Dokumentālās filmas

Krustceļš. Dokumentāla filma

Dokumentālās filmas

Kad vakars ar rītu tiekas. Ceļojums Baltijas mūzikā. Dokumentāla filma

Skolotāji. Raimo Lielbriedis. Dokumentāla īsfilma

Skolotāju hobiji: Raimo Lielbrieža attēla tapšanas maģija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Raimo Lielbriedis ir fotogrāfs un skolotājs Jaņa Rozentāla Mākslas skolā. Kur "rožos" sastapt Raimo? Viņa valstībā – fotogrāfijas klasē un laboratorijā. Tur tiek apmācīti ne vien jaunie foto mīļi, bet ceļots laikā. Savulaik kopā ar domubiedriem Raimo atgriezās pie analogās pasaules pamatiem un izveidoja 19. gadsimtam raksturīgo stikla plašu fotoaparātu.

Žaklīne Zābere-Gāga par filmu ciklu “Skolotāji”:

Žaklīne Zābere-Gāga par filmu ciklu “Skolotāji”:

Cikls tapis sabiedrībai sarežģītā laikā, kurā jo sevišķi novērtējam mediķus un nu jau kareivjus, bet esam piemirsuši, ka skolotāji ir mūsu pamata licēji. Filmas tapušas kā veltījums visiem Latvijas skolotājiem, atgādinot, ka skolotāji vispirms ir cilvēki – ar savām interesēm, vaļaspriekiem un dzīves ritmu. Ar to gribu teikt – zināšanas, prasmes un pieredze sniedz harmoniju, ko ieliekam savos darbos. Jo harmoniskāki skolotāji, jo cilvēcīgāka sabiedrība veidosies. Tāpēc ļausim skolotājiem būt entuziastiem savā profesijā, un mums visiem klāsies labāk!

Tas ir process, kas ļauj līdz pašām sīkākajām niansēm izjust attēla tapšanas maģiju un tajā brīdī nedomāt ne par ko citu. Arī foto modelim tas liek paraudzīties uz sevi pavisam atklāti, jo attēla kvalitātes niansētība neļauj noslēpt neko. Tas ir process, kura efekts iedarbojas ilglaicīgi, vienaldzīgo nav. 

Viņa aizraušanās – seno laiku stikla plašu kameru un fotogrāfiju izgatavošana – nav noslēgta vai privāta nodarbe. Tajā Raimo neattur ielūkoties ne savus studentus, ne portretējamos.

Raimo vide paliek nemainīga – teju visa dzīve paiet ''rožu'' telpās – kā profesionālā, tā arī pārējā. Taču tā šobrīd ir labāk, un virspusēja, publiska "zīmēšanās" viņu nevilina.  

"Patiesībā mans vaļasprieks nav nekāds vaļasprieks. Vairs nav.

Zinātkāres, profesijas un izklaides sakausējums tagad ir kā sens draugs, kas dzīvo tepat netālu un mēdz iegriezties ciemos bez pieteikšanās. Prom viņš dodas tikai tad, kad pašam labpatīk. Tas mēdz kaitināt, bet pavisam drīz viņa jau pietrūkst. Vienlaikus tas ir arī patvērums, patvērums no grūti pārstrādājamiem komunikācijas pārpalikumiem. Tas darbojas. Kopumā tas ir nepārtraukts process, bez kura būtu pavisam bēdīgi. Esmu jau pamēģinājis," atklāj Raimo.

"Ar laiku esmu nostiprinājis spriedumu, ka pats svarīgākais beigās izrādās tieši process.

Rezultātu var interpretēt, pārvērtēt no jauna vai iznīcināt. Var sarīkot izstādi un palielīties, tomēr izrādās, ka tas nerada paliekošu gandarījumu. Pirms izstāde ir gatava, viss liekas kaut kā labāk. Tā ir mistika! Tas patiesi tā ir! Vislabākie darbi ir tie, kas ir izgatavoti izgatavošanas dēļ. Tie ir tie, kurus neesmu varējis neradīt!" saka Raimo.

Dokumentālo īsfilmu cikls "Skolotāji" tapis kā veltījums visiem Latvijas skolotājiem, atgādinot, ka viņi ir mūsu izglītības un kultūras vērtību pamatlicēji. Bet skolotāji vispirms ir arī cilvēki – katrs ar savām interesēm, vaļaspriekiem un dzīves ritmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti