Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Augustu Brigmani

E-pakalpojumi - ātrākais un lētākais veids saziņai ar valsti

E-pakalpojumi pamazām kļūst par ikdienu; taču tos izmanto vien ceturtā daļa iedzīvotāju

Pat suitu sievas labprātāk darbojas digitālajā vidē, nekā dodas uz valsts iestādēm stāvēt garās rindā. Kaut gan tikai katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs izmanto valsts piedāvātos e-pakalpojumus, ātrākais un lētākais veids saziņai ar valsti - elektroniskie pakalpojumi pamazām kļūst par iedzīvotāju ikdienu,

Pat suitu sievas sen vairs ar internetu nav uz jūs un ikdienā aktīvi izmanto dažādus gan valsts, gan privātuzņēmumu piedāvātos e-pakalpojumus. "Rīta Panorāma" ar šīm jaukajām dāmām tiekas Uzņēmumu reģistrā. "Tagad ir arī e-paraksts. Es protu apieties ar to, es varu elektroniski parakstīt līgumu, jebkuru dokumentu. Es domāju, ka tas ir liels ieguvums," stāsta suitu sieva Aleta Lipsne. "Man pat mammīte 70 gadu vecumā mēģina apgūt un mājās ir internets," piebilst otra suitu sieva Ilga Pavāre. Savukārt Ilga Leimane no suitiem atzīst, ka bez interneta jau neiet vairs cauri: "Ja kādreiz nav elektrības, tad liekas kā bez rokām. Kā tad ar visām naudiņām, rēķiniem, ar avīžu pasūtīšanu. Ar e-parakstu es vēl esmu uz jūs, jo man tās vajadzības nav tādas."

Valsts piedāvā vairāk nekā 200 dažādus e-pakalpojumus, tādā veidā ļaujot cilvēkiem ar valsti komunicēt digitālajā vidē, nevis liekot stāvēt garās rindās.

"Populārākie pakalpojumi šobrīd ir Ceļu satiksmes drošības dienesta (CSDD) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pakalpojumi, piemēram, dati par automašīnas tehnisko apskati, apdrošināšana, dažādi atgādinājumi. VID tās ir dažādas deklarācijas, pietiekami populāra ir dzīvesvietas deklarēšana," pastāstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Elektronisko pakalpojumu nodaļas vadītājs Gatis Ozols.

Piemēram, ja nepieciešams notariāli apliecināt parakstu, tad var nemaz nedoties pie notāra un šķirties no krietnas naudas summas, ja ir e-paraksts. 

Saziņa ar valsti elektroniskā vidē ir ļoti vienkārša. "Lielu daļu elektronisko pakalpojumu jūs variet izmantot ar interneta banku. Portāla sadaļā "Latvija.lv" ir izveidota atsevišķa sadaļa, kur jūs varat apskatīties vairāk nekā 200 dažādos e-pakalpojumus. Ir arī tādi pakalpojumi, kas vairāk vērsti uz uzņēmējiem, kur varētu būt nepieciešams elektroniskais paraksts. Šī lieta ir vienkārši atrisināma, jo paraksts mums katram ir pieejams bez maksas identifikācijas kartē," skaidro VARAM Elektronisko pakalpojumu nodaļas vadītājs Ozols.

Nodibināt uzņēmumu, palielināt tā pamatkapitālu vai veikt citas darbības, kas jāsaskaņo ar valsti, iespējamas, nedodoties uz Uzņēmumu reģistru (UR). 

"Mēs piedāvājam visu elektroniski jau kopš 2008.gada, bet, kā redzam, klientu zāle tomēr ir pilna, tomēr visi šie cilvēki varēja te neatrasties. Ieradumam liels spēks, patīk cilvēkiem kārtot dokumentus papīra formātā, ierasties klātienē," stāsta galvenā valsts notāre Guna Paidere.

Arī suitu sievas ātri vien dodas prom no UR, jo visu taču var paveikt no mājām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt