Dienas ziņas

Nodibina I.Sudrabas partiju

Dienas ziņas

Trikātā uzsāk ražot šokolādes konfektes

Dalailama Latvijā māca budisma filosofiju

Dalailama Rīgā pasniedz budisma filozofijas mācības

Latvijā vairāku dienu vizītē  ieradies Tibetas garīgais līderis Dalailama. Viņš  saviem sekotājiem no Baltijas un Krievijas, kā arī citiem interesentiem pasniedz budisma filozofijas mācības. Vizīti rīko Krievijas budistu organizācija. Uzņemt garīgo skolotāju pašu mājā viņi nedrīkst, jo Tibetu anektējušās Ķīnas ietekmē Dalailamas Krievijā pasludināts par nevēlamu personu.

Ķīnas valdības pa bīstamu separātistu dēvētais Viņa Svētība Dalailama XIV nav spējis savu dzimteni Tibetu anektējušo Pekinu mainīt nostāju pret viņu, pat atsakoties no trimdas Tibetas valdības vadītāja amata. Viņu turpina vajāt un Ķīna ikreiz asi protestē, ja Dalailamu uzņem kādas valsts oficiālas amatperosnas. Šo nostāju respektē arī Latvijas valdošie politiķi, bet pērn uzdrošinājās pārkāpt Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

Dalailamas maksas lekcijas Rīgā pulcējušas kuplu interesentu pulku. „Tās ir mācības, ko viņš pasniedz, piemēram, arī vadošajās ASV universitātēs, tas ir augsts psiholoģijas un filozofijas līmenis,” saka ārsts Pēteris Kļava.

Dalailamas mācības ir nozīmīgas ne tikai praktizējošiem budistiem. Kā atzīst Latvija  universitātes rektors Mārcis Auziņš, šī  ir arī iespēja diskutēt par humanitāro vērtību nozīmes sarukumu mūsu sabiedrībā. „Mēs bieži nenovērtējam humanitārās un garīgās komponentes nozīmību sabiedrības dzīvē. Tagad mēs diskutējam, ka reģionos vajag jaunus torņus, lai cilvēkiem būtu pieejami  radio un televīzija, bet kā panākt, lai kāds to Latvijas radio un Latvijas televīziju skatās un klausās,” saka Auzinš.

Dalailamas lekcijas balstās uz divu fundamentālu budisma filozofiju tekstu – „Sirds sūtra” un „Bodisatvas 37 prakses” - iztirzāšanu. „Sirds sūtra” atklāj uz pilnu apgaismību vedošas, secīgas garīgās izaugsmes pakāpes. Savukārt „Bodisatvas 37 prakses” teksts var kalpot par atbalstu  tiem, kuri vēlas sākt neierobežotas līdzjūtības un mīlestības ceļu par labu visām būtnēm bez izņēmuma.

„Šis pasākums ir piesaistījis vairākus tūkstošus no divdesmit valstīm. To droši var uzskatīt par vienu  Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumiem,” saka brīvprātīgais Jānis Dambītis.

Līdz ar Dalailamas lekcijām ir pieejamas arī budisma sakrālās glezniecības darbu jeb tanku izstāde un fotogalerija par Dalailamas dzīvi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt