Ģimenes studija

Kurš atbildīgs par lauztu kāju jeb bērnu uzvedība un pieaugušo rīcība spēļu laukumos

Ģimenes studija

Mazuļu valodas attīstība

Bērnu kino: Kā nosaka, kura filma piemērota kādam bērna vecumposmam

Pēc kādiem kritērijiem nosaka filmu piemērotību bērna vecumam?

Aug "ekrāna paaudze", kura dažādas filmas un animācijas skatās jau no mazotnes. Bērnu auditorijai domāto saturu dala pa vecumiem, ierobežojumi mēdz būt rekomendējoši vai arī aizliedzoši. Tāpat filmu garums ir atbilstošs bērnu vecumam. Eksperti Latvijas radio raidījumā "Ģimenes studija" uzsvēra, ka bērni var skatīties dažāda satura filmas kopā ar vecākiem, kuri filmu saturu bērnam prot paskaidrot.

Filmu novērtēšanai atbilstīgai vecuma grupai ir izstrādāts likums, kur ir noteikti filmu un vecuma kritēriji. Saturs, tēma, valoda, kailums, sekss, vardarbība, ieroči, narkotisko vielu klātbūte un citi faktori nosaka vecuma ierobežojumu filmai. Pie filmas norādīts, vai vecuma ierobežojums ir rekomendācija vai aizliegums, skaidroja kino festivāla "Riga IFF" radošā direktore Sonora Broka.

Straumēšanas laikmetā vecuma cenzam vairāk ir rekomendējošs raksturs.

Latvijas TV filmu iepirkšanas nodaļas vadītāja Zane Valeniece pauda, ka TV primārais ir saturs, arī ievēro vecuma sadalījumu. Katrai mērķauditorijai ir savs satura sadalījums. Strikts ir likums, ka pēc 22 rāda 16+ filmas, pirms 22.00 12+ filmas. Arī kinoteātra "Kino Bize" bērnu un jauniešu programmas vadītāja Paula Bērziņa  skaidroja, ka kinoteātrī saturs ir pielāgots konkrētai vecuma grupai.

Animācijas filmu režisors Edmunds Jansons uzsvēra, ka, veidojot filmas, domā par mērķauditoriju, saprotot, kādas ir intereses un nepieciešamības. Tas veido vecuma grupas.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs -Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Par saturu domā – kā tas bērnam būs emocionāli, psiholoģiski, informatīvi atbilstoši. Filmu veidotājs nedomā ierobežojumu formātā. Ja vecāks prot paskaidrot, tad var skatīties jebko.

Grūti Latvijā atrast mazākajiem bērniem pieejamu saturu, teica Bērziņa.

Ir U kategorijas filmas – universālā filmu kategorija. Broka skaidroja, ka tā ir tāda, kura ir saprotama arī bērniem. Ņemti vērā visi momenti, kas var satraukt bērnu, saturs izstāstīts bērnam saprotami, nav necenzētu vārdu, pieļaujams kailums bez seksuāla konteksta, ir tikai norādes uz vardarbību, kas paliek iztēles jomā, ir tikai saturiskas norādes par ieroču ekspluatāciju, šausmu momenti – viegli un īslaicīgi.

"Kino Bize" vairāk domā par to, vai saturs veicina iztēli un radošumu. Edmunds Jansons priecājas par LTV kritēriju, ka daudzveidība ir rādītājs. Valeniece vecākiem iesaka ne tikai doties uz kinoteātri, lai skatītos animācijas filmas angliski, vecākiem ar bērniem būtu nepieciešams skatīties arī latviešu animācijas filmas kopā.

Bērziņa uzskata, ka veiksmīgākais vecums, kad sākt skatīties animācijas, ir divi gadi, tomēr jāņem vērā arī filmas garums. Pilnmetrāžas filmas mazs bērns nevar noskatīties bez pārtraukumiem.

Vismazākajiem TV sērijas garums ir četras minūtes, tās var būt bez teksta. Skolas vecuma bērniem filmu standarta garums ir 12 minūtes,

akcentēja Valeniece.

Filmu satura ziņā nepastāv strikta puiku un meiteņu filmu dalījuma, bet ir tēmas, kuras tuvākas puišiem, kuras meitenēm, pauda Jansons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti