Klase

"Klase". Ko bērns piedzīvo, nomainot skolu?

Klase

Pēcstundas ar Mārtiņu Rītiņu

Patstāvīgas dzīves sākšana

Pedagogs: Kopmītnēs jauniešiem ir gan daudz vilinājumu, gan dzīvei noderīgu mācību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Atdalīšanās no ģimenes un ierastās vides, sākot patstāvīgu dzīvi kopmītnēs, jaunietim ir sarežģīts laiks. Vieglāk dzīvei jaunos apstākļos adaptēsies tie jaunieši, kuri pašaprūpes prasmes ir apguvuši jau bērnībā un saņem vecāku atbalstu jaunajos apstākļos, pauž raidījuma “Klase” varoņi.

Kopmītnēs nekad nav garlaicīgi, tā ir interesanta vieta, laba dzīves pieredze, dzīve kopmītnēs sagatavo dzīvei, savās pārdomās dalās jaunieši.

Pats no savas pieredzes kopmītnēs sociālais pedagogs, ABA terapijas speciālists Raitis Zeps atceras, ka tas nebija vienkārši, bija dažādi vilinājumi, kas pārāki par vēlmi mācīties, bet galvenais saprast savu mērķi dzīvē – "kāpēc tu esi šeit ieradies un ko tu gribi sasniegt nākotnē".

Brīdī, kad jaunietis dodas prom no mājām, ierodas kopmītnēs, paliek viens ar savām emocijām un domām, viņam jāmāk sevi parādīt, nostabilizēties. Atdalīšanās no ģimenes un ierastās vides ir sarežģīta, jo iepriekš dzīvots mazā kopienā, kas pieskata. Komforta zona pazūd, tas jaunietim rada lielu stresu, skaidro Zeps.

Ja pašaprūpes prasmes bērns iegūst bērnībā, viņam būs vieglāk adaptēties patstāvīgai dzīvei.

Vecākiem ir bažas par bērnu dzīvi kopmītnēs, bet viņiem ir jārespektē bērna vēlme būt patstāvīgam, dzīvojot kopmītnēs, ļaujot viņam pašam pieņemt lēmumus un organizēt savu ikdienas dzīvi.

Kopmītnēm ir daudz pozitīvu aspektu, tā ir vieta, kur jaunietis var pieaugt; ja būs nepieciešamais atbalsts no vecākiem un atbalsta personām, tad dzīvi kopmītnēs var ievirzīt pozitīvās sliedēs.

Jaunieši nevēlas atklāt kopmītnēs notiekošo vecākiem, jo viņus biedē potenciālais sods  un pārmetumi no vecākiem.

Vecākam sarunā ar jaunieti jāsaglabā miers, daudz jāklausās, ko jaunietis stāsta, nevajadzētu pārlieku asi reaģēt uz stāstīto, jo tad jaunietis var turpmāk nestāstīt par notiekošo, pauž sociālais pedagogs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti