Sadaļas Sadaļas

Bērnu slimnīcā strauji pieaug ar zarnu infekcijām sasirgušo bērnu skaits. Ieteikumi vecākiem bērnu higiēnas jautājumos

Samazinās viens no Covid-19 ierobežojumu pozitīvajiem efektiem – Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļā strauji pieaug ar zarnu infekcijām sasirgušo bērnu skaits. Tas liecina, ka sabiedrībā mazinās uzmanība pret vienu no svarīgākajiem piesardzības pasākumiem ne tikai Covid-19, bet arī kuņģa un zarnu trakta infekciju izplatības mazināšanai: roku higiēnu, paziņojumā presei pauž slimnīcas pārstāvji.

Slimnīcas speciālisti atgādina, ka regulāra roku mazgāšana un dezinficēšana ir efektīvākais veids, kā izvairīties no dažādām zarnu trakta infekcijām.

Sākoties Covid-19 pandēmijai un aktualizējot nepieciešamību regulāri mazgāt un dezinficēt rokas, slimnīcā ārstēto bērnu ar caureju jeb diareju skaits samazinājās par 50%.

2020. gada pirmajos divos mēnešos ar kuņģa zarnu trakta infekcijas pazīmēm slimnīcā nonāca teju 1000 jeb 998 bērni, bet šogad gadījumu skaits bija samazinājies uz pusi – janvārī tādu bija 243, bet februārī ārstu palīdzība bija nepieciešama 252 bērniem. Dati par 2021. gada martu liecina par caurejas gadījumu strauju pieaugumu. Pēdējā mēneša laikā caurejas un/vai vemšanas dēļ slimnīcā nonāca pat 20 pacienti dienā, un kopumā šomēnes līdz 26. martam palīdzību saņēmuši jau 336 pacienti.

Neiepriecinošie dati Bērnu slimnīcas ārstiem liek secināt, ka, visticamāk, arvien biežāk bērniem gadās piemirst par rūpīgu roku higiēnu. Caureju visbiežāk izraisa tādi vīrusi kā Rota un Norvalka, adenovīrusi un enterovīrusi. Cilvēka organismā tie visbiežāk nonāk fekāli orālā ceļā ar nemazgātu roku starpniecību. Akūtu caureju pavada krampjveida sāpes vēderā, vemšana un drudzis, un tā var izraisīt organisma atūdeņošanos un apdraudēt cilvēka dzīvību.

Mūsdienu higiēnas prasības, sanitārās normas, vakcinācija un kopējā medicīnas attīstība ļauj novērst ilgtermiņa veselības problēmas vai pat nāves gadījumus vemšanas un/vai caurejas dēļ. Tāpēc aicinām saglabāt šo krīzes laikā pastiprināti apgūto veselīgo paradumu – rūpīgi mazgāt rokas,” aicina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas procesa vadītāja Zanda Pučuka.

Lai izvairītos no saslimšanām, speciālisti iesaka regulāri mazgāt rokas ar ziepēm, tās rūpīgi noskalot un noslaucīt, izmantojot vienreiz lietojamo vai auduma dvieli (tas regulāri jāmazgā vismaz 60°C temperatūrā). Rokas obligāti jāmazgā pirms maltītes gatavošanas, pasniegšanas vai ēšanas, pēc tualetes lietošanas vai autiņu maiņas, pēc rīkošanās ar neapstrādātiem dārzeņiem, saknēm vai jēlu gaļu,  pēc saskares ar lauksaimniecības dzīvniekiem vai pēc lauku darbiem, kā arī lauku saimniecības apmeklējuma.

Ja bērnam sākusies caureja un/vai vemšana, vecākiem izvērtēt situāciju un pareizi rīkoties palīdzēs BKUS gatavotais informatīvais materiāls.

Bez tā, ka allaž līdzi jānēsā pašiem savs dezinfekcijas līdzeklis vai mitrās salvetes, nepieciešams izmantot iespēju rokas dezinficēt, arī ierodoties vai pametot tādas publiskas vietas kā veikali. Vecākiem roku higiēnas uzturēšanas nepieciešamību ar atvasēm vajadzētu pārrunāt, piemēram, izgudrojot kādu atmiņā paliekošu aizraujošu spēli vai izmantojot bērniem paredzētus informatīvos materiālus par roku mazgāšanu.

Ieteikumi vecākiem, kā mācīt bērnam pareizi mazgāt rokas! Krāsojams secības uzdevums

Izprintējamie materiāli:

 

Dokumenti

Roku mazgāšana 1.pdf

Lejuplādēt

202.74 KB

Dokumenti

Roku mazgāšana 2.pdf

Lejuplādēt

190.46 KB

 

 

 

 

Darba gaita:

Izprintē darba lapas, izkrāso, tad sagriež zīmējumus pa līnijām.

No šiem zīmējumiem var izveidot grāmatiņu, lapas secīgi saspraužot kopā un uzzīmējot grāmatas vāku, uzrakstot nosaukumu.

Šos attēlus var izmantot kā spēli (tad zīmējumus ieteicams uzlīmēt uz stingrāka papīra), sagatavojot vairākus eksemplārus un sacenšoties, kurš ātrāk saliks zīmējumus pareizā secībā.

Otrs variants – sagatavojiet divas vai trīs zīmējumu kopijas (nepieciešamas tik kopiju, cik spēlētāju), sajauc zīmējumus, sadala vienādi katram spēlētājam. Tad pa vienam zīmējumam padod blakussēdētājam, katrs patur sev noderīgo zīmējumu, lai izveidotu visu sešu zīmējumu rindu. Uzvar tas, kurš pirmais ticis pie visiem zīmējumiem.

Bērnistabā ir dažādas spēles, video un audio ieraksti, kā arī virtuāli krāsojami un izprintējami zīmējumi par higiēnas tēmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt