Ūdens kustība augos. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Otrajā nedēļā pievērsīsimies meža pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par augu dzīvi mežā.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Ūdens kustība augos

Eksperiments veicams pieaugušo klātbūtnē!

Ūdens kustībai augā ir nozīmīga arī osmoze – ūdens kustība šūnās atkarībā no sāļu koncentrācijas.

Lai novērotu osmozi, būs nepieciešams:

  • kartupelis
  • glāzes ar ūdeni
  • sāls
  • nazis

Darba gaita:

Kartupeli sagriež pēc iespējas garākos salmiņos (kā fri kartupeļus) un ar nazi nolīdzina vienādā garumā. Ar lineālu izmēra salmiņa garumu. Četrās glāzītēs ielej ūdeni. Pirmo glāzi nemaina, otrajā pieber vienu tējkaroti sāls, trešajā – divas un ceturtajā – trīs tējkarotes sāls. Kārtīgi izmaisa un katrā glāzē ieliek vienu salmiņu. Pēc 10 minūtēm izmēra katra salmiņa garumu. Vai salmiņi ir mainījuši savu garumu? Pamēģini salocīt katru salmiņu! Ko vari novērot?

Skaidrojums: 

Kartupelis sastāv no šūnām, šūnas sieniņas un membrānas laiž cauri ūdeni, bet nelaiž cauri sāļus. Osmoze ir parādība, kurā ūdens pārvietosies pāri šūnas sieniņai virzienā uz augstāku sāļu koncentrāciju. Kartupelī ir vairāk sāļu nekā tīrā ūdenī, tādēļ ūdens dosies salmiņā iekšā, savukārt sālsūdens glāzēs ūdens no kartupeļa šūnām nāks ārā. Jo augstākas koncentrācijas sālsūdens būs glāzītē, jo vairāk sarāvies un ļumīgs būs salmiņš. Augi vīst, ja tiem trūkst ūdens, tad arī to šūnās ir mazāk ūdens un tie kļūst ļumīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti