Mācāmies adīt! Daces bērnības siltākās atmiņas

Bērnības laika atmiņām pieauguša cilvēka dzīvē ir īpaša vieta. Tajās var būt gan priecīgi, gan bēdīgi brīži, bet bērnība noteikti ietekmē cilvēka tālāko dzīvi.

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

Par vecākiem nepiedzimst, par labiem vecākiem var kļūt mācoties. Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runās par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam, dodot vecākiem zināšanas, kā to darīt labi.

LSM.lv vecāku sadaļā mēs publicējam dienas darbiņus - ieteikumus, ko vecāki un vecvecāki var paveikt kopā ar bērniem.

Tagad mēs publicēsim dažādus ieteikumus no pieaugušu cilvēku dzīves - kādas spēles un aktivitātes viņi atceras no savas bērnības.

Iemāci bērnam adīt! Daces (30) stāsts:

"Dzīvojām laukos kopā ar vecvecākiem, kur vienmēr daudz darāmā visiem ģimenē un katrs skrien pa saviem darbiem. Tādas kopā sanākšanas bija pie pusdienu galda.

Mana vecmāmiņa ir liela adītāja, viņa bija tā, kura man ierādīja adīšanas prasmi. Arī mamma prot adīt, bet viņai laikam nebija laika man mācīt. Vecmāmiņa adīja un man rādīja.

Adīt iemācījos, adu vēl tagad, tas man tiešām patīk. Bet, atceroties bērnību, bieži iedomājos to kopā būšanas laiku – mēs ar vecmāmiņu ņemamies ar adīšanu, tad ir dažādas sarunas, vecmāmiņa stāsta visādus stāstus, atbild uz maniem jautājumiem, bet pāri visam ir sajūta, ka es esmu viņai ļoti svarīga,

ka mēs tikai izliekamies, ka viņa man adīt māca, patiesībā viņa man šādi rāda, cik svarīgs tāds desmitgadnieks ir pieaugušam cilvēkam.

Arī mamma piesēda kopā ar mums, dažreiz žurnālus lasīja, kopā runājām. Vectētiņš turpat un tētis, un brālis. Tas bija īpašs brīdis, jo ikdienā visi tiešām ļoti aizņemti, lai tā laiku niekiem tērētu, bet tagad to īpaši atceros.

Es pat atceros, ka tādos brīžos man fiziski bija sajūta, ka sirds sitas citādi, ka pakrūtē tāda kā kņudoņa, ka mēs ar vecmāmiņu kā līdzvērtīgas tur kopā ar adīšanu buramies.

Jā, tad vēl dzijas šķeteres turēšana, kamēr vecmāmiņa to kamolā tin - tik atbildīgi. Es, bērns, turu, vecmāmiņa tin dziju, nepieciešams rokas ar šķeteri kustināt dzijas tīšanas ritmā, lai vecmāmiņai vieglāk tīt. Man visu laiku jāpieskata, lai viņai vieglāk.

Man ir divi dēli, tagad domāju, kā to kopā būšanas sajūtu uzburt, dzīvojam pilsētā un ir pavisam cits dzīves ritms. Ceru, ka man būs arī meita, tad noteikti viņai adīt mācīšu!"

Vecāki, sāciet ar piecām minūtēm!

Maratona organizētāji vecākus aicina sākt ar piecām kopā būšanas minūtēm. Piecas minūtes ir laiks, ko vecāki savam bērnam var atrast.

Piecas minūtes ir būtiskas, īpaši maza bērna dzīvē. Speciālisti saka, ka piesaistes sistēma starp bērnu un vecāku veidojas līdz trīs gadu vecumam, kad bērns ir atkarīgs no vecākiem visās jomās, tas atstāj iespaidu uz bērnu arī visās jomās.

Mēs tevi aicinām paskatīties uz savas bērnības piecām minūtēm – pavadītām kopā ar vecākiem. Kas ir tas – tavās atmiņās paliekošais no kopā būšanas ar saviem vecākiem un ģimeni bērnībā. Ko jūs kopā darījāt?

Dalieties ar savām atmiņām, kopā spēlēto spēļu aprakstiem, praktiskiem ieteikumiem, tie var noderēt citiem, tiem, kuri vēlas kļūt par labiem vecākiem šodien. Rakstiet [email protected]

Konteksts:

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runās par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. Uzsverot, ka bērniem vajadzīga mīlestība un nedalīta uzmanība no abiem vecākiem, Latvijas Radio 5 dīdžeji aicinās ziedot piecus eiro par dziesmu pieci.lv ēterā, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības vecākiem: kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Maratons notiek Doma laukumā līdztekus Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti