Digitālās brokastis

[ENG] Mākslīgā intelekta ietekme mūzikā ar komponistu David William Hearn

Digitālās brokastis

Virtuālā un papildinātā realitāte medicīnā

Ziņu tops: GTA 6 jaunumi, gudrāks ChatGPT un Netflix paroļu kari

Gudrāks «ChatGPT» un «Netflix» paroļu kari. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Microsoft" ievieš ciešāku "Bing" integrāciju ar "ChatGPT" un čatbotu integrē "Windows OS"

Tehnoloģiju uzņēmuma "Microsoft" ikgadējā konferencē izstrādātājiem "Microsoft Build" izziņoti vairāki jaunumi programmatūras lauciņā, kuri izmainīs to lietojumu –"Bing" meklētājs "ChatGPT", plašāka trešo pušu lietotņu integrācija un jaunais "Windows Copilot".

Par "Bing" meklētāja integrāciju "ChatGPT" platformā runājot, savienojums ļaus "OpenAI" mākslīgā intelekta rīkā iegūt daudz jaunāku informāciju. Tā klasiskajā pieejā ar 3,5 versiju izmantoja informāciju, kas apsīkās 2021. gada griezumā. Ar "Bing" var iegūt svaigāku saturu, būs arī pieejamas konkrētas atsauces uz avotiem, kas varētu palīdzēt ar informācijas patiesuma pārbaudi un reizē arī risināt problēmu, ka nav vairs nepieciešams doties uz informācijas avotiem, tā vairojot to apmeklētību.

Tāpat uzlabota iespēja gan "ChatGPT", gan "Bing" izmantot trešo pušu specifiskās lietotnes jeb plug-ins, kas nodrošinās vēl precīzāku informācijas ieguvi par konkrētām tēmām, izmantojot šo lietotņu sniegtos datus. Ideālā integrācijā tiek sperts solis uz priekšu. Dotajā piemērā, lasot kādu konkrētu recepti, vari paprasīt "Edge" pārlūka "Bing" čatā, lai iedod iepirkumu sarakstu konkrētajai receptei. Ja ir pieslēgts atbilstošs spraudnis, tad "Bing" atbilstošā interneta veikalā jau saliks gatavu iepirkuma grozu un gatavs! Tava aukstā zupa jau ir gatava piegādei!

"Copilot" ir "Windows" operētājsistēmā integrēts čatbots jeb virtuālais asistents, kurš aizstās "Cortana". "Copilot" var lūgt izdarīt konkrētas lietas datorā. Piemēram, ja esi dziļi ieurbies sava bakalaura vai maģistra noslēguma darba rakstīšanā, vari paprasīt "Copilot", ko var izmainīt "Windows", lai palīdzētu koncentrēties. Tas, visticamāk, piedāvās dažādus padomus, tai skaitā, fokusa režīma ieslēgšanu, kuru uzreiz čatā ar vienu klikšķi varēs arī izdarīt.

2. "Google" plūdu prognozēšanas rīkā iekļauta arī Latvijas teritorija

Brīdinājumus par ūdens līmeņa celšanos katru pavasari saņem arī Latvijas iedzīvotāji. Lai gan plūdi Latvijā nav tik lieli un postoši kā daudzviet pasaulē, tie mēdz sagādāt iedzīvotājiem neskaitāmas nepatikšanās, applūdinot ēkas un infrastruktūras objektus. Tehnoloģiju uzņēmums "Google" izmanto mākslīgo intelektu (MI), lai risinātu klimata krīzi un palīdzētu apdraudētajām kopienām saglabāt drošību un veiksmīgāk pielāgoties situācijai. Plūdu prognozēšanas rīkā "Google Flood Hub" iekļauta arī Latvija, vēstīja "Kursors".

Visiem tagad ir iespēja sekot līdzi plūdu iespējamībai un saņemt kritiski svarīgu informāciju līdz pat septiņām dienām pirms dabas postošajām izpausmēm. Rīkā atspoguļo upju plūdu prognozes, parādot, kad un kur plūdi varētu notikt.

Mākslīgais intelekts apstrādā dažādus publiski pieejamus datu avotus, piemēram, laika prognozes un satelītattēlus. Pēc tam tehnoloģija apvieno divus modeļus: hidroloģisko modeli, kas prognozē upē plūstošā ūdens daudzumu, un applūšanas modeli, kas prognozē, kādas teritorijas tiks skartas un cik dziļš būs ūdens.

3. "Netflix" turpina karu pret paroļu koplietošanu

Populārais straumēšanas gigants "Netflix" turpina karu pret paroļu koplietošanu ASV un drīzumā plāno paplašināt šo cīņu arī citos pasaules tirgos. Vai Latvija arī ir redzeslokā? Ja koplietojat savu "Netflix" kontu ar kādu ārpus savas galvenās mājsaimniecības, ar laiku jums būs vai nu jāizmet šī persona no sava konta, vai arī jāiemaksā ievērojama papildus samaksa katru mēnesi.

Platforma nodrošina rīkus, kas atvieglo šo pāreju, tostarp iespēju redzēt, kuras ierīces izmanto jūsu kontu, un noņemt liekās. Šo jauno politiku, protams, ne visi uztver ar atplestām rokām, un lietotāji ceļ pretenzijas. Neskatoties uz negatīvajām atsauksmēm, "Netflix" uzskata, ka šīs izmaiņas galu galā dos labumu tā ilgtermiņa izaugsmei un finansiālajai stabilitātei. "Netflix" viens no vadītājiem Gregs Pīterss situāciju salīdzināja ar iepriekšējām lietotāju reakcijām uz cenu paaugstināšanu, norādot, ka, lai gan bija sākotnējais vilnis ar atceltiem abonementiem, skaitļi pēc laika atkal pieauga, jo lietotāji pielāgojās izmaiņām.

"Netflix" sākotnēji izmēģināja šo funkciju dažos tirgos, piemēram, Latīņamerikā, Kanādā, Jaunzēlandē, Portugālē un Spānijā. Saraksts ar valstīm aug – Brazīlija, Francija, Vācija, Islande, Īrija, Itālija un citas. Neskatoties uz to, ka pēdējā ceturksnī tā atpalika no "Wall Street" aplēsēm, straumēšanas platforma turpina augt, vēstīja "Techcrunch".

4. Vai GTA 6 iznāks 2024. gadā? "Take-Two" prognozē milzīgus ienākumus

"Take-Two Interactive" videospēļu izstrādātāja "Rockstar Games" mātes uzņēmums pēdējā korporatīvajā peļņas rādītāju paziņojumā, iespējams, netieši devis mājienu par populārās atvērtās pasaules franšīzes "Grand Theft Auto" 6. daļas izdošanu 2024. gadā, vēstīja vietne "Kotaku".

"Rockstar Games" jau paziņoja par jaunā "GTA" spēles sērijas darba uzsākšanu pagājušajā gadā, un 2022. gada septembrī notika slavenais "GTA VI" noplūdes gadījums, kas atklāja daudz informāciju par topošo spēli, tai skaitā, potenciālos tēlus, vidi tiem apkārt un atrašanās vietu. Tomēr lai gan mēs zinām, ka spēle tiek izstrādāta un ļoti iespējams, ka tā norisināsies Floridā, izdošanas datums nav zināms.

"Take-Two" peļņas paziņojumā, kas tika publicēts 17. maijā, uzņēmums paredzēja milzīgu pārdošanas rezultātu pieaugumu savā nākamajā 2025. finanšu gadā, kas sākas 2024. gada aprīlī, paredzot vairāk nekā astoņus miljardus ASV dolāru neto ieņēmumos. "Take-Two" paredz turpināt šo "uzrāvienu" arī 2026. finanšu gadā, kas liek domāt, ka uzņēmums gaida kādu lielu notikumu 2024. gadā.

Pēdējā "Take-Two" finanšu gada neto ieņēmumi sasniedza vairāk par pieciem miljardiem ASV dolāru, kas bija viens no uzņēmuma vēsturē lielākajiem rādītājiem. Tomēr tas panākts nevis vairāku lielu spēļu veiksmes dēļ, bet gan pēc mobilās spēļu giganta "Zynga" iegādes 2022. gadā par vairāk nekā 12 miljardiem ASV dolāru. Līdz "Zynga" iegādei tā neto ieņēmumi bija apmēram trīs miljardi ASV dolāru.

5. "PlayStation" izziņo jaunumus pirms vasaras sezonas

Vasarai sākoties, "Sony" izrādīja savus jaunumus "PlayStation Showcase" pasākumā – jaunu pārnēsājamu spēļu konsoli un austiņas, kā arī virkni jaunumu saistībā ar svaigām videospēlēm.

Kopš "Nintendo Switch" un "Valve Steamdeck" iznākšanas pārnēsājamo spēļu konsoļu uzplaukums ir jūtams, tai skaitā ar "Project Q". Konsole, kuras centrā ir 8 collu ekrāns ar "PlayStation" kontrolieriem abās tā pusē – pogām, kas reaģē uz spēlē notiekošo. Interesanti, ka konsole strādāšot kā straumēšanas ierīce savienojumā ar bezvadu internetu. Turklāt pagaidām izskatās, ka tas būs paplašinājums jau esošai "PlayStation 5" konsolei – bez tās nav spēlēšanas. "Sony" strādā arī pie speciālām videospēļu austiņām (ausī ieliekamām) ar uzlaboto savienojumu, lai skaņa būtu dzirdama bez aiztures.

Videospēļu ziņā garu spēles (gameplay) reklāmas rullīti piedzīvoja "Spider-Man 2" spēle, kas iznāks šī gada rudenī. Ķirsītis otrajai daļai ir Pītera jaunās simbiota spējas, līdzīgas kā "Venom" filmas varonim. Pieejama tikai "PlayStation".

No jauna atdzimst "Metal Gear 3: Snake Eater" tehnotrillera kariņu spēle no izstrādātāja "Kojima". Sīkāka informācija netika sniegta, taču spēle ir izstrādē un būs pieejama kā "PlayStation 5" , tā "Xbox" un datora spēlētājiem.

Populārās franšīzes "Assasin's Creed" jaunākajai spēlei "Mirage" ir iznākšanas datums – 12. oktobris. Ielu zaglis Basims ar parkūra veiklību metas asiņainos piedzīvojumos Bagdādes zelta ērā.

Uzsvars likts arī uz virtuālās realitātes spēlēm ar videi pielāgotu "Resident Evil 4" spēli. Tā nav jauna versija populārajā franšīzē, bet gan pielāgota virtuālajai realitātei, vēstīja portāls "The Verge".

6. "Facebook" draud 1,2 miljardu eiro liels sods par datu regulas parkāpumiem

Uzņēmumam ir likts pārtraukt Eiropas Savienības (ES) lietotāju personas datu sūtīšanu uz ASV, kur tiem varētu piekļūt ASV izlūkdienestu aģentūras, vai arī viņam draud naudas sods līdz četriem procentiem no tā globālajiem gada ieņēmumiem jeb aptuveni 1,2 miljardi eiro.

Šāds lēmums pieņemts pēc tiesas sprieduma pērn, ar kuru tika atzīts par spēkā neesošu "Privacy Shield" nolīgums, kas atļāva datu plūsmu starp ES un ASV. Tiesa konstatēja, ka vienošanās nenodrošina atbilstošu ES pilsoņu pamattiesību aizsardzību, īpaši ņemot vērā Edvarda Snoudena atklātās masveida novērošanas programmas.

"Facebook" paļāvies uz citu juridisku mehānismu, ko sauc par standarta līguma klauzulām, lai turpinātu datu pārsūtīšanu uz ASV. Tomēr Īrijas Datu aizsardzības komisija, kas ir "Facebook" vadošais regulators ES, ir izdevusi provizorisku rīkojumu apturēt šīs pārsūtīšanas, apgalvojot, ka tās arī neatbilst ES tiesību aktiem.

"Facebook" apstrīdējis rīkojumu Īrijas Augstākajā tiesā, apgalvojot, ka tas ir balstīts uz kļūdainu loģiku un faktu kļūdām. Uzņēmums saka, ka tas nodrošina stingrus drošības pasākumus savu lietotāju datiem un ka tā globālajām darbībām ir būtiski, lai varētu pārsūtīt datus pāri robežām, vēstīja portāls "Techcrunch".

7. Viltus ziņa kārtējo reizi izceļ "Twitter Blue" trūkumu

Nedēļa sākās ar nelielu satraukumu ASV, jo "Twitter" platformā no konta "Bloomberg Feed" ar zilo ķeksi, kas ir nopērkams ar "Twitter Blue" abonementu, izsūtīja ziņu par milzīgu sprādzienu pie Pentagona, kuru pavadīja attēls ar dūmu stabu pie ikoniskās ASV drošības ēkas. Izrādijās, ka attēls un ziņa ir nepatiesība jeb viltus ziņas.

Kopš konkrētā notikuma konts ir izslēgts no platformas, taču viltus ziņu jau paspēja izmantot un nodot tālāk Krievijas ziņu platforma "RT", izmantojot ekrānšāviņu ar konkrēto ierakstu. Ar viltus ziņu dalījās tālāk daudzi, pat kāds Indijas televīzijas kanāls. Šobrīd nav zināms, kur viltus ziņa radās un kas to izplatīja, ziņoja "Techcrunch".

Konkrētais gadījums parāda, ka mākslīgā intelekta pielietošana kombinācija ar šādu pērkamu leģitimitātes rīku piešķir viltus ziņām jaunu spēku un viltus uzticamību, vēstīja "Techcrunch".

8. Salokāmi, sarullējami un asinsspiedienu mēroši ekrāni

Ekrānu tehnoloģiju izstādē "SID Display Week 2023" Losandželosā "Samsung" atrādīja savus jaunākos projektus "Rollable Flex", "Flex In & Out", "Flex Hybrid" un "Slidable Flex Solo" – ekrāni vēl vairāk un dažādos viedos lokās un meklē pielietojumus veselības tehnoloģiju lauciņā.

"Rollable Flex" ir ekrāna tehnoloģija, kas tiecas uz papīra loksnes līmeņa lokanību. Demonstrācijas iekārta varēja sarullēties kā papīra rullītis. Ekrāna tehnoloģijas maksimālās robežas vēl nav zināmas, taču eksperti no "Techspot" portāla sprieda, ka tam varētu būt labs pielietojums televizoros.

Nākotnē līdz ar šādu ekrāna tehnoloģiju salokāmie telefoni varētu kļūt plānāki vai mainīt savu ekrānu izmērus pēc vajadzības.

Savukārt ekrānu pielietojumu veselības lauciņā pēta ar "Sensor OLED Display". Displeja panelī iebūvēta gaismas sensora organiskā fotodiode varot noteikt atstaroto OLED gaismu. Jaunā tehnoloģija var pavērt jaunu veidu, kā izmērīt dažādus ķermeņa parametrus. Piemēram, pirkstu asinsvadu saraušanos un atslābšanu. Tas nozīmē, ka, pieskaroties ekrānam ar diviem pirkstiem, ierīce potenciāli varētu izmērīt sirdsdarbības ātrumu, asinsspiedienu un stresa līmeni.

9. "Blue Origin" būvēs NASA Mēness nolaišanās sistēmu

Pirms aptuveni pusotra gada noritēja kaismīgas cīņas starp diviem kosmosa uzņēmumiem – "SpaceX" un "Blue Origin" par iespēju piedalīties NASA "Artemis" Mēness misijā un uzbūvēt nolaišanās sistēmu, kas ļaus astronautiem sasniegt Mēness virsmu. Lai gan toreiz ciņā uzvarēja "SpaceX", taču arī Džefa Bezosa vadītajai "Blue Origin" būs pietiekami labas iespējas parādīt sevi – "NASA" izvēlējusies "Blue Origin", lai tā radītu Mēness nolaišanās sistēmu "Artemis V" misijai.

Kā vēstīja portāls "Kursors", "Artemis V" paredzēts startēt 2029. gadā. Plānots, ka kosmosa kuģis "Orion", kura veiktspēja tika pierādīta pērnā gada nogalē veiktajā "Artemis I misijā", nogādās četrus astronautus uz Mēnesi, kur divi no apkalpes locekļiem izmantos "Blue Origin" nolaišanās sistēmu, kas būs savienota ar "Gateway" kosmosa staciju. Astronauti nedēļas garumā pētīs Mēness dienvidu polu un veiks zinātniskos eksperimentus.

Līdz ar "Blue Origin" "Artemis V" projektā NASA iesaistīs arī tādus kosmosa uzņēmumus kā "Boeing", "Lockheed Martin" un "Draper". Savukārt iepriekš pieminētais "SpaceX" izstrādās Mēness nolaišanās sistēmu "Artemis III" un "Artemis IV" misijām, kad attiecīgi astronauti pirmo un otro reizi uzkāps uz Mēness virsmas. Savukārt "Artemis V" misijas ietvaros astronauti jau trešo reizi staigās pa Mēness virsmu.

10. 1000 ASV dolāri par 10 stundu "TikTok" skatīšanos no vietas

ASV mārketinga aģentūra "Ubiquitous" ievietojusi internetā kuriozu darba sludinājumu – "TikTok" skrollētājs. Atalgojums – 1000 ASV dolāri! Kāds ir āķis? "TikTok" jāskatās vairāk kā 10 stundas no vietas, lai palīdzētu aģentūrai noteikt aktuālās satura tendences.

Kopumā aģentūra meklē trīs pilngadīgus cilvēkus un šī nav pirmā reize, kad uzņēmums izsludina šādu neparastu darbiņu. Reizē gan ar pieteikšanos darbam ir jāveic vairākas aģentūras slavinošas darbības sociālajos tīklos. Atalgojums ir ievērojami audzis, pirmajā reizē skrollētājiem saņemot tikai 50 ASV dolārus stundā, vēstīja portāls "Techspot".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti