Zinātnieki: Pārmērīgiem sociālo tīklu lietotājiem – risks kļūt par narcisu

Pārmērīga sociālo tīklu lietošana, īpaši publicējot pašbildes, var izraisīt personības izmaiņas uz narcisisma pusi. Tā liecina angļu un itāļu psihologu atklājums.

Četru mēnešu laikā psihologi Svansijas universitātē Lielbritānijā un Milānas universitātē Itālijā pētījuši soctīklu izmantošanas paradumus un to izraisītās personības izmaiņas 74 cilvēku grupā – no 18 līdz 34 gadu vecumam.

Tie, kas pārmērīgi lietojuši soctīklus, īpaši publicējot pašbildes, demonstrējuši par 25% lielāku narcistisku īpašību pieaugumu.

Šiem cilvēkiem novērotais ekshibicionisms, uzskati par savām tiesībām un citu cilvēku izmantošana bija raksturīga narcistiskiem personības traucējumiem. Turklāt šādas īpašības lielākoties demonstrējuši tie, kas publicē attēlus vietnēs "Facebook" un "Instagram". Savukārt tie, kas publicējuši ierakstus vietnē "Twitter", šādu noslieci neuzrādīja.

"Ar vizuālo tēlu var radīt vislielāko iespaidu, turklāt lietotāju atsauksmes atstāj daudz spēcīgāku ietekmi uz narcistiskiem cilvēkiem. Saņemtās atsauksmes glorificē, pastiprina un vēl vairāk attīsta šīs īpašības," skaidroja Milānas universitātes profesors Roberto Truzoli.

Pētījumā iekļautie cilvēki soctīklus lietojuši vidēji trīs stundas dienā, taču bija arī tādi, kuri pie ekrāna pavadīja līdz pat astoņām stundām.

Ņemot vērā šos rezultātus, zinātnieki brīdina, ka problēma var kļūt daudz bīstamāka, ja sociālo mediju draudi netiek laicīgi atpazīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti