Labrīt

Londona pēc Grenfelas torņa traģēdijas

Labrīt

Ina Strazdiņa par Igaunijas prezidentūru Eiropas Savienībā

Mazajā meteorītu muzejā rīt atzīmēs starptautisko Asteroīdu dienu

Asteroīdu dienā - aptaustīt un aplūkot īstus meteorītus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Atzīmējot Starptautisko Asteroīdu dienu Rīgā, Mazajā meteorītu muzejā notiks astronomu diskusijas, kā arī populārzinātniski stāstījumi. Tāpat pasākuma laikā Astronomijas biedrība plāno sazināties ar kādu NASA astronauti, ar kuru telekonferencē aprunāties varēs arī apmeklētāji, kas būs sagatavojuši labākos jautājumus. Iepriekšējos gados Asteroīdu dienas atzīmēšana 30. jūnijā bijusi valstu organizāciju pašiniciatīva, taču turpmāk to par starptautiski atzīmējamu dienu pasludinājusi ANO Ģenerālā asambleja.

Piektdien Rīgā Mazajā meteorītu muzejā atzīmēs Starptautisko Asteroīdu dienu, kuras garumā paredzēti dažādi pasākumi - varēs aplūkot meteorītu kolekciju, notiks Astronomijas biedrības ekspertu diskusijas un lekcijas, kā arī plānota īpaša TV kanāla tiešraides translācija no centra Luksemburgā.

Pasākuma laikā no centra Briselē piezvanīs astronaute Nikole Stota, ar kuru telekonferencē aprunāties varēs arī apmeklētāji, kas būs sagatavojuši labākos jautājumus, stāsta Mazā meteorītu muzeja vadītājs, astrofiziķis Kārlis Bērziņš.

"Mēs gaidīsim apmeklētājus no plkst.12, telekonference paredzēta dienas otrajā pusē," informē Berziņš.

Asteroīdu dienu piektdien atzīmē, jo 1908. gadā tieši 30. jūnijā virs Sibīrijas notika kosmiska eksplozija – Tunguskas katastrofa, kuras iemesls bija līdz 190 metrus liels asteroīds vai komēta. Statistiskie novērtējumi liecinot, ka liela mēroga sadursmes var notikt reizi 300 gados.

Asteroīdu dienas pasākumu mērķis ir pievērst sabiedrības un valstu uzmanību šai tēmai un meklēt labākos inženiertehniskos risinājumus, lai tad, ja nākotnē kāda lielāka asteroīda trajektorija būs vērsta virzienā uz Zemi, attiecīgi būtu sagatavots arī starptautisks rīcības plāns, skaidro Bērziņš:

''Mēs zinām, ka kosmiskās katastrofas notika agrāk un notiks uz priekš, tas ir neizbēgams fakts. Bet mēs negribam biedēt - mēs skaidri zinām, ka šobrīd visi atklātie asteroīdi vairāku  simtu gadu periodā neviens neietrieksies Zemē un nenodarīs kaitējumu. Taču ir pietiekami liels skaits - ap 10% - simtiem metru un līdz kilometram lielu objektu, kas vēl nav atklāti. Ja tiktu pamanīts kāds ļoti liels debesu ķermenis, kas globāli draudētu Zemei, tad tas notiktu jau vairākus gadus iepriekš, un mums būtu pietiekami laika sagatavoties. It kā mēs zinām, ko darīt, tajā pašā laikā tāda globāla un starptautiski atzīta rīcības plāna nav. Tas prasa visos līmeņos organizēties un plānu izstrādāt.''

Jau šobrīd Mazais meteorītu muzejs aicina ikvienu interesentu interneta vietnē www.meteoriti.lv piedalīties konkursā ar iespēju uzdot savu jautājumu astronautei Nikolei Stotei. Asteroīdu dienas pasākumi piektdien Rīgā, Mazajā meteorītu muzejā notiks no pulksten 12.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti