Internetā var balsot par Eiropas Izgudrotāju balvai nominēto latviešu zinātnieku Ivaru Kalviņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

11. jūnijā Parīzē jau desmito reizi tiks pasniegta Eiropas Izgudrotāju balva, kam nominēts arī nopelniem bagātais latviešu izgudrotājs Ivars Kalviņš. Šī ir pirmā reize, kad prestižajai zinātnes balvai ir nominēts zinātnieks no Latvijas. Tiks pasniegta balva arī “Populārā balsojuma” kategorijā, kuras uzvarētāju noteiks publisks balsojums tiešsaistē, kurā var piedalīties ikviens

Atklāta balsošana Eiropas Izgudrotāju balvas populārajam balsojumam, par kuru sacenšas arī “Mūža ieguldījuma” kategorijā nominētais latviešu zinātnieks Ivars Kalviņš. 11. jūnijā Parīzē, kad svinīgā ceremonijā tiks pasludināti balvas uzvarētāji piecās kategorijās, viens no 15 finālistiem saņems arī “Populārā balsojuma” balvu. Atšķirībā no uzvarētājiem citās kategorijās, kurus izvēlēsies starptautiska žūrija, “Populārā balsojuma” balva būs tikai un vienīgi balsotāju rokās un atspoguļos izgudrotāja pētījumu nozīmīgumu sabiedrībā. Balsošana būs atvērta līdz 4. jūnijam vietnē epo.org

Jau ziņots, ka

šī ir pirmā reize, kad nozīmīgajai balvai ir nominēts zinātnieks no Latvijas – Ivars Kalviņš, kura slavenāko izgudrojumu vidū ir “Mildronāta” pamatā esošais meldonijs, pretvēža imunostimulators leakadīns un pretvēža medikaments belinostats. Kalviņš ir viens no pasaulē ražīgākajiem zinātniekiem medicīniskās bioķīmijas jomā, un kopumā var lepoties ar teju 260 izgudrojumiem un vairāk nekā 900 patentiem un patentu pieteikumiem.

Ikviens ir aicināts balsot par savu favorītu Eiropas Patentu iestādes mājas lapā vai „Facebook” lapā. Balsošana ir ātra un vienkārša; par savu kandidātu var balsot arī vairākkārt. Visi balsotāji piedalās izlozē, sniedzot iespēju iegūt balvu. Balsojums ir atvērts līdz 4. jūnijam. Vairāk informācijas par visiem 15 kandidātiem, kas piedalās balsojumā, pieejama mājaslapā epo.org un facebook.com.

Eiropas Izgudrotāju balvas ietvaros žūrija ir izvēlējusies trīs finālistus katrā no piecām kategorijām. Kategorijā “Rūpniecība” finālisti ir Žans Kristofs Žirons (Jean-Christophe Giron) no Francijas un viņa komanda par elektroniski tonējamo stiklu, Gunārs Asplunds (Gunnar Asplund) no Zviedrijas par viņa izgudroto augstsprieguma tīklu bez gaisa elektrības vadiem, un Franca Amtmaņa (Franz Amtmann) no Austrijas un Filipa Mugara (Philippe Maugar) vadītā komanda par Nfc datu pārraides tehnoloģijas izgudrošanu.

Finālisti kategorijā "Mazie un vidējie uzņēmumi" ir Laura Johanna von Vēra (Laura Johanna van 't Veer) no Nīderlandes un viņas komanda par viņu izgudrojumu - gēnos balstīto krūts vēža testu, Mišels Leskans (Michel Lescanne) no Francijas par viņa radīto zemesriekstu pastu cīņai ar nepietiekamu uzturu, un Džons Elvesjo (John Elvesjö) un Mārtens Skogo (Mårten Skogö) no Zviedrijas par viņu radīto acs izsekošanas tehnoloģiju, kas ļauj vadīt datoru ar acs skatienu.

Finālisti kategorijā "Research category" ir zinātnieki Lūks Alfijs (Luke Alphey) no Lielbritānijas par viņa jaunradīto metodi Denges drudža kontrolēšanai, Hendriks Mariuss Junkers (Hendrik Marius Jonkers) no Nīderlandes par pašdzīstošo biobetonu, kā arī Ludviks Līblers (Ludwik Leibler) no Francijas par viņa izgudroto jauno polimēru tipu, kas pazīstami kā vitrimēri. 

Finālisti kategorijā „Mūža ieguldījums” ir Ivars Kalviņš no Latvijas par viņa plaši pazīstamo medikamentu „Mildronāts” un citiem, Kornels Šūhamers Iminks (Kornelis Schouhamer Immink) no Nīderlandes par CD/DVD un Blu-Ray disku kodēšanas tehnoloģiju, un Andreass Mancs (Andreas Manz) no Šveices par viņā pētījumiem mikrofluīdikā un “laboratorijas-čipā” tehnoloģiju.

Finālisti kategorijā "Valstis ārpus Eiropas" ir Jans Freizers (Ian Frazer) no Austrālijas un Žiana Žou no Ķīnas par pirmo kakla vēža vakcīnu, Sumio Ližima (Sumio Iijima), Akira Košo (Akira Koshio) un Masako Judasaka (Masako Yudasaka) no Japānas par oglekļa nanocaurulīšu izgudrojumu, un Elizabete Holmsa (Elizabeth Holmes) no ASV par viņas vienkāršoto asins analīžu veikšanas sistēmu.

Kopš 2006. gada Eiropas Izgudrotāju balvu reizi gadā pasniedz Eiropas Patentu birojs. Prestižā balva godina individuālos izgudrotājus un komandas, kuru novatoriskais darbs sniedz atbildes mūsdienu izaicinājumiem, veicinot sociālo attīstību, ekonomisko izaugsmi un labklājību. Piecpadsmit finālistus un vēlāk piecus uzvarētājus izvēlas pieredzējusi starptautiska žūrija. Balva tiek pasniegta piecās kategorijās: „Rūpniecība”, „Pētniecība”, „Mazie un vidējie uzņēmumi”, „Valstis ārpus Eiropas“ un „Mūža ieguldījums".
 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti