Saules bateriju darbinātā «Solar Impulse 2» veiksmīgi uzsākusi lidojumu apkārt Zemei

Veiksmīgi sācies pasaulē pirmais mēģinājums veikt ceļojumu apkārt zemeslodei ar lidmašīnu, kas darbināma tikai ar saules enerģiju. Lidaparāts “Solar Impulse Divi” nolidojis pirmo maršrutu no Abu Dabi līdz Omānai. Kopējo lidojumu apkārt planētai plānots veikt piecu mēnešu laikā. 

No Abu Dabi Apvienotajās Arābu Emirātos (AAE) debesīs pacēlusies tikai ar saules spēku vadīta lidmašīna, lai veiktu vēl nebijušu ierakstu aviācijas vēsturē. Lidaparātam “Solar Impulse divi” jākļūst par pirmo patiesi zaļo lidmašīnu, kas spēj veikt lidojumu apkārt zemeslodei, neiztērējot ne pilītes neatjaunojamo resursu. Piecu mēnešu ilgā lidojuma laikā liaparātam plānotas 12 pieturvietas, gan lai veiktu lidaparātam nepieciešamās tehniskās apkopes, gan arī, lai sniegtu vēstījumu par atjaunojamo resursu arvien pieaugošo potenciālu. Lidmašīnai ir divi piloti, kuri pieturas punktos mainīsies – šveicieši Andrē Boršbegs un Bertrands Pikārds, kuri šai odisejai gatavojušies mēnešiem ilgi.

“Es esmu ļoti sajūsmināts – mēs esam veikuši neskaitāmas simulācijas, kalkulācijas un domājuši, kā būs, un tagad mēs beidzot to varam realizēt dzīvē. Redzēsim, vai visu esam prognozējuši pareizi, taču esmu pārliecināts, ka spēsim šeit atgriezties piecos mēnešos," sajūsmināts ir “Solar Impulse 2” pilots Andrē Boršbegs.

Pirmā daļa no lidojuma jau veikta – tie bija aptuveni 500 kilometri no Abu Dabi līdz Omānai, kas pievārēti 12 stundās. Lielākais pārbaudījums saules enerģijas lidmašīnai būs garie pārlidojumi pāri Klusajam okeānam ceļā no Ķīnas uz Havaju salām, kā arī pāri Atlantijas okeānam no Ņujorkas līdz Vidusjūras krastam. "Solar Impulse 2" spēj attīstīt ātrumu līdz 140 kilometru stundā. Pilota kabīne ir neliela un tas nozīmē, ka vismaz pagaidām šādas lidmašīnas nav komerciāli konkurenti tradicionālajām lidmašīnām.

Tomēr saules enerģijas tehnoloģijas attīstības tempi liecina, ka tuvāko gadu desmitu laikā tas var mainīties – tikai pēdējos dažos gados saules paneļu cena kritusies par 70 procentiem un ievērojami palielinājusies to efektivitāte. Turklāt viena no Eiropas ietekmīgākajām bankām "Deutsche Bank" prognozē, ka jau 2020.gadā pie pašreizējā resursu cenu līmeņa divās trešdaļās pasaules valstu no saules enerģijas iegūtā elektrība būs tikpat lēta kā no dabasgāzes iegūtā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti