Ģimenes studija

Vecāku izglītošanās jeb kā kļūt par laimīgu ģimeni. Tuvojas konference "Vecāku revolūcija"

Ģimenes studija

Viesturs Ķerus grāmatā stāsta par savas ģimenes dzīvi mājā meža vidū

Ārste: Ikviens slimais jūtas nelaimīgs. Bērnam slimnīcā atbalsts ir vajadzīgs dubultā

Likums atļauj vecākiem būt slimnīcā kopā ar bērnu, bet realitātē tas ne vienmēr izpildāms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bērna nokļūšana ārstniecības iestādē ir smags pārdzīvojums vecākiem, viņi vēlas atrasties kopā ar bērnu, bet slimnīcā ir savi noteikumi, ko nosaka iespējas, tāpēc ar bērnu atļauj kopā būt tikai vienam no vecākiem vai vecāku pilnvarotai personai; bieži šāda situācija izsauc vecāku neizpratni un neapmierinātību. Likums nosaka, ka vecākiem ir tiesības atrasties kopā ar bērnu. Situāciju raidījumā “Ģimenes studija” skaidro mediķi un juristi.

Jebkuram slimam cilvēkam jābūt atbalstam, īpaši bērnam. Ja bērnam nav septiņi gadi, ar viņu var kopā palikt viens vecāks (izņemot epidēmiju apstākļus, kad slimnīca ir pārpildīta), viņa uzturēšanos slimnīcā apmaksā valsts.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste Renāte Snipe uzsver, ka jānodala divas lietas vecāku iesaistē – lēmuma pieņemšana un aprūpe. Lēmuma pieņemšanā slimnīcā cenšas iesaistīt abus vecākus. Ja runā par būšanu kopā ar bērnu - to var darīt viens no vecākiem vai ģimenes pilnvarota persona. Ar savu un bērna personību apliecinošu dokumentu slimnīcā var uzrakstīt pilnvaru personai, kurai vecāki uztic rūpes par bērnu, nav noteikti jādodas pie notāra.

BKUS praktizē, ka telpās, kur nav sterilās zonas, pieļaujama vecāku klātbūtne ar noteikumu, ka vecāki adekvāti reaģē. Vecāku slimnīcā uztver kā atbalstu.

Slimnīcas sterilajās zonās vecāku klātbūtne nav pieļaujama, jo tad vecāki īpaši jāapģērbj, jāapmāca, tas prasa milzu resursus. Slimnīcai nav tādu resursu. Citās slimnīcās Latvijā kārtība ir aptuveni līdzīga.

No psiholoģiskā viedokļa vecāku klātbūtne būtu vēlama, bet to ne vienmēr var atļauties.

Juriste Karīna Palkova kā piemēru min kādu vinnētu lieta, kurā ārsts neļāva mammai būt klāt, kad bērnam veikta medicīniska manipulācija, mamma vērsās tiesā, un tā atzina, ka mammai bija tiesības atrasties kopā ar bērnu. Juriste uzsver, ka būs jāvēro, kā šī lieta ietekmēs citu vecāku rīcību, jo

likumdošana saka, ka abiem vecākiem ir tiesības būt kopā ar bērnu.

BKUS plānota pārbūve, tad, iespējams, pirmās 24 stundas pēc nonākšanas slimnīcā varēs kopā ar bērnu būt abi vecāki. Šobrīd pie bērna var atrasties tikai viens vecāks.

Virsārste Renāte Snipe kā piemēru min situāciju, kad bērnu uz slimnīcu atved ar politraumu pēc avārijas, tad apkārt bērnam ir 10 mediķi un glābj bērna dzīvību; arī tad, kad notiks slimnīcas pārbūves darbi, nebūs iespēja abiem vecākiem būt blakus bērnam šādā situācijā.

Slimnīcā nonāk arī bērni, kuru vecāki nevar atrasties ar viņiem kopā, jo mājās ir citi bērni vai ir kāds cits iemesls, kā arī bērni no institūcijām, kuri slimnīcā ierodas vieni.

Iniciatīva “Lielas rūpes par mazajiem” cenšas nodrošināt pieaugušā klātbūtni slimnīcā bērniem no vairāku bērnu ģimenēm vai bērniņiem no institūcijām, kuri slimnīcā uzturas vieni paši. Iniciatīvai gan nav kapacitātes katram bērnam nodrošināt aukles klātbūtni, un šobrīd ir jautājums, cik ilgi šī pozitīvā iniciatīva pastāvēs, jo tā balstās uz entuziasmu un ziedojumiem.

Ir arī citi pozitīvi piemēri, piemēram BKUS vecāku padomes iniciatīva vainagojās panākumiem - no nākamā gada 1. janvāra vecākiem, kuriem ir smagi slimi bērni, tiks pagarināta darba nespējas lapa, tas iepriekš attiecās tikai uz bērniem līdz 14 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti