Dienas ziņas

Piketā aicina atcelt LTV7 debates krievu valodā

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

VMD atcēlis apliecinājumus vairāk nekā tūkstoš mežaudzēs

Pēc Satversmes tiesas sprieduma 1019 mežaudzēs atceļ koku ciršanas apliecinājumus

Valsts meža dienests (VMD) pēc Satversmes tiesas sprieduma, ar kuru par neatbilstošu Satversmei atzīta jaunāku koku ciršana, veicis pārbaudi 5874 mežaudzēs un 1019 gadījumos atcēlis apliecinājumus koku ciršanai kopskaitā 835 hektāru platībā, informēja VMD. Meža īpašniekiem par šo lēmumu izsūtīti paziņojumi.

Valsts meža dienesta Mežsaimniecības daļas vadītājs Normunds Knēts
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

VMD konstatējis, ka 3472 mežaudzes jau ir nocirstas saskaņā ar iepriekš izsniegtajiem apliecinājumiem. 866 mežaudzes atbilst Satversmes tiesas noteiktajiem kritērijiem, un meža īpašnieks var turpināt mežistrādi.

519 gadījumos meža īpašnieki, izprotot Satversmes tiesas nolemto, paši ir atteikušies no koku ciršanas tiesību izmantošanas.

Gadījumos, kad apliecinājums koku ciršanai tiek atcelts, meža īpašniekam ir tiesības saņemt par ciršanas apliecinājuma izdošanu samaksāto valsts nodevu, atgādināja VMD. Īpašniekam ar iesniegumu par valsts nodevas atmaksu jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā.

" Mums ir profesionāli meža īpašnieki, kuriem ir pietiekami daudz mežu īpašumā, kuri var atteikties no vienas cirsmas kaut kādu iemeslu dēļ un paņemt kādu citu cirsmu, kas to kompensētu. Vidējam meža īpašniekam Latvijā ir 9 hektāri meža īpašums. Un tur, protams, šī cirsma nav daudz. Nu, protams, tādam tā situācija ir ne tik patīkama," atzina Valsts meža dienesta Mežsaimniecības daļas vadītājs Normunds Knēts.

KONTEKSTS:

2022. gada vasarā Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") pirmā valdība atbalstīja izmaiņas koku ciršanas noteikumos, kas pēc būtības ļauj cirst jaunākus mežus. Ārkārtas lēmumu pieļaut jaunāku koku ciršanu valdība tolaik pamatoja ar enerģētikas krīzi un vajadzību palielināt tieši šķeldas ieguvi. 

Ar to nebija mierā vides organizācijas, kas Satversmes tiesā apstrīdēja Ministru kabineta noteikumu atbilstību Satversmes 115. pantam, kas sargā tiesības dzīvot labvēlīgā vidē, sniedzot ziņas par vides stāvokli un rūpējoties par tās saglabāšanu un uzlabošanu.

2024. gada aprīlī Satversmes tiesa secināja, ka norma par mazāka caurmēra koku ciršanu neatbilst pamatlikumam, atceļot attiecīgos noteikumus. Tiesa secinājusi, ka iespējamā ietekme uz vidi netika pietiekami izvērtēta, līdzsvarojot sabiedrības labklājības, vides un ekonomikas intereses.

Zemkopības ministrija paziņojusi, ka atkārtoti virzīs grozījumus apstiprināšanai, saskaņojot tos ar iesaistītajām pusēm un ievērojot likumos noteiktās procedūras, kā arī veicot ietekmes uz vidi novērtējumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti