Latvijā izgudrots ģenerators mobilā tālruņa lādēšanai velobraukšanas laikā

Izgudrots ģenerators, ar ko varēs lādēt mobilo tālruni, braucot ar velosipēdu. Videi draudzīga mazas jaudas ģeneratora izgudrošana un prototipa radīšana ir Ventspils Augstskolas pētnieku un AS “LATVO” darba rezultāts - ir uzlabots un vienkāršots arī šādu ģeneratoru ražošanas process. Dizaina ideju radīšanā savu artavu ieguldījusi arī "Ērenpreiss" velosipēdu darbnīca.

Latvijā izgudrots ģenerators mobilā tālruņa lādēšanai velobraukšanas laikā
00:00 / 04:39
Lejuplādēt

Šobrīd pasaulē vērojama tendence izmantot videi draudzīgus alternatīvus enerģijas avotus autonomām mazas jaudas slodzēm. Tādējādi ir pieaugusi interese par ierīcēm, kas spēj nelielu mehānisko enerģiju pārvērst elektroenerģijā. Par izgudrojumu, kas tapis divu gadu laikā ar ERAF līdzfinansējumu vairāk stāstīja Ventspils Augstskolas un Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra pētnieks Vladislavs Bezrukovs:

"Pasaulē velo elektronikas virziens attīstās ļoti strauji, daudzveidīgi. Mūsu izgudrojums pamatā ir ģenerators, kas adaptēts tieši telefonu lādēšanai – ir ģenerators, baterija, arī turētājs.

Kā gala produkts, protams, varētu būt tieši ģenerators. Komplekts ar bezvadu lādētāju pie stūres un ģenerators, kas tiek montēts uz aizmugurējās riteņa dakšas. Parasti ir gaismām, nevis bateriju lādēšanai, mūsu ģenerators labāk savāc enerģiju no riteņa tieši baterijas vajadzībām."

Pirmsākumi šādiem pētījumiem jau meklējami pirms desmit gadiem, atzina Bezrukovs.

"Es Vladislavs Bezrukovs, mans tēvs, projekta vadītājs Valērijs Bezrukovs un brālis Deniss Bezrukovs izstrādājām vienu ideju, ka var izveidot jauna tipa ģeneratorus tieši velosipēdiem. Tas bija pirms desmit gadiem. Mēs dabūjām nelielu "Swedbank" balvu izgudrojumam, tas bija sākums un vairāk kā hobijs. Tagad jau tie ir gandrīz 10 patenti, divi no tiem Eiropas," teica zinātnieks.

Projektu realizēja 14 zinātniskie darbinieki un inženieri – pieredzējuši zinātnieki, doktoranti un studenti.

Pasaulē nākotnē būs jādomā arvien vairāk, kā enerģiju ne tikai patērēt, bet arī savākt, spriež uzņēmējs Toms Ērenpreiss. Jau eksistē dažādi piemēri, taču Ventspilī radītais prototips ir atšķirīgs un ļauj uzlādēt mobilo telefonu videi draudzīgā veidā.

"Redzu, ka tāda lieta būtu nepieciešama visiem velokurjeriem, dažādām velo piegādēm. Šāda vajadzība varētu būt jau globāla," sprieda uzņēmējs. Jautājums, kā tas tālāk attīsties, jo pašlaik tas ir tikai prototips, bet perspektīvs.

"Ir absolūti milzīgs elektroriteņu uzvaras gājiens Rietumu lielajās megapolēs, bet tajā pašā laikā riteņi vienkāršie mūsdienu dzīves ritmā prasa papildu novitātes.

Iedomājieties lielās pilsētas - Londonu vai Berlīni. Jums vajag orientēties pilsētā, jūs lietojat "Google maps", kas ļoti noēd bateriju. Ja braucat ar velosipēdu un papildus lādējiet, jūs nepazudīsiet," vērtēja Ērenpreiss.

Lai pilnībā uzlādētu tālruni, būtu jābrauc ar velosipēdu vismaz stundu. "Friendyno" – videi draudzīgs neliels velosipēdu elektroenerģijas ģenerators ar rotora lineāru kustību – tagad tā ir reģistrēta preču zīme, kas pieder Ventspils Augstskolai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt