Ģimenes studija

Mācībām fonda "Plecs" programmā pieteikušies vairāk nekā 500 vecāki

Ģimenes studija

Stājas riskus skolēniem rada ne tikai smagās mugursomas, bet arī ilgstoša sēdēšana

Uzturlīdzekļi - parādu piedziņa bērna audzināšanai no neapzinīgiem vecākiem

Kā piedzīt uzturlīdzekļus bērna audzināšanai no neapzinīgiem vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Uzturlīdzekļu nemaksātāju skaits Latvijā sasniedz teju 40 tūkstošus personu, un kopējais naudas parāds ir 324 miljoni eiro. Bieži viens no vecākiem apzināti izvairās no uzturlīdzekļu maksāšanas, tad var vērsties tiesā un ar pierādījumiem apliecināt viņa patiesos ienākumus. Speciālisti uzskata, ka vecāku savstarpējā sapratne varētu daudzas domstarpības atrisināt, to varētu izmainīt obligāts mediācijas process, skaidro raidījumā “Ģimenes studija”.

Īsumā:

  • Ja viens no vecākiem nemaksā bērnam uzturlīdzekļus, to maksāšanu uzņemas Uzturlīdzekļu garantiju fonds.
  • Ja nauda fondam netiek maksāta, tas parādu piedziņai izmanto pat represīvus mehānismus, arī no ārzemēs strādājošiem nemaksātājiem.
  • Ja vecāku starpā nesaskaņas par uzturlīdzekļiem, viņiem ir tiesības vērsties tiesā.
  • Patieso ienākumu slēpšanu var atmaskot ar pierādījumiem.

Uzturlīdzekļu garantijas fonda nodrošinājums

Ja vecāki nespēj vienoties par uzturlīdzekļiem bērnam, saistības uzņemas Uzturlīdzekļu garantiju fonds. Lai piespiestu parādniekus atdot naudu, strādā gan represīvie mehānismi, gan izskan publiskā telpā ziņa, ka viņu bērnus uztur no nodokļu maksātāju naudas.

Kopš stingrāku sankciju pieņemšanas atdotās summas aug.

Uzturlīdzekļu garantijas fonds parādniekus meklē arī ārzemēs. Iniciētas vairāk par diviem tūkstošiem pārrobežu lietu - nav problēmas cilvēkus atrast, ja darbs ir legāls.

Cilvēkiem, kas rada bērnus, jādomā, vai būs spējīgi bērnus uzturēt, tas ir viņu pienākums. Nevar radīt bērnus, lai citi nodokļu maksātāji viņus uztur, pauž Uzturlīdzekļu garantiju fonda direktors Edgars Līcītis.

Šobrīd ir  324 miljonu eiro parāds, kas uzkrājies 15 gadu laikā, ir 40 tūkstoši parādnieku. Šim parādam nav noilguma.

Tagad parādniekam iespējams nosegt pamatparādu, tad tiek dzēsti parāda procenti, to daudzi izmanto. Ja vienojas par to, kā segs parādus, netiek pievienoti represīvie mehānismi.

Vēršanās tiesā

Ja vecāku starpā ir nesaskaņas par uzturlīdzekļiem, viņiem ir tiesības vērsties tiesā par uzturlīdzekļu maksāšanas kārtību un apjomu, vecāku tiesības skaidro zvērināta advokāte Līga Šime.

Ja vecāki vienojas par uzturlīdzekļu apjomu, to ieteicams apstiprināt rakstiski. Ja ir tikai mutiska vienošanās, īpaši, ja par lielāku summu nekā minimālais apmērs, būs grūti vienošanos pierādīt nemaksāšanas gadījumā.

Minimālais uzturlīdzekļu apjoms līdz bērna septiņu gadu vecumam ir 25% no minimālās mēnešalgas, no septiņu līdz 18 ( vai 21, ja bērns turpina mācīties, bet tas neattiecas uz augstāko izglītību)) gadu vecumam – 30% no minimālās mēnešalgas.

Likums nosaka, ka vecāku pienākums ir uzturēt bērnu līdz laikam, kad bērns pats sevi var uzturēt, ja bērns mācās, tad pienākums viņu uzturēt ir līdz 21 gada vecumam.

Patieso ienākumu slēpšana

Gadās, ka uzturlīdzekļu nemaksātājs apzināti slēpj savus ienākumus. Tad otra puse tam var meklēt pierādījumus. Attālināti skatoties, redz personas oficiālos ienākumus. Ja ir aizdomas par patieso ienākumu slēpšanu, jāziņo Uzturlīdzekļu garantiju fondam, tas kā valsts iestāde var sagatavot iesniegumu policijai, ja ir informācija, to nodod tiesai.

Ja tiesā prasa summu, kas lielāka par minimālo uzturlīdzekļu apmēru, tad darbojas pierādīšanas process.

Tāpēc, vēršoties tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu, būtiski ir pierādījumi, ja nav pierādījumu, tad uz pieejamās informācijas pamata tiesa veido spriedumu. Tomēr jāatceras, ka tiesai var iesniegt pierādījumus – banku izrakstus, foto vai citu info par personas dzīvesveidu, kas var pierādīt, ka ir lielāki ienākumi nekā minimālā alga. Šiem pierādījumiem jābūt pietiekamā daudzumā, lai tiesa varētu pārliecināties.

Ļoti bieži vecāku attiecības ir tik saspīlētas, ka viņi nespēj sarunāties un vienoties, tāpēc valstī jāattīsta mediācijas pakalpojums, ko obligāti būtu jāiziet pirms šķiršanās, lai divi pieauguši cilvēki savā starpā varētu vienoties par bērnu audzināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti