Dienas ziņas

Ilgais sausums apdraud ražu

Dienas ziņas

Latgalē cer veidot pasaulē pirmo «purvāriju»

Alūksnē restaurē dzelzceļa bagāžas šķūni

Alūksnē mazbānīša stacijas bagāžas šķūnī top multimediju ekspozīcija par dzelzceļa vēsturi

Šaursliežu dzelzceļa līnija Gulbene – Alūksne ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tas ietver arī vēsturisko Alūksnes staciju un bagāžas šķūni. Celts pirms vairāk nekā 100 gadiem, šķūnis dzelzceļa pasažieru bagāžas glabāšanai bija kritiskā stāvoklī un teju vai nojaucams. Tomēr ir atrasti līdzekļi tā atjaunošanai, un rudenī ēkā durvis vērs mūsdienīga multimediāla ekspozīcija par dzelzceļa vēsturi un attīstību.  

Vēsturiskais bagāžas šķūnis restaurācijas laikā teju pilnībā izjaukts. Uz speciālām stutēm tas pacelts gaisā, lai varētu nostiprināt ēkas pamatus. Uzsākot darbu, nācies celtniekus krietni pārliecināt, ka teju sabrukušo šķūni tomēr ir vērts atjaunot, nevis vienkārši nojaukt.

“Tas bija ļoti bēdīgā stāvoklī. Pamatu praktiski nebija. Tie, kas bija, tie bija izjukuši. Ļoti liela daļa apšuvuma dēļu bija neglābjami bojāta, visa vainagsija tika nomainīta, bija ļoti bēdīgi,” atzina “Re Re meistaru” projektu vadītājs Andris Sausiņš.

Aptuveni 100 gadus veco šķūni izdevies atjaunot visai īsā laikā, saglabājot šo industriālo mantojumu arī nākamajām paaudzēm.

“Vienā šķūnī uzbūvēts otrs šķūnis, jo vecais šķūnis ir palicis tur iekšpusē. Ārpusē viņam ir jauns mētelītis virsū, tā, lai viņu varētu visu sezonu izmantot,” stāstīja Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja Sanita Adlere.

 Šobrīd vēl atlikuši pēdējie darbi, ēka jānokrāso, jāatjauno arī vēsturiskais perons.

Būvdarbi varētu noslēgties īsi pirms Jāņiem. Tad sāksies multimediālās ekspozīcijas izveide, kas vēstīs par Gulbenes - Alūksnes dzelzceļa līnijas vēsturi.

“Apmeklētāji varēs ikdienā iepazīties ar stacijas vēsturi, gan piedalīties 10 stacijas stāstos, kas stāstīs par visām stacijām, kas ir līnijā Alūksne - Gulbene.

 “Ir paredzēta stikla grīda, un zem viņas apakšā būs četru veidu dažādu laika posmu un dažādu veidu sliežu paraugi,” atklāja Andris Sausiņš.

 Plānots, ka apmeklētājiem ekspozīcija būs atvērta no 1. septembra.

Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa pārbūves izmaksas ir teju 400 tūkstoši eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pilsētvide
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti