Zināmais nezināmajā

Teiču purva ezera pētījumi. Latvijā atklāta jauna suga "Caldesia parnassifolia"

Zināmais nezināmajā

Tiesu ekspertīze vēsturē un šodien: apavu atstātie nospiedumi vairs nav tik būtiski

Pētnieki: Latvijas zinātniekiem ir absolūti nepieciešama sava polārā stacija Arktikā

Polārpētnieki pēc misijas Svalbārā: Latvijai nepieciešama sava stacija Arktikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas zinātniekiem ir absolūti nepieciešama polārā stacija Arktikā, secinājumos pēc otrās misijas Svalbārā Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” dalījās Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes vadošie pētnieki un ģeoloģijas zinātņu doktori Kristaps Lamsters un Jānis Karušs.

"Ja Latvijai būs sava polārā stacija, tad būtu iespēja veikt ilgtermiņa pētījumus, un tas atrisina daudzas loģistikas problēmas," pauda Lamsters.

"Šobrīd Latvijas zinātniekiem, lai dotos pētīt kādus ledājus, ir jāsazinās ar attiecīgo valsti, kurai ir sava stacija, jānokārto atļaujas, jādabū brīvs brīdis, kad konkrētā stacija var uzņemt Latvijas pētniekus,” ar kārtību iepazīstināja polārpētnieks.  

Karušs atzīmēja, ka konkurences dēļ citu valstu zinātnieki ne vienmēr ir interesēti sadarboties: "Arī zinātnē valda konkurence par dažādiem projektiem. Visi jau ir orientēti uz sadarbību, bet, ja kādas citas valsts zinātnieki saskata, ka ar viņiem tiešā veidā konkurējam, mēģinām līdzīgus jautājumus risināt, protams, viņu ieinteresētība ar mums sadarboties kaut kādā brīdī noplok.”

Sava stacija ne tikai dotu iespēju darboties neatkarīgi – pastāvīgā klātbūtnē arī pavērtu iespējas aktīvāk iesaistīties ar Arktiku un Antarktīdu saistītu politisko jautājumu risināšanā, uzsvēra Karušs.

"Kamēr tikai dodamies pie kāda, mūsu viedoklis nav tik spēcīgs. Kad jau stabili tur veicam pētījumus, mums ir spēcīga balss vispār lemt, ko darīsim tālāk šajos reģionos," skaidroja Karušs.

Lielākie izdevumi būtu nepieciešami tieši stacijas uzbūvēšanai, uzturēšanai izmaksas neesot lielas, norādīja Lamsters. Karušs piebilda, ka polārajā stacijā nebūtu ik gadu jāiegulda miljoni vai simtiem tūkstoši. 

Latvijas polārpētnieki nesen atgriezušies no otrās misijas Svalbārā*, kur atkārtoti veikuši ledāju mērījumus. Uz Svalbāru pētnieki otro reizi devās pēc divu gadu pārtraukuma. 

* Pētījumi Svalbārā īstenoti LZP FLP projektā "Kafijoras reģiona (Ziemeļrietumu Svalbāra) ledāju termālā struktūra, noteces sistēmas uzbūve un virsmas izmaiņas", Nr. lzp-2020/2-0279.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti