Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Normundu Krapsi

Rīta Panorāma

Skype intervija ar Tomu Brici

Ādas veselības pārbaude dažās minūtēs. Latvijā rada jaunas iekārtas

Latvijas zinātnieki radījuši prototipus ādas audzēju atpazīšanas ierīcei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas zinātniekiem izvedies radīt pirmos prototipus ierīcēm, ar kuru palīdzību ļoti ātri būs iespējams noteikt, vai dažādi veidojumi uz cilvēka ādas ir labdabīgi vai ļaundabīgi. Šis ir viens no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē.

Jau vēstīts par Latvijas zinātnieku veiktu pētījumu par lāzeru ceļu cilvēku ādā, kas atklājis nebijušu metodi ādas audzēju konstatēšanai. Pirmos ierīces prototipus izdevies radīt, izmantojot pētījumā iegūtos datus.

Cilvēka acs spēj izšķirt dažādas krāsas, bet nespēj uztvert attēlus šaurās spektra joslās. Šādus spektrālos attēlus var iegūt ar digitālajām fotokamerām, izmantojot īpašus  filtrus vai specifisku apgaismojumu. Tas ir neērti, bet tieši šādi attēli var krietni vien atvieglot mediķu darbu.

“Mūsu novitāte, ko attīstījām, ir tāda, ka, lai iegūtu šaurā spektra joslā attēlus, mēs apgaismojam objektu ar lāzeriem, nevis ar citiem gaismas objektiem, kā parasti to dara.  Izmantojam īpašu tehnoloģiju un varam iegūt trīs līdz četrus spektrālos attēlus vienlaicīgi ar vienu knipsi,” skaidroja Latvijas Universitātes (LU) Biofotonikas laboratorijas vadītājs Jānis Spīgulis.

Rezultātā tapuši pirmie prototipi ierīcei, ko būtu iespējams izmantot, lai ātri un ērti aplūkotu dažādus veidojumus uz cilvēka ādas.

To sauc par multispektrālo attēlošanu. Nebūs  vairs jāgriež ārā gabaliņi no ādas un jāveic analīzes.

“Mērījuma procedūra notiek tā, ka novietojam šo ierīci uz apskatāmās zonas. Kamerā var redzēt, kā tas izskatās. Var ievadīt pacienta datus. Var norādīt diagnozi. Un tad uzņem attēlu, piespiežot šo pogu. Tiek uzņemta attēlu sērija,” stāstīja LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta pētniece Ilze Ošiņa.

Tālāk visa informācija bezvadu veidā  tiek nosūtīta uz datoru.

“Ekrānā redzam vienu no mērījumiem, kur ir spektra daļā, infrasarkanajā daļā un ultravioletā spektra daļā uzņemtie attēli. Datorprogramma ļauj šos datus ļoti viegli pārskatīt. Varam piekļūt jebkuram mērījumam un analizēt ādas veidojumus,” norādīja Latvijas Universitātes   Biofotonikas laboratorijas vadošais pētnieks Uldis Rubīns.

Rezultātā ārsta kabinetā ļoti ātri var atpazīt labdabīgus un ļaundabīgus veidojumus uz ādas. Lai gan šīs metodes galvenais pielietojums paredzēts medicīnā, ar šo iekārtu iespējams atšķirt arī viltotas naudas banknotes no īstām un ne tikai.

 “Izrādījās, ka metode ir ļoti jutīga. Ar to var veikt krāsu analīzi, var veikt dažādu pigmentu analīzi. Var atšķirt viltotas gleznas no īstām,” stāstīja pētnieks Spīgulis.

Lai jauno metodi ieviestu medicīnas praksē, vēl jāveic mērījumi ar tūkstošiem cilvēku, lai pierādītu, ka tā patiesi strādā, un tikai tad šādas iekārtas  varēs sākt ražot un tirgot medicīnas iestādēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti