Kultūras ziņas

LUX kino balvu 2015 iegūst «Mustang»

Kultūras ziņas

Vai «Rīgas Cirka» ēka apdraud skatītāju drošību?

Laiks darināt savu tautastērpu!

LNKC rosina darināt tautastērpus

Latvijas simtgades gaidās Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) rosina ikkatru īpaši saposties. To līdzēs paveikt projekts “Katram savu tautastērpu”. Šīs akcijas mērķis ir mūsdienīgi un radoši iepazīstināt ar latviešu tautas tērpu rašanos un nēsāšanas tradīcijām, kā arī raisīt interesi veidot pašam savu tautastērpu.

Nēsāt tautastērpu nozīmē apliecināt savu latvietību un lepnumu par mūsu valsts kultūras mantojumu, kā arī gatavību nodot tradīcijas nākamajām paaudzēm. Pateicoties Dziesmu un deju svētku kustības attīstībai, tautastērps Latvijā pēdējos gados piedzīvo īstu renesansi.

"Mēs tos nacionālos dārgumus izpurinām un parādam cilvēkiem, un aicinām cilvēkus uz tiem godiem nenobīties un apģērbties, atrast to savu tautas tērpu tīri praktiskā nozīmē," norāda projekta vadītāja Inga Oliņa.

Jau vēstīts, ka akcijas mājaslapā izveidots katalogs, kurā apkopoti 20 tautas tērpi, to detaļas, vēsturiskā izcelsme, kā arī pievienots saraksts ar meistaru vārdiem, kas ar praktiskiem padomiem varētu līdzēt tautas tērpu izgatavošanā.

"Mēs raidījumā parādīsim, kā tad sākt un darināt savu tērpu, vadoties pēc senām piegrieztnēm, bet to mēs kombinēsim ar to, ka tautastērps nav nekas 19.gadsimtā iekonservēts un ka tas top arī mūsdienās, un parādīsim, kāds var būt arī 2015. un 2016. gada sezonas tautastērps Latvijā," stāsta LTV žurnāliste Zane Peneze. "Pētot un rakņājoties pa vēstures glabātuvēm, esam sapratuši, ka nav nekā pareiza, jo krātuvēs ir 14 Nīcas brunči un neviens nav tieši tāds pats kā cits. Vienam ir sirsniņas, otram ir puķītes."

Raidījumā tautastērpa ceļā iedziļināsies modes blogere Agnese Kleina, kas ar stilizētu tautas tērpa kroni galvā nekautrējas apmeklēt mūzikas festivālus, un žurnālists Dīvs Reiznieks, kuram mammas un folkloristes Ilgas Reiznieces tautas brunču košums bijis līdzās no bērnības.

Raidījums Latvijas Televīzijā iecerēts 2016.gada sākumā, bet līdz tam pārsteidzošus atklājumus no tautastērpa vēstures daudziem būs iespēja sameklēt tikko iznākušajā grāmatā  “Jānis Krēsliņš – latviešu tradicionālo kultūras vērtību izzinātājs”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt