Sarežģīti, neinteresanti, nav karjeras iespēju jeb kāpēc skolēni neizvēlas eksakto zinātņu studijas

Vidusskolas absolventu vidū interese par eksakto zināšanu studijām ir nemainīgi zema, un darba tirgū speciālistu trūkums kļūst arvien aktuālāks. Iemesli, kāpēc jaunieši neizvēlas šīs studijas, ir uzskats, ka eksaktās zinātnes ir sarežģītas, neinteresantas, šajā jomā nav karjeras un izaugsmes iespējas, skaidro Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijā.

Kā liecina Izglītības un zinātnes ministrijas statistika*, pērn vispārējās izglītības iestādēs 12. klasē mācījās vairāk nekā 11 000 skolēnu, no kuriem 597 jeb 5,4% izvēlējās kārtot valsts centralizēto eksāmenu ķīmijā un tikai 2,7% jeb 304 skolēnu eksāmena vērtējums pārsniedza 60%. 2022./2023. studiju gadā ķīmijas bakalaura studiju programmās Latvijas Universitātē un Rīgas Tehniskajā Universitātē (RTU) kopā bija pieejamas 160 budžeta vietas, taču studijas uzsāka vien 108, tādējādi ķīmijas studiju 1. kursa aizpildījums nesasniedza pat 70%.**

Lai šo dinamiku mainītu un izprastu iemeslus jauniešu zemajai interesei par ķīmijas apguvi, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijā (LAĶĪFA) tika izveidota darba grupa, kas strādā pie iespējamo risinājumu izstrādes un ieviešanas. Lai izprastu problemātikas iemeslus, darba grupa apzināja gan pašu skolēnu, gan mācībspēku viedokli, iesaistot un ar skolotājiem kopīgi diskutējot par iemesliem un nepieciešamajiem risinājumiem.

"Diskusijas laikā atklājās – lai skolēnus ieinteresētu un motivētu apgūt ķīmiju, ir nepieciešams veidot atbilstošu vidi jau sākumskolā, ielikt labus pamatus zināšanām, taču ar vieglāk uztveramu metodiku un praktiskiem darbiem. Tāpat skolotāji atzina, ka skolniekus ir nepieciešams aktīvāk mudināt uz eksperimentēšanu, iedrošināt, kā arī nodrošināt ķīmijai radošu vidi. Atbilstošus apstākļus un skolēnu ieinteresētību lielā mērā ietekmē arī mācību iestāžu tehniskais nodrošinājums un metodisko materiālu trūkums skolotājiem," uzsver LAĶĪFA izpilddirektore Zanda Jurjāne.

Gan skolotāju diskusija, gan LAĶĪFA veiktās skolēnu aptaujas*** rezultāti uzrādīja, ka

viens no būtiskākajiem šķēršļiem, kas mazina skolēnu interesi par ķīmiju, ir uzskats, ka tā ir sarežģīta un neinteresanta, savukārt informācijas trūkuma dēļ skolēni šajā nozarē maldīgi nesaskata perspektīvu, karjeras un izaugsmes iespējas.

"Lai lauztu pastāvošos stereotipus, veicinātu jauniešu izpratni par ķīmijas studiju priekšrocībām, karjeras iespējām, kā arī demonstrētu praktiskus piemērus no studiju vides un ķīmiķu ikdienas, jau šajā pavasarī esam uzsākuši projektu, kura ietvaros sadarbībā ar RTU organizējam ķīmijas studentu tikšanos ar skolēniem. Un redzam, ka šādas tikšanās jauniešiem palīdz labāk izprast ķīmijas zināšanu sniegtās iespējas un maina jauniešu domas par turpmākajām studiju iespējām. Pēc tikšanās ar studentiem 86% skolēnu aptaujas anketās norādīja, ka viņu viedoklis par ķīmiju ir mainījies – tagad ķīmija viņiem šķiet daudz interesantāka, šī tikšanās palīdzējusi vairāk iedziļināties un radījusi interesi par nozares studiju un darba iespējām" stāsta Zanda Jurjāne.

Problemātikas apzināšanas posmā iegūtā informācija, viedokļi un dati tiks izmantoti, lai asociācijas darba grupā izstrādātu stratēģisku rīcības plānu un metodiku, kā arī definētu tālākos soļus risinājumu ieviešanai.

* Avots – Valsts izglītības satura centrs (VISC), https://www.visc.gov.lv
** LU un RTU sniegtie dati
*** Skolēnu aptaujā piedalījās 216 jaunieši no dažādām Latvijas pilsētām

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti