4. studija

Kā cīnīties ar vandāļiem, kuriem krīt uz nerviem Ukrainas valsts karoga simbolika?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Vai esat gatavi Pelnu dienā uzsākt "digitālo gavēni"?

«Digitālais gavēnis» un netiķete – eksperte iesaka pa laikam atslēgties no virtuālās vides

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kad dodamies uz kādu saviesīgu pasākumu vai īpašām vakariņām, zinām, ka ir jāievēro arī īpaši noteikumi jeb etiķete, kas paredz, kā uzvesties, ko ģērbt un izturēties pie galda. Taču laiki mainās, tāpēc ir laiks apgūt arī tādu jēdzienu kā "netiķete" jeb pieklājība digitālajā vidē.

  • Jāatvēl sev "klusais laiks" jeb "digitālais gavēnis", kad nelietojam internetu un neesam pieejami, kā arī netraucējam citus.
  • Nevienam nevajadzētu būt pieejamam 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā.
  • Telefons nav galda piederums! Ieturot maltīti, to labāk likt malā.
  • Sabiedriskajā transportā bez austiņām nav vēlams klausīties mūziku, skatīties video un spēlēt spēles.
  • Ar telefona lietošanu nedrīkstam traucēt citus cilvēkus.
  • Telefons nav aksesuārs un daļa no apģērba. Sarunās ar apkārtējiem telefonam un austiņām nevajadzētu lieki parādīties.

Bez telefona kā bez rokām – teju ikvienam tas sen vairs nav tikai saziņas līdzeklis vien. Tajā gan klausāmies mūziku, gan skatāmies raidījumus un pat piedalāmies attālinātajās darba sapulcēs vai mācībās. Vārds "etiķete" norāda uz kādiem stingri noteiktiem uzvedības un izturēšanās priekšrakstiem, taču vārds "netiķete" apzīmē etiķeti vai pieklājību digitālajā, virtuālajā vidē. Etiķetes aizsākumi datējami ar karaļa Luija XIV laikiem, savukārt, netiķetes pamati rodami 1983. gadā ASV.

Saskarsmes un etiķetes trenere Kristīna Sprūdža norādīja: "Etiķetes un netiķetes eksperti runā par digitālo diētu, digitālo gavēni, lai arī mēs paši atpūstos, lai mēs paši nebūtu nemitīgi pievienoti pie šīs digitālās saziņas. Jo patiešām mēs varam, ja mēs tā izvēlamies, būt 24 stundu saziņā, bet vai vajag un vai tas galu galā ir veselīgi?"

Lai arī cik aizņemti mēs katrs būtu, ikviens var atrast kādu laiku, kad digitāli "atslēgties" un būt tikai ar sevi un saviem tuvajiem, jo nevienam no mums nevajadzētu būt pieejamam 24 stundas diennaktī un septiņas dienas nedēļā.

Kā norādīja eksperte, arī uz pusdienu galda tehnoloģijām nevajadzētu atrasties.

"Bieži vien telefons vai kāda cita planšete atrodas cilvēkiem uz galda arī laikā, kad viņi ietur maltītes. Būtu vērts mums katram piedomāt, lai brīdī, kad mēs vai nu ēdam paši, vai ēdam kopā ar kādiem tuviem cilvēkiem, vai varbūt biznesa partneriem, – ka telefons nav galda rotājums. Tas nav galda piederums. Lai arī cik mums šķiet forši, ka mēs gribam parādīt kādas fotogrāfijas vai video, ne visi cilvēki jūtas vienādi, un telefons patiešām ēšanas brīdī būtu jānoliek tālāk prom," viņa sacīja.

Aptauja liecina, ka 80% Latvijas iedzīvotāju ievērojuši, ka cilvēki publiskā vidē bez austiņām klausās mūziku un skatās dažādus video. 15% šādās situācijās ir gatavi arī aizrādīt.

Jo īpaši sabiedriskajā transportā klausīties mūziku, skatīties video un spēlēt spēlītes skaļi bez austiņām nav labais stils. Visbiežāk šāda uzvedība pārējos pasažierus var nokaitināt. Tikmēr, piemēram, Japānā sabiedriskajā transportā pat ir aizliegts runāt pa telefonu, jo ne visiem gribas dzirdēt citu aizraujošos dzīves piedzīvojumus.

Eksperte uzsvēra, ka ar telefona lietošanu nedrīkstam traucēt citus cilvēkus.

Viņa sacīja: "Telefons nav daļa no mūsu apģērba. Ja mēs esam kopā ar kādiem citiem cilvēkiem, tad, turot telefonu rokās vai tajā nemitīgi ielūkojoties vai atstājot austiņas savās ausīs – tie ir lieki rekvizīti, kas signalizē otram cilvēkam, ar kuru mēs esam kopā, ka man kaut kur citur ir kas svarīgāks par tevi, svarīgāks par šo klātbūtni. Ja mēs patiešām gribam cilvēkam parādīt, ka mums interesē saruna ar viņu, mēs uzmanīgi klausāmies, mēs piedalāmies. Tad mēs austiņas izņemam, telefonu noliekam."

Tāpat šobrīd labais stils – arī biznesa sarunās un sanāksmēs telefonu neturēt uz galda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti