Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar neiroloģi Alīnu Flinteri-Flinti

RTU studenti gatavojas palaist raķeti 40 km augstumā

Studenti gatavojas palaist raķeti 40 km augstumā

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu komanda strādā pie lieljaudas raķetes izveides. Līdz šim izdevies raķeti izšaut 1,9 kilometru augstumā, bet šobrīd studenti izstrādā jaunu tehnoloģiju, lai jau vistuvākajā laikā raķeti paceltu pat līdz 40 kilometru augstumam.

RTU studente Aija Monika Vainiņa pastāstīja, ka komanda pie šī projekta strādā trešo gadu. "Pirmajos gados mēs strādājām vienkārši pie parastu raķešu izstrādes, kas uzlido augšā, izlaiž izpletni, nolaižas lejā. Kad mēs veiksmīgi atstrādājām, izpratām visas prasmes, kas mums ir nepieciešamas, un ieguvām zināšanas, tad mēs tagad esam jau nākamajā posmā, kur mēs strādājam pie daudz sarežģītāka un apjomīgāka projekta, ar kuru mēs cenšamies sasniegt daudz, daudz lielākus augstumus," pastāstīja Aija.

Veids, kā studenti plānojuši sasniegt 40 kilometru augstumu, ir startēt raķeti nevis no zemes, bet brīdī, kad tā jau lido gaisā. 

"Šī pati mazā raķetīte, ja mēs viņu laistu no zemes, uzlidotu vienu līdz divus kilometrus [augstu]. No stratosfēras balona, kur gaisa pretestība ir daudz mazāka, tā var uzlidot pat 20 kilometru. Kopējais augstums, ko mēs varam sasniegt, ir 20 kilometri, līdz kuriem uzlido balons, plus 20 kilometri, ko var sasniegt mazā raķetīte. Tas ir tiešām ievērības cienīgs skaitlis visā Eiropas mērogā," atklāja projektā iesaistītā studente Aija.

RTU studentu komandas kapteinis Arvīds Bāliņš pastāstīja, ka jaunizstrādātā raķetes palaišanas sistēma ir ļoti kompleksa. "Iekšā kastē dzīvo mūsu elektronika, kas mums dod informāciju par to, kas notiek tur augšā, 20 kilometru augstumā. Mēs saņemam visus reāllaika datus, mums arī no šejienes nāks video tiešsaistē," sarežģīto sistēmu aprakstīja Arvīds. 

Minētā kaste būs piestiprināta pie liela stratosfēras balona, kas pildīts ar ūdeņradi, tādējādi esot vieglāks par gaisu.

Kad platforma kopā ar balonu tiks palaista nepieciešamajā augstumā, tiks izšauta raķete.

"Mēs esam izstrādājuši speciālu tā saucamo reakcijas riteni. Tāds patiesībā ir diezgan izplatīts nopietnos satelītos. Bet šajā gadījumā mēs to pielietosim, lai tad, kad šī kaste tiks celta kopā ar balonu, mēs varētu kontrolēt rotāciju. Pretējā gadījumā šī kaste paceļoties sāks griezties. Mums ir svarīgi, ka tā ir stabila. Mēs esam izveidojuši tādu reakcijas riteni, kas var apstādināt šo rotāciju," pastāstīja komandas kapteinis.

Studenti stāsta, ka raķešu sistēmas izveide ir ļoti labs veids, kā universitātē iegūtās teorētiskās zināšanas pielietot praksē. 

Studenti jauno palaišanas platformu plāno testēt vēl pirms vasaras brīvlaika. Sāks ar mazāko raķeti. Ja viss strādās, tad pienāks laiks izšaut arī lielo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti