Panorāma

Nometņu rīkošana šogad ir izaicinājums

Panorāma

NVD piešķīris naudu zālēm 772 cilvēkiem, atteicis – 76

RTU jaunā zinātniece izstrādā plastmasas aizstājēju

RTU jaunā zinātniece izstrādā videi draudzīgu plastmasas aizstājēju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Plastmasas maisiņš, kas radīts no dabai draudzīgiem materiāliem, nav nekāds jaunums. Pasaulē radītai bioplastmasai nu blakus varēsim likt tepat Latvijā radītus materiālus, kas ir līdzvērtīgi sintētiski radītai plastmasai, bet pilnībā sadalās vidē. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) laboratorijā radīts šāds mikrobioloģiskas izcelsmes materiāls, kas, nonākot dabā, nenodarīs tai kaitējumu.

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes doktorante Madara Žiganova rāda plastmasai līdzīgu materiālu, ko izstrādājusi universitātes laboratorijā. Tas ir mikrobioloģiskas izcelsmes materiāls, ko varētu izmantot ierastā plastmasas iepakojuma vietā, taču atšķirībā no sintētiskās plastmasas šis vidē sadalās pilnībā.

Žiganova norādīja: "Protams, mēs varam iepirkt no citiem, nav tā, ka nav šādi materiāli jau pielietojami, viņi ir, ir karotītes, ir šķīvīši, bet es domāju, ka būtu ļoti vērtīgi, ja mēs paši no Latvijas šādu materiālu attīstītu."

Materiālu iegūst no baktēriju enerģijas rezervēm, kas veido ķīmiskas vielas poliesterus. Tos var izmantot kā bioloģiski noārdošos materiālus. Un lai uzlabotu tā īpašības, nepieciešams pievienot dažādas piedevas, piemēram, plastifikatorus.

"Pēc dabas šis te materiāls, mūsu komerciālais, ir trausls, mikrobioloģiskais materiāls ir trausls, mūsu mērķis, lai mēs varētu iegūt viņu tuvu šim sintētiskam materiālam, mēs pievienojam šos plastifikatorus, tā viņi arī saucas, lai mēs iegūtu materiāla lokanību," viņa skaidroja.

Žiganova uzsvēra: "Mēs izvēlējāmies trietilcitrātu, saīsinājumā tas ir "Tec". Šis arī nav no naftas produktiem, tā ir piedeva, kas ir dabai draudzīga."

Iegūtā masa tiek maisīta, iegūstot kausējuma stāvokli, tad atdzesēta un sasmalcināta. Tad mazos gabaliņus presē, lai augstā temperatūrā atkal izkausētu šo materiālu un iegūtu vēlamo plānas un lokanas plastmasas izskatu.

RTU profesors Remo Merijs-Meri paskaidroja: "Protams, tur ir vēl daudzi izaicinājumi, šāds produkts ir dārgāks, ir problēmas ar šāda produkta trauslumu, bet pēc atsevišķām īpašībām, piemēram, mehāniskās stiprības, šādi te mikrobioloģiski sintezēti polimēri jau var būt konkurētspējīgi."

Arī pati jaunā zinātniece atzina, ka darba un pētījumu virzienu vēl daudz. Tomēr jau tagad skaidrs, ka tirgus potenciāls šādam materiālam ir. Tāpat arī izglītībai, kas rada šos jaunos pētniekus.

Žiganovai pētniecības darbos palīdz arī meitiņa. "Mans mazais jaunais asistents, nākotnes materiālinženieris varbūt. Es domāju, ka šī ir viena no nākotnes profesijām, jaunā programma materiālinženierija, ķīmija un ķīmijas tehnoloģija, tā ir nākotnes profesija, tā ir vieta, kur tu vari kaut ko darīt lietas labā."

"Lūdzu, es gribu būt zinātniece, man patīk vienmēr būt ar vecākiem," - tā zinātnieces meita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti