Vienlaikus lielās lietotāju intereses dēļ vērojami elektroniskās vārdnīcas darbības traucējumi. Kā LSM.lv skaidroja Latviešu valodas aģentūras pārstāve Ieva Mūrniece, informācija par lēndarbību nodota risināšanai tehniskajiem darbiniekiem.
Kā par jaunatklāto vārdnīcu skaidroja aģentūrā, no dvēseļu revīzijas līdz informācijas sabiedrības laikmetam pagājuši vairāki gadu simti, taču nemainīgi cilvēkiem ir bijusi interese par savu izcelšanos, dzimtu un dzīvesvietu. Uzvārdi šajos meklējumos bieži ir galvenais pieturas punkts.
Latviešu uzvārdu vārdnīcu sēriju statistikas speciālists un vēsturnieks Ilmārs Mežs bija iecerējis kā skaistu un vērtīgu dāvanu Latvijai simtgadē. Rezultātā Latviešu valodas aģentūrā, sadarbojoties izciliem speciālistiem – vārdnīcu līdzautoriem –, tika izveidots un izdots apjomīgs pētījums "Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos". Tā pirmajā daļā tika apkopoti Latgales uzvārdi (vārdnīca izdota 2017. gadā), otrā daļa aptvēra Kurzemi, Zemgali un Sēliju jeb vēsturisko Kurzemes un Zemgales hercogisti (izdota 2019. gadā), bet trešajā daļā tika pētīti uzvārdi Vidzemē (izdota 2022. gadā).
Darbs, kas sākts, svinot Latvijas simtgadi, ir turpinājies piecus gadus.
Sagaidot Latvijas 105. dzimšanas dienu, tapis jauns resurss par latviešu uzvārdiem. Liekot kopā uzvārdu šķirkļus no pētījuma "Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos" un Fizisko personu reģistrā iekļautos uzvārdus, Latviešu valodas aģentūra ir izveidojusi elektronisku latviešu uzvārdu vārdnīcu (izstrādājusi SIA "Efumo"), kuru plānots papildināt un precizēt, skaidroja aģentūrā.
Ilmārs Mežs norādīja: "Ar mūsdienu tehnoloģiju iespējām tas ir par maz, ka kaut kur bibliotēkās [jāmeklē] vai jāiegādājas šīs grāmatas. Ir daudz labāk, ka ir šī visu uzvārdu datubāze, un neapšaubāmi mums ir daudz vairāk uzvārdu nekā šie vēsturiskie izplatītākie uzvārdi. Tā kā kopumā tagad jaunajā vietnē būs visi Latvijā mūsdienās sastopamie 210 000 uzvārdi."
Šajā datubāzē var uzzināt uzvārdu vēsturi, kuros pagastos un ciemos tas bijis izplatīts, kur un kad minēts pirmo reizi un cik cilvēkiem tas bijis vai ir joprojām.
Ar šīs vārdnīcas palīdzību var veikt gan nopietnus pētījumus, gan vienkārši apmierināt ziņkāri.
"Tas dod iespēju daudziem garos ziemas vakarus internetā baudīt ar šāda veida hobiju – var meklēt radiniekus. Daudz cilvēku nezina, no kurienes ir viņa vectēvs, vecvectēvs. Ja vien tas nav Bērziņš, Kalniņš, Ozoliņš, tad noteikti var atrast pavedienu, kur būtu jāmeklē uzvārda izcelsmes sakne," intervijā Latvijas Radio pauda Mežs.
Latviešu valodas aģentūras direktore Inita Vītola norādīja: "Arī mūsu paaudžu paaudzēs zināmie dzimtas stāsti par uzvārdu tapšanu ir ārkārtīgi svarīgi, tāpēc uzvārdu lietotnē ir paredzēta arī iespēja, kur katrs lietotājs varēs iesūtīt savas dzimtas stāstu par to, kā viņa uzvārds veidojies un kāpēc dzimtai piešķirts tas vai cits uzvārds."
Elektroniskā uzvārdu vārdnīca iedzīvotājiem atvieglos dzimtas koku veidošanu, kā arī citādi noderēs pētniekiem, valodniekiem un citiem interesentiem.