Kā jaunos cilvēkus ieinteresēt apgūt zināšanas, prasmes un iemaņas dažādos folkloras žanros, kāda ir Latvijas bērnu un jauniešu folkloras svētku „Pulkā eimu, pulkā teku” 35 gadu pieredze, Kultūras Rondo studijā pārrunāts ar svētku rīkotājām Māra Mellēnu, Dinu Liepu un Katrīnu Feldmani.

"1984. gadā Ernests Spīčs, Ojārs Rode un Liāna Ose nolēma, ka padomju laikā bērniem nepieciešams kaut kas folklorā balstīts," par festivāla pirmsākumiem stāsta Māra Mellēna, kura pati ar to ir saistīta kopš 1989. gada.

"Tā ir ilgtermiņa programma," uzskata Māra Mellēna. "Kad sākām kopā ar Valdi Muktupāvelu un Ernestu Spīču, mums bija liela vīzija un ambīcijas. Gribējām uztaisīt programmu bērniem, gribējām nodarboties ar pētniecību, skaidrot, kā tradicionālā kultūra dzīvo mūsdienu vidē. Mums bija skaista un liela vīzija. Rakstījām grāmatas blakus mutvārdu tradīcijai, tad mēs gājām uz to, ka bez grāmatām mums vajag arī ierakstus, jo skaņu pasaule un skaņu ainava, ko piedāvā tradicionālā pasaule, ir tik ļoti atšķirīga no mūsdienu kultūras, ka to bez palīglīdzekļa ar ierakstu īsti nevar aptvert. Šobrīd rūpīgi sadarbojamies ar garamantas.lv.

Projekts attīstās kopā ar laiku, izmantojot digitālās pasaules priekšrocības, vienlaikus saglabājot to, ka nekas nav vērtīgāks par tiešu komunikāciju gan ar vārdiem, gan ar dziedāšanu, pieredze, ko iegūst bērni kopā, bērni kopā ar pieaugušajiem un kopā ar veciem cilvēkiem."

Dalībnieki ik gadu izzina kādu no tautas tradīcijām, kas ir veltīta konkrētai tēmai. PEPT 2019. gada tēma ir „Rotā saule, rotā bite”, saskaņā ar kuru dalībnieki ir apguvuši zināšanas, prasmes un iemaņas daudzveidīgos folkloras žanros. Iecavas novads, kur šogad notiek svētki, ir pazīstams ar savām biškopības tradīcijām, zemkopības un amatniecības tradīcijām, ar kurām dalībnieki tiks iepazīstināti.

Svētku galvenie notikumi:

18. maijs, sestdiena

11.00. Svētku atklāšanas koncerts „Skanēdama bite skrēja”. Pie Iecavas Mūzikas un mākslas skolas.
18.00. PEPT folkloras konkursu laureātu koncerti. Norise vienlaicīgi trīs pilsētas vietās: Iecavas Kultūras namā, Iecavas Sv. Antona Romas Katoļu baznīcā un Iecavas vidusskolā.

19. maijs, svētdiena

10.00. Svētku dalībnieku gājiens. No Iecavas domes uz Iecavas estrādi.
10.30. Svētku noslēguma novadu koncerts “Rotā saule, rotā bite – pienenēs, purenēs”. Iecavas estrāde.
13.45. Rotaļu sarīkojums “Rotaļu vija Latvijai”. Iecavas estrāde.

Svētku notikumos ieeja ir bez maksas.