Kas ir sekss? Bērnu intīmie jautājumi

Bērns jautājumu "Kas ir sekss?" var uzdot apzināti un arī neapzināti, nemaz nesaprotot vai nenojaušot šī vārda nozīmi. Abos gadījumos tas var satraukt vecākus. Speciālisti iesaka šādai sarunai gatavoties pēc iespējas mierīgāk un skaidrojumus veikt bērna vecumam un zināšanām atbilstīgi.

Kā ar bērnu runāt par intīmiem jautājumiem

Portāla “Lsm.lv” sadaļā vecākiem un bērniem publicējām padomrakstu sēriju - vecākiem ar bērniem runāt par ķermeni, intīmiem jautājumiem, seksualitāti.

 

Vecākiem jāsaprot, ka tad, ja viņi izdzird mazu bērnu izrunājam vārdu “sekss”, tas var būt noklausīts vārds, par kura nozīmi bērniem nav nekādu zināšanu.

“Mazi bērni mēdz atkārtot vārdus, kuru nozīmi viņi nesaprot un kuru nozīmi saprast viņiem nav vajadzīgs,”

skaidro psiholoģe Inese Putniece.

Psiholoģes pieredze liecina, ka vecāki, izdzirdot, ka bērns šo vārdu izrunā, sāk īpaši koncentrēt savu uzmanību uz bērna darbībām, runu, mēģinot saprast, kāpēc bērns šo vārdu saka, vai tam ir kāds īpašs iemesls.

Visticamāk, ka šāda iemesla nav, tas ir viens no vārdiem, kuru bērns iemācījies un kura nozīmi nesaprot.

Vecāki neapzināti var pārstimulēt bērnus, dodot vairāk informācijas, nekā bērns spējīgs uztverts. Otra galējība ir ļoti puritāniska vide ar daudziem aizliegumiem, tad bērns pēc informācijas dosies ārpus ģimenes

Ja bērns šo vārdu izrunā, tad pirmais ieteikums neapsaukt bērnu, nekaunināt: “Fui, kā tu tā vari runāt!”. Bērns taču nesaprot šī vārda nozīmi!

Psiholoģe iesaka bērnus līdz piecu gadu vecumam nenoslogot ar detalizētu informāciju par seksu – bērns to nesapratīs, tas var viņu tikai mulsināt.

Mazākiem bērniem skaidro, ka mamma un tētis iemīlēja viens otru, viņi dzīvo kopā, arī guļ kopā, tad piedzimst bērns.

Lielākiem bērniem – ap deviņu gadu vecumu var rādīt attēlus un saruna var būt detalizētāka. Tas būs periodā, kad bērns jau zinās dzimumorgānu nosaukumus.

Bērnu klīniskās universitātes ginekoloģe dzemdību speciāliste Lāsma Līdaka pauž, ka labākais skaidrošanas veids, atbildot uz jautājumu “Kas ir sekss?”, būtu ilustrāciju izmantošana: “Uz šiem jautājumiem bez bilžu zīmēšanas vai rādīšanas ir ļoti grūti atbildēt tā, lai bērns saprot. Noteikti jāsāk ar to, kā katra ķermeņa daļa (tai skaitā iekšējie dzimumorgāni) izskatās, kā to sauc un ko tā dara. Tad arī pēdējais jautājums – kas ir sekss - ir ļoti vienkārši atbildams.

Lāsma Līdaka aicina vecākus sarunu ar bērnu par intīmiem jautājumiem vadīt bez satraukuma: “Vēlos aicināt vecākus par šīm lietām censties domāt pēc iespējas mierīgāk. Ja bērnam sāksim stāstīt par, piemēram, zvaigžņu kustību ap Sauli, bet tas būs par sarežģītu vai neinteresantu, tad bērns vienkārši neklausīsies un pusi aizmirsīs. Līdz ar to, ja vien runāsiet cieņpilni un patiesi, uzsverot dzimumattiecību emocionālo pusi, traumu bērnam diez vai radīsiet.

Sliktāk ir izvairīties no šiem jautājumiem vai izsmiet bērnu, tad gan ir liela iespēja, ka par šīm tēmām informācija tiks meklēta citur, iespējams, porno lapās vai pie "gudrākajiem" klasesbiedriem nākotnē...”

Jautājums: Kas ir sekss?

Atbilde mazākam bērnam: Mamma un tētis iemīlēja viens otru, viņi dzīvo kopā, arī guļ kopā, tad piedzimi tu.

Atbilde lielākam bērnam: Tad, kad divi pieauguši cilvēki viens otru mīl, tad viņi rada bērniņus tā, kā es tev izstāstīju (kopīgi skatoties attēlus). Tas arī ir sekss. Ne vienmēr no seksa rodas bērni, to dara arī tad, kad vienkārši mīl viens otru’’. 

Izprintējams krāsojamais zīmējums sarunai ar bērnu:

Dokumenti

Kas ir sekss?

Lejuplādēt

1.03 MB

 

 

 

 

Šī raksta sagatavošanā konsultāciju sniedza psiholoģes Inese Putniece un Bērnu klīniskās universitātes ginekoloģe dzemdību speciāliste Lāsma Līdaka.

Ja jums ir jautājumi, rakstiet uz [email protected], palīdzēsim rast atbildes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti