Digitālās Brokastis

Kādā veidā digitālās vides piekļūstamība skar katru no mums?

Digitālās Brokastis

Policijas un apsardzes tehnoloģijas, ikdienā rūpējoties par mūsu drošību

Virtuālās realitātes tehnoloģija medicīnā ar Marinu Petrakovu un Lindu Lanceri

Pētnieki: Virtuālā realitāte palīdz ārstiem sagatavoties ārkārtas situācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Medicīnā izmantotās virtuālās realitātes tehnoloģijas palīdz jauno mediķu apmācībā, nodrošina pacientiem terapiju, kā arī 3D vidē palīdz ārstiem atsvaidzināt zināšanas pirms operācijām un dažādām ārkārtas situācijām, Latvijas Radio raidījumā "DigitālāsBrokastis" atklāja tehnoloģiju speciālistes Marina Petrakova no "VReach" un Linda Lancere no Vidzemes Augstskolas.

Kas ir virtuālā realitāte un kā tajā nokļūt? 

Linda Lancere no Vidzemes Augstskolas skaidroja, ka virtuālā realitāte ir digitāla vide, kurā notiek mijiedarbība ar vidi, radot klātesamības sajūtu gan fiziskā, gan kognitīvā līmenī. Citiem vārdiem to sauc arī par inversīvo vidi. 

"Tā ir jebkura vide, kura ir radīta ar tehnoloģiju palīdzību, bet tu jūties tajā klātesošs," skaidroja Lancere. 

Virtuālās realitātes pielietošana medicīnā

Virtuālās realitātes izmantošana medicīnā notiek vairākos stratēģiskos virzienos. Lancere stāstīja: "Viens no virzieniem ir izglītība, kurā studenti mācās anatomiju vai ārsti pārskata 3D attēlus pirms operācijas, kā arī garīgo un psiholoģisko risinājumu meklēšana, kad jācīnās ar stresu. Savukārt fizioterapijas un fizisko aktivitāšu jomā izveidotas dažādas spēles, kas trenē stāju un kustību." 

Marina Petrakova papildināja, ka virtuālā realitāte noder ne tikai ārstēšanai, vizualizācijai un izglītībai, bet arī mārketingam: "Pārdot savas profesionālās zināšanas kā ārstam ir iespējams arī caur virtuālo realitāti."

Runājot par to, kādā veidā to var darīt, Petrakova skaidroja, ka palīdzība tiek sniegta funkcionālajiem speciālistiem – cilvēkiem, kas, ikdienā strādā rehabilitācijā, nodrošinot saviem pacientiem un kolēģiem vidi, kurā visi var justies droši. 

Ja cilvēks nevar sevi pierādīt reālajā vidē, ir vide, kur viņš to var darīt pilnvērtīgi," sacīja Petrakova. 

Tehnoloģiju attīstība Latvijā

Latvijā virtuālā realitātes izmantošanai tiek izmantoti simulatori, ar kuriem mediķi trenējas konkrētām ārkārtas situācijām neatliekamajā palīdzībā. Lancere skaidroja, ka daudzi risinājumi atrodas vēl laboratorijās un, iespējams, nekad nenonāks ārpus tām.

Arī izglītības risinājumos tiek pielietota virtuālā realitāte, un skolas iepērk un izmanto virtuālās realitātes brilles. 

"Daudziem ir iespaids, ka virtuālās realitātes brillēs ir redzama neobjektīva informācija, bet ļoti daudzi nezina arī to, ka šajās brillēs ir iestrādāti sensori, kuri mēra kustības un pārvietošanos," norādīja Lancere. 

"Vai mēs gribam, lai visi pielieto virtuālo realitāti? Droši vien, ka ne, bet vēlamies, lai to pielieto pēc iespējas vairāk," norādīja Petrakova, piebilstot, ka veids, kā to sasniegt, ir pielietot digitālās prasmes, izvairoties no maldīgiem priekštatiem, ka virtuālā realitāte var kaitēt. 

Virtuālās realitātes terapija

Petrakova teica: "Viss, kas nepieciešams speciālistam, ir programmatūra," un piebilda, ka šobrīd ir jānodrošina tāds līmenis, ka virtuālajā realitātē ir dažādi konstruktori, dažādas daļas, kuras var savienot un pielāgot katram pacientam. Lai arī paši ārsti varētu veidot savu pieredzi dažādiem slimību veidiem."

"Virtuālā realitāte nav ārstēšana vai apmācīšana. Tas ir instruments, lai sasniegtu konkrētas mērķauditorijas rezultātus," stāstīja Petrakova. 

"Ārstam, iekļaujot virtuālo realitāti savā ikdienā, nepieciešamas ierīces un būt gatavam ziedot nedaudz laika, lai apgūtu jaunas iemaņas," pauda Lancere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti