedtehnoloģisko "piesārņojumu" savstarpējās attiecībās. Radot stāsta varoņus, Laura izmantojusi savas meitas kā prototipus grāmatas galvenajiem tēliem.

Māksliniece atceras: „Gribētu izmantot izdevību pateikt paldies manam vīram par sava sapņa realizēšanu. Tieši viņš mani gadiem ilgi urdīja atrast laiku ilustrēšanai. Tieši viņš pieskata mazos laikā, kad esmu pazudusi kārtējā zīmējumā…”

Laura, Jūs esat ieradusies Rīgā pirms dažām dienām, un es zinu, ka jums vakar bija ļoti svarīgs notikums dzīvē, vai jūs būtu gatava padalīties ar klausītājiem, kas tad īsti notika?

Jā, man vakardien, varētu teikt, piedzima vēl viens bērniņš, jo katra grāmata, ko es ilustrēju un pēc tam turu rokās, ir kā tāds, jā, kā tāda jauna viena posma nobeigums, jauna posma sākums. Ja pirms tam grāmata bija tikai manā prātā, manās domās, tad šobrīd viņa jau ir uz papīra, viņu varēs aptaustīt, ieraudzīt, izlasīt.

Vakardien Japānas vēstniecībā tika atvērta un prezentēta mana otrā bērnu grāmata ar nosaukuma "Vīrs guļ ziemas miegu".

"Vīrs guļ ziemas miegu"

Kāpēc Japānas vēstniecībā un skatos uz vāka, tur arī ir vairākas valodas redzams.

Jā, šī grāmatiņa ir trijās valodās, un šī ir piektā no sērijas, ko veido Japānas pilsēta Higašikava kopā ar Latvijas Kultūras ministriju.

Katru gadu tiek izvēlēta viena latviešu tautas pasaka un tiek rīkots konkurss, kurā ir jāiesūta vāka ilustrācija un šogad piedalījās vairāk nekā simts ilustratoru un tika izvēlēta mana versija, un es tiku pie šī goda ilustrēt šo grāmatu.

Šīs ilustrācijas ir brīnumaini skaistas. Bet ir jau vēl kāds stāsts, jo šajā darbā ir piedalījies vēl kāds cilvēks, par kuru mēs noteikti nedrīkstam aizmirst, kurš tas ir?

"Vīrs guļ ziemas miegu"

Es gribētu pat teikt, ka ir piedalījušies ļoti daudz cilvēku, bet tāds ļoti liels pienesums ir bijis no fotogrāfa, Latvijas ainavu fotogrāfa Andra Eglīša.

Viņš ļoti dāsni piedāvāja man savas brīnišķīgās Latvijas dabas fotogrāfijas, jo šī grāmatiņa stāsta par Latvijas dabu četros gadalaikos un to uzzīmēt, ko Andris Eglītis ir noķēris, to sajūtu un tās debesis un to gaismu.

Un turklāt arī grāmatiņa bija jānodod ļoti, ļoti ātri, nebija liels laiks, lai iezīmētu.

"Vīrs guļ ziemas miegu"

Bet vai var teikt tā, ka jūs it kā šīs fotogrāfijas šīs skaistās dabas ainavas papildinājās vēl ar savu redzējumu klāt?

Jā, tā bija, es vispirms uzzīmēju šo stāstu un zināju, ka man būs nepieciešams bildes, un tad vienā brīdī sapratu, ka es to nevaru tā vienkārši likt internetā atrastas fotogrāfijas. Man ir jāsameklē šie autori, un es biju uztaisījusi maketu šai grāmatiņai un zināju kādas bildes man ir nepieciešamas. Tad man iestājās panika un es caur saviem draugiem un paziņām tiešām meklēju fotogrāfus, kas būtu ar mieru šīs fotogrāfijas man iedot. Tādu vispār bija daudz, un es gribētu arī pieminēt Jāni Škaparu un arī Artūrs Belēviču, manu brāli.

Viņi arī šajā grāmatiņā piedalījušies. Es šīs fotogrāfijas ne tikai gribēju saņemt par brīvu, jo man šim projektam nebija budžeta, bet arī es viņus gatavojos pilnībā sagriezt un pārtaisīt.

To es arī Andrim Eglītim tā arī uzrakstīju epastā, es viņam teicu: “Cienījamo māksliniek, jums ir brīnišķīgas bildes, un es šobrīd  ilustrēju grāmatu par Latvijas skaisto dabu, kas ir domāta Japānas auditorijai, un es domāju, ka mums tas ir noteikti, noteikti jāpasniedz tieši tā, kā tas ir redzams jūsu fotogrāfijās, bet es diemžēl jums nevaru samaksāt. Un vēl - kas ir ļoti svarīgs moments - es šīs bildes sagriezīšu.”

Andas Eglītes paskatījās uz manu maketu un saņēmu pastu nākošajā dienā, un ar lielajiem burtiem tur bija rakstīts: Man ļoti patīk, izvēlies bildes!

Vēl ir otra grāmata, un varbūt tagad izstāstīsim par šo grāmatu, kurai arī aktualitāte, kāda notiks šajās dienās.

Šīs grāmatas nosaukums ir "Pilsētbērziņu ģimene zaļumos", mana pirmā bērnu grāmatiņa. Tā tika izdota vispirms Lietuvā un pēc tam pagājušā gada rudenī Latvijā un šīs grāmatiņas atklāšanā piedalījās aktrise Zane Daudziņa, kas bija atvedusi arī saviem studentiem.

Šo grāmatiņu uzveda atnākušajiem apmeklētājiem, kas ar mani svinēja šos svētkus.

Un es biju vienkārši ļoti, ļoti aizkustināta par to. Es, redzot, kā bērni skatījās šo uzvedumu un kā šis stāsts pēkšņi pārtapa ne vien šajā grāmatiņā, bet pēkšņi redzot to dzīvē.

Mums izveidojās ļoti laba draudzība ar Zani.

Un es esmu arī atbraukusi šajā sakarā, jo 30.septembrī Latvijas Radio dzims vēl viens šis Pilsētbērziņu stāsts audio formātā.

Un piebildīsim, ka to būs ielasījuši Zanes studenti, tātad topošie leļļu aktieri, un notiks tas 30.septembrī pulksten 10.20. Tas mums vēl priekšā, un to visiem būs iespēja arī noklausīties.

Un es gribētu aicināt tos, kas vēlētos piedzīvot arī ne tikai radio versiju, bet arī virtuālās realitātes versiju. Es gribētu visus aicināt uz Tērbatas ielu 55 Rīgā 30.septembrī, mēs noklausīsimies radio versiju un notiks arī virtuāla šī stāsta virtuālās versijas prezentācija, ko visi cilvēki varēs apskatīt un piedzīvot

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt