4. studija

Ceturtā studija

4. studija

Vai topošajā Skanstes parkā aizmirsts iestādīt 265 000 eiro vērtus kokus?

Vai aptiekās patiešām pieņem izlietotās šļirces?

Kur var droši atbrīvoties no izlietotām šļircēm? Ne visās aptiekās tās gatavi ņemt

No izlietotajām medicīniskajām šļircēm un citiem medicīniskajiem atkritumiem ir būtiski atbrīvoties atbildīgā un drošā veidā, tomēr Latvijas Televīzijas "4. studijas" skatītāja saskārās ar šķēršļiem, cenšoties nodot no maisu ar šļircēm, kas izlietotas kaķa ārstēšanas vajadzībām – ne visās aptiekās tās tik ar prieku ņem pretī.

Skatītāja Anda rakstīja: "Kur Rīgā vai tās tuvumā un kā  pareizi (vai, izjaucot pa sastāvdaļām, vai gluži otrādi – ar visu aizsargvāciņu) nodot izlietotās šļirces? Man to ir sakrājies vesels maiss! Apzvanot aptiekas, nekādu atsaucību vai ieinteresētību pieņemt no manis izlietotās šļirces nesagaidīju. Internetā arī diemžēl konkrētu un skaidru atbildi uz šo jautājumu atrast nevaru."

Skatītāja ir pārliecinājusies, ka aptiekās tās nepieņem. Būdama apzinīga pilsone, sadzīves atkritumos tās izmest nevar, arī plastmasas un stikla konteineros tām vietas nav. Arī "4. studijai", meklējot internetā informāciju par izlietoto šļirču nodošanas iespējām, neko konkrētu neizdevās atrast.

Veselības ministrijā norādīja, ka tas neesot viņu kompetencē un lika sazināties ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Tā, savukārt, lika uzrunāt Farmaceitu biedrību, kur atbildēja, ka tas arī nav viņu kompetencē un mudināja vērsties Veselības ministrijā.

Tā kā tur jau bija saņemts atteikums, raidījums vērsās arī pie atkritumu apsaimniekotājiem.

SIA "Eco Baltia vide" valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts sacīja: "Pie mums kā pie parastiem atkritumu apsaimniekotājiem, kas ar bīstamiem atkritumiem nenodarbojas, tad medicīnas atkritumus mēs nepieņemam. Ja runājam par šļircēm, daudzi bieži vien prasa – tas jau no plastmasas, varbūt var šķirot Te tiešām liels, liels lūgums – nekādā gadījumā nelikt šķirojamos atkritumos, nekādā gadījumā! Ja ir nelielos apjomos, tad varbūt metiet kopā ar sadzīves atkritumiem, bet nekādā gadījumā pie iepakojuma."

Savukārt SIA "Clean R" Sabiedrisko attiecību un mārketinga vadītāja Zane Auziņa pauda: "Šļirces ir medicīniskie atkritumi, kuru apsaimniekošanā vides pakalpojumu uzņēmums "Clean R" nespecializējas. Ar juridiskiem klientiem, kuriem šāda veida atkritumi ir lielākā apjomā, slēdzam specializētu līgumu. Savukārt privātpersonām skaidrojam, ka šļirces ar adatu nedrīkst mest arī sadzīves atkritumu konteinerā – tās līdzīgi kā citi medicīniski atkritumi, piemēram, medikamenti, kam beidzies derīguma termiņš, ir jānes uz aptieku."

Tā kā skatītājai insulīna injekcijas bija jāveic kaķim, "4.studija" uzrunāja arī veterinārārsti Ievu Ozolu, kura apstiprināja, ka šļirces var nodot gan aptiekās, gan veterinārajās klīnikās.

"Izlietotās šļirces un adatas var nodot jebkurā Latvijas humānajā aptiekā. Es zinu, ka "Mēness aptieka" ir ļoti pretimnākoša, un viņiem var nodot gan izlietotās šļirces, adatas un arī medikamentus, kam notecējuši derīguma termiņi. Ar veterinārajām ir tā, ka, es zinu, ka ļoti daudzi kolēģi arī nāk pretī saviem pacientiem un klientiem. Attiecīgi, ja viņi izsniedz kaut kādus medikamentus, kuri ir šļircēs, injekciju veidā, šīs šļirces var atgriezt atpakaļ klīnikā. Un tieši tāpat veterinārajām klīnikām un privātpraksēm, veterinārārstiem, ir jābūt šim te līgumam ar atkritumu apsaimniekotāju. Tur nav nekādu problēmu, jūs varat nest tās šļirces!" viņa sacīja.

Speciālistes iedrošināts, raidījums "4. studija" devās uz aptiekām, taču līdzīgi kā skatītājai – viegli negāja. "Mēness aptiekā" tās nepieņēma, "Apotheka" aptiekā arī nē, taču atbrīvoties no šļircēm izdevās "Benu" aptiekā, kur gan pabrīnījās par lielo šļirču apjomu, taču tās pieņēma.

Raidījums gan secināja, ka pārsvarā šāda vēlme raisīja pārsteigumu un neizpratni.

Veterinārārste, komentējot, ka šļirces nepieņēma arī viņas ieteiktajā aptiekā, pauda: "Humānajām aptiekām ir jāpieņem! Vismaz es sazinājos ar "Mēness aptieku" un viņi teica, ka visās aptiekās Latvijā būtu jāpieņem šīs te šļirces un adatas. Man grūti komentēt, kāpēc konkrētā aptieka nepieņem. Man personīgi nav ar to problēmu. Ja maniem pacientiem ir nepieciešams, labāk, lai viņi atdod man, nekā nonāk kaut kādos saimniecības atkritumos, kas tālāk atkal aiziet vidē."

Kur vēl iespējams utilizācijai nodot medicīniskos atkritumus?

Uzņēmuma A/S "BAO", kas specializējas bīstamo atkritumu savākšanas jomā, pārstāve Zane Kārklevalka skaidroja: "Rīgas iedzīvotājiem pašvaldība piedāvā nodot bezmaksas bīstamos sadzīves atkritumus līdz desmit kilogramiem "Viada" degvielas uzpildes staciju teritoriju punktos. Savukārt Olaines bīstamo atkritumu pārstrādes kompleksā, Celtnieku ielā 3a, var nodot ikviens Latvijas iedzīvotājs bez maksas līdz 10 kilogramiem. Ja apjoms pārsniedz 10 kilogramus, tad lūgums vērsties uzņēmumā."

Savukārt SIA "Eco Baltia vide" valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts norādīja: "Ja ir lielos apjomos, tad, lūdzu, izmantojiet tos bīstamo atkritumu pieņemšanas punktus un laukumus. Pieņemsim, Rīgā tādi ir vairāki – pie tirdzniecības centriem ir speciāli konteineri, kuros pieņem bīstamos atkritumus, tai skaitā medicīnas. Nākotnē Rīgā tiks izbūvēti specializēti kopējie šķirošanas laukumi un šajos laukumos šos atkritumus arī varēs pieņemt. Vienkārši interesējieties. Speciāli viņus nodrošina "Bao", kur "Bao", kā uzņēmums nodrošina, brauciet un skatieties darbalaiku. Un tur pretī vienmēr būs cilvēks, kas paņems, jo bīstamos atkritumus vienkārši tāpat kaut kur atstāt maisiņā pie konteinera nevajag."

Izrādās, iespējas ir, tikai tās nav cilvēkiem zināmas, jo informācija grūti atrodama. "4. studija" pēc izpētes secināja, ka izlietotās šļirces izdevās nodot "Benu" aptiekā, vēl Rīgā – degvielas uzpildes stacijās "Viada" un bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos pie lielveikaliem, piemēram, pie "Alfas" un "Mola", kā arī Olainē uzņēmuma "Bao" pieņemšanas punktā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt