Sētnieks cīņai ar suņiem zālienā brīdina par indi; veterinārārsts iesaka iedarbīgāku un saudzīgu metodi

Kāds Rīgas ēkas sētnieks, bezspēcīgs cīņā ar bezatbildīgajiem suņu saimniekiem, kuri nesavāc savu mīluļu ekskrementus no zālāja, nolēma problēmu risināt, piestiprinot pie sienas brīdinājumu par to, ka zāliens ir saindēts. Tikmēr veterinārārsts iesaka vienkāršāku un daudz iedarbīgāku metodi – piparotā ūdens izsmidzināšanu, vēstīja LTV raidījums "4. studija".

Kāda Grīziņkalna iedzīvotāja pamanīja informatīvu zīmīti pie Vagonu ielas 28. nama sienas. Tajā tiek brīdināts, ka zālienā ir izsmidzinātas indīgas vielas, kas var izraisīt mājdzīvnieku saindēšanos.

Zāliens pie kādas izbijušas rūpnīcas ēkas vizuāli ne ar ko neizceļas, un arī specifiska smaka, kas varētu liecināt par ķīmisku vielu klātbūtni, tur nebija jūtama. Rīgas domē atzina, ka ķimikāliju lietošanas ierobežojumu privātās teritorijās nav.  

Bijušās rūpnīcas teritorijā atrodas vairāki uzņēmumi un kādā no tiem "4. studijai" pastāstīja, ka ar šādu biedēšanas metodi sētnieks mēģina cīnīties ar suņu saimniekiem, kuri nesavāc savu četrkājaino draugu izkārnījumus, atstājot tos zālājā. Zīme ar brīdinājumu šeit atrodoties jau ļoti ilgus gadus.

"4. studija" gan novēroja, ka zīme suņu saimnieku pāraudzināšanu nav sekmējusi, un zālājā joprojām pastāv liela iespēja iekāpt suņu ekskrementos.

Tikmēr veterinārārsts Jānis Beinerts ieteica iedarbīgu un dzīvnieka veselībai nekaitīgu metodi. 

"Kajēnas piparus ar nedaudz eļļas un ūdens. Uztaisīt tādu pulverizatoru un kaut kur pa perimetru kaut kādās vietās izsmidzināt," ieteica Beinerts.

"Sunim ļoti nepatīk; viņam deguns ir simt reižu jūtīgāks par mūsējo. Tas nav nekas barbarisks, kas suni noindētu vai izdarītu viņam kaut ko gaužu, vai kaut kā viņu sakropļotu. Viņš paraudās, varbūt pašķaudīs un vairāk tad arī nenāks," skaidroja veterinārārsts.   

Labā ziņa – veterinārārsta pieredzē pēdējā laikā teju vairs nav tādu gadījumu, kad suņus kāds apzināti mēģinātu saindēt, jo nepatīk to klātbūtne kaimiņos vai ķēzīšanās zālājā.  

Kaitēkļu un nezāļu inde var būt bīstama mājas mīluļiem

Tomēr viņš vērsa uzmanību uz to, ka, indējot kaitēkļus vai nezāles zālienā, var netīšām atbrīvoties arī no mājas mīluļa.

"Ļoti bīstamas ir visas žurku indes, kuras ir tā konstruētas, lai žurka nevarētu pateikt pārējām, ka man ir slikti no tā, ko es ēdu," brīdināja veterinārārsts Jānis Beinerts. "Tās sāk iedarboties pēc desmit, divpadsmit dienām. Asins sarecēšanas traucējumi izveidojas, un viņas noasiņo."

Ja žurkām domātā inde nonākusi suņa vai kaķa organismā, tā iedarbojas līdzīgi.

"Tad, kad parādās simptomi, tad jau ir par vēlu; dažus procentus var tikai izglābt," norādīja Beinerts.

"Tāpēc cilvēkam jāzina, ja viņš indē žurkas vai peles, kur kaķis vai suns varētu tikt klāt, tad tā (inde) ir ļoti rūpīgi jāieliek kādā caurulē vai ar dēļiem kaut kur priekšā, un jākontrolē tas, lai kaķītis tur netiek klāt," ieteica ārsts.

Vēl bīstamas ir gliemežu un skudru indes, stāstīja pieredzējušais veterinārārsts. Tām esot ļoti raibs sastāvs, kas dzīvniekam izsauc gan aknu, gan nieru un citu orgānu bojājumus.

"Arī dažādi augu apkarošanas līdzekļi taisa tādu pašu simptomātiku; varbūt arī minerālmēsli, ja tie tiek kaisīti pavasarī vai rudenī," piebilda Beinerts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti