Jauni un bagāti

#41 Praktiski rīki naudas drošībai internetā

Jauni un bagāti

#43 Kā iztērēt mazāk naudas?

#42 Attālinātais darbs – kā ir dzīvot un strādāt tropos?

Attālinātais darbs jeb dzīvot un strādāt tropos. Finanšu analītiķa Valtera Vestmaņa pieredze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Mūsdienās nereti tīmeklī un sociālajos tīklos var vērot dažādus tā dēvētos influencerus, kuri ar kokosriekstu rokā un datoru klēpī sēž šūpuļtīklā un stāsta, cik lieliski ir ceļot un strādāt no jebkuras vietas pasaulē. Nesen arī Latvijas Radio 5 - "pieci.lv" rubrikas "Jauni un bagāti" veidotājs, finanšu analītiķis Valters Vestmanis pavadīja sešas nedēļas Taizemē, lai apvienotu darba ikdienu Latvijā ar dzīvi tropos.

"Patiesībā es par to domāju jau ļoti ilgi, kopā kādus 10 gadus, kopš pirmo reizi izdzirdēju tādu konceptu, ka tu vari kaut kur aizbraukt prom un strādāt attālināti. Šodien to dara daudzi, un tas ir diezgan populāri," stāstīja Vestmanis. 

"Pēdējos trīs gadus mēs ar sievu jau katru gadu teicām, ka šogad tiešām brauksim.

Nekad nebija īstais brīdis, bet šogad vienkārši sapratām, ka tāda īstā brīža nebūs – jābrauc un viss. Tā arī izdarījām," viņš skaidroja. 

Pirmais jautājums daudziem ir, vai ziemā strādāt attālināti, dzīvojot Taizemē, ir lētāk, nekā dzīvot un strādāt Latvijā. Vestmanis vērtēja, ka lētāk tas var būt tikai tad, ja brauc uz ilgu laiku un tiešām rūpīgi plāno tēriņus, kā arī Latvijā nepaliek nekādi papildus izdevumi, kas jāturpina segt, esot prom.

"Es teiktu tā, ka, ja tu atrodi tiešām lētas [lidmašīnu] biļetes un brauc uz ilgu laiku, tad tiešām var aizbraukt lētāk, ja Latvijā paliek nulle izmaksu. Ja tev ir dārgs dzīvoklis, dārgi komunālie [maksājumi], kas uz ziemu paceļas, un ja tu vari visu sabīdīt tā, ka tiešām aizbrauc uz četriem-sešiem mēnešiem prom un Latvijā ir nulle izmaksu, un ļoti pie tā visa piedomā, es domāju, ka var aizbraukt lētāk," viņš vērtēja.

Vienlaikus viņš atzina, ka pašam tā īsti nav sanācis, jo, aizbraucot uz tik eksotisku valsti kā Taizeme, gribas izbaudīt vairāk, mazāk domājot par taupību. 

Vestmanis atgādināja, ka Taizemē un citos eksotiskos galamērķos cenas ir ļoti dažādas – kamēr mazāk zināmās vietās ēdiens un pirmās nepieciešamības preces ir krietni lētākas nekā Latvijā, tūristu iecienītās vietās tie paši produkti var arī būt dārgāki. 

Pirms doties strādāt un dzīvot uz ārzemēm, Vestmanis ieteica ļoti rūpīgi pārdomāt trīs jautājumus:

  • Pirmkārt, lai galamērķī būtu pieejams kvalitatīvs un ātrs interneta savienojums.
  • Otrkārt, lai izvēlētajā dzīvesvietā būtu kāds kluss stūris vai atsevišķa vieta, kur strādāt, jo no pludmales to darīt, visticamāk, tomēr nebūs ērti ilgtermiņā. 
  • Treškārt, ļoti būtiski ir izkopt konkrētu rutīnu un pie tās pieturēties. 

"Ikdienā mēs varbūt tās savas rutīnas pat īsti neievērojam, bet mums tās ir – tu celies vienā laikā, tīri zobus vienā laikā, izej no mājas vienā laikā, vienu un to pašu laiku esi ofisā.

Ja tu pārvācies uz ārzemēm, ir tiešām jāizdomā, kā tu dzīvosi tur, it īpaši tāpēc, ka ir laika nobīde," viņš ieteica. 

Tas nozīmē, ka jāpārdomā ne tikai tas, kādos laikos būs iespējams komunicēt ar kolēģiem Latvijā, bet arī to pakalpojumu pieejamība, kas ļauj ikdienā justies labi – sporta zāle, ēdiena piegāde vai citu. Tas viss noteiks, kur un kādu dzīves vietu izvēlēties par savām mājām.

Tāpat Vestmanis ieteica, dodoties uz ārzemēm dzīvot ilgāku laiku, vispirms uz nedēļu noīrēt pagaidu mājvietu un tikai esot tur uz vietas izvēlēties patstāvīgo dzīvesvietu visam prombūtnes laikam, jo tad ir iespēja aizbraukt un apskatīt, kā piedāvājums internetā izskatās dzīvē. 

"Kopumā tiem, kas vēlas ko šādu darīt, varu teikt, ka tas noteikti ir labs pašdisciplīnas tests.

Tev nav priekšnieka blakus, tev nav kolēģu blakus, tu esi entos kilometrus, vairāku stundu lidojumā, prom no visiem. Tas ir labs pašdisciplīnas tests, kas ļauj saprast, vai tu vari sevi savākt rokās un to izdarīt," vērtēja Vestmanis. 

"Bet vienmēr, ja tu brauc, izdomā līdz galam, kāpēc tu to dari, lai tas brauciens ir ar jēgu. Ja tu aizbrauksi, un tev ir tieši karstākais laiks darbā, un tu visu mēnesi nosēdēsi istabā, no tās īsti neizgājis, tu atcerēsies braucienu ar tādu lielu nožēlu," viņš piebilda. 

"Jauni un bagāti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti