4. studija

Zīmju valodā. 4. studija

4. studija

Kā un cik ilgi Valsts policija meklē bez vēsts pazudušu cilvēku?

Vai skolotāju un vecāku balles veicina labas attiecības?

Attiecību veidošana vai naudas tērēšana jeb cik ētiski skolā rīkot darbinieku un vecāku balli?

Salaspils 1. vidusskolā jau otro reizi notika skolas darbinieku un vecāku balle. Latvijas televīzijas raidījums "4. studija" saņēmis" Salaspils iedzīvotāja neizpratnes pilnu vēstuli par šo pasākumu, uzskatot to par naudas tērēšanu un neētisku rīcību pret skolas darbiniekiem.

Salaspils iedzīvotājs: "Nezinu par citām skolām, bet šis šķiet dīvaini: ir uzaicināta mūzikas grupa, vakaru vada aktieris, ir foto stūrītis, loterija. Tas notiek līdz plkst. 3 no rīta. Pirmkārt – nabaga apkopējas. Otrkārt, par šo gan jau maksā Salaspils novada nodokļu maksātāji. Negribas, lai pašvaldības iestāde šādi tērē mūsu naudu."

Trīs dienas pirms balles ar nosaukumu "Liekam jaunu bildi iekšā" vēl brīvas bija pēdējās 12 vietas. Tā kā skolas telpās vietu skaits ir ierobežots, pasākumu apmeklēja pavisam 110 viesu.

Uldis Tomass Šimens, Salaspils 1. vidusskolas skolotājs – karjeras konsultants, pasākuma organizators: "Mēs esam skolas ēdnīcā, kur arī notika daļa no šīs balles, šeit mums bija galdiņi, vecāki sēdēja pie šiem galdiņiem, nekas nebija nekur jāienes, jāpārceļ. Viss bija tepat uz vietas."

Savukārt saliedēšanās spēles un dejas notikušas skolas gaitenī.

Skolotājs Šimens bijis iniciators arī pirmajai skolotāju un skolēnu vecāku ballei Salaspils skolā. Pirms tam strādājis vienā no Rīgas skolām, kur šādi pasākumi rīkoti jau vairākus gadus.

"Es redzēju, kā šī plaisa starp vecākiem un darbiniekiem samazinās. Vide skolā ir daudz, daudz draudzīgāka," pauda Šimens.

Kovida pandēmijas dēļ otro balli nesanāca sarīkot ātrāk nekā piecus gadus pēc pirmā Salaspils vecāku un skolotāju kopējā atpūtas vakara.

Šimens: "Sarežģītākais, ar ko es saskārtos, bija vairāk vai mazāk vecāku, darbinieku pārliecināšana par šāda pasākuma nepieciešamību, jo šāds formāts daudziem un daudz kur izskan kā tāds pārsteigums – kā tas var būt?"

Ballītei jeb skolotāju un skolēnu vecāku saliedēšanās pasākumam neesot iztērēts neviens cents no nodokļu maksātāju naudas. Gan vecāki, gan skolotāji maksājuši dalības maksu. Arī par skolas apkopēju pārslodzi vēlā nakts stundā salaspilieši var neraizēties. Telpas uzkopa nākamajā dienā.

"Skolai ir daudz un dažādi pasākumi, pēc kuriem  tehniskajiem darbiniekiem – viņu amata aprakstā ir ierakstīts – ir jānodrošina šī kārtība. Tādi ir žetonu vakari, piemēram, kas arī ir cita formāta pasākumi. Šis pasākums tieši ne ar ko neatšķiras. Jo – kā tas tiek menedžēts? Ja kādu tas interesē – ir skolēnu rudens brīvdienas, pavasara brīvdienas un jebkurš tehniskais darbinieks, kurš nāk strādāt ārpus darba laika, ārpus darba dienām – tajās brīvdienās dabū brīvu dienu," skaidroja Salaspils 1. vidusskolas direktore Inese Paidere.

Direktore uzskata, ka labai sadarbībai starp skolotājiem un vecākiem ir par maz ar komunikāciju e-klasē un vecāku sapulcēs. Gan pirms pieciem gadiem, gan tagad no atpūtas vakara dalībniekiem esot dzirdētas tikai pozitīvas atsauksmes.

"Es pati mēģināju runāt ar vecākiem pilnīgi pie katra galdiņa, kas bija atnākuši, es izdzirdēju ļoti, ļoti labas lietas par skolu. Lai vai kā liekas, mēs sanākam kopā, lai atpūstos. No otras puses – bija vairāki proaktīvi vecāki, kas nāca ar idejām, kas skolai vēl būtu jādara," pauda direktore.

Raidījums "4. studija" painteresējās Salaspils kaimiņos – Rīgas un Ogres novadā –, vai arī tur skolās tiek rīkotas balles skolotājiem un skolēnu vecākiem?

"Ir tādi saliedēšanās pasākumi, kur piedalās skolotāji, skolēnu vecāki, bet visos piedalās arī paši skolēni. Bet ir tādi vecāku klubiņi, kur, piemēram, 1. vidusskolā ir tāda Gada balva. Un tad tur viss notiek vienreiz gadā tādā formātā, kur tiek sveikti visādiem kritērijiem atbilstošākie Gada labākie skolotāji utt., un tad, protams, pēc tam ir arī saviesīgs pasākums," stāstīja Ogres novada domes Komunikācijas nodaļas vadītājs Patriks Grīva.

"Rīgas pašvaldības skolās notiek skolēnu vecāku un skolas saliedēšanās pasākumi jeb atpūtas vakari. To organizēšana ir veids, kā skola pilnveido un uzlabo sadarbību ar vecākiem. Pasākumus parasti rīko Skolas padome. Šie pasākumi netiek rīkoti par pašvaldības līdzekļiem, bet ir vecāku dalības maksa. Nereti, ja no šīs dalības maksas paliek pāri nauda, vecāki to novirza/uzdāvina skolai," pauda Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore Sindija Grāvere.

Savukārt no galvaspilsētas attālākajos novados – Liepājā un Daugavpilī – izglītības pārvaldēs nav dzirdēts, ka tur skolās tiktu rīkoti kopīgi skolas darbinieku un skolēnu vecāku atpūtas vakari.

Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD) atzīst, ka tā ir pašas skolas izvēle, kā veicināt sadarbību starp skolotājiem un skolēnu vecākiem.

"Jebkāda veida jebkuri pasākumi, kur vecāki saliedējas ar skolu vai skolotājiem, ir atbalstāmi un veicināmi. Tanī pašā laikā ir jājūt robeža, lai nākotnē nebūtu pārpratumi. Piemēram, ar to, ka vecāki sagaida vairāk kaut ko no skolotājiem kaut kādiem konkrētiem bērniem – piemēram, atzīmju izlikšanu vai īpašāku attieksmi. Profesionālā ētika skolotājiem ir jāievēro," skaidroja IKVD Uzraudzības departamenta direktora vietnieks Maksims Platonovs.

"Skolotāji savas robežas, tiesības, pienākumus pārzina perfekti. Es esmu vairāk nekā droša, ka nekas tamlīdzīgs nebūs," pauda skolas direktore Inese Paidere.

Ņemot vērā šī gada pieredzi, Salaspils 1. vidusskolā ir pārliecināti, ka līdzīgs pasākums tiks organizēts arī nākamgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti