Vairākās vietvarās ārpus Rīgas un Pierīgas vēl ir pieejami brīvi mazdārziņi nomai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saimniekošana mazdārziņos Rīgā kļūst aizvien populārāka, un brīvu vietu pašvaldības piedāvātajos zemes pleķīšos patlaban nav, tomēr citās vietvarās aizvien ir iespējams iznomāt mazdārziņu, secinājis Latvijas televīzijas (LTV1) raidījums "Revidents".

Veicot aptauju Latvijas lielāko pilsētu pašvaldībās, nākas secināt, ka vislielākā interese par mazdārziņu nomu ir tikai Rīgā un Pierīgā, kur patlaban brīvu vietu to iekopšanai vairs nav. Savukārt Liepājā, Jelgavā un Ventspilī interese par tiem laika gaitā nav mainījusies, kamēr Daugavpilī daļa tādu pat atstāti novārtā.

Raidījums arī uzzināja, ka starp Latvijas lielākajām vietvarām mazdārziņu teritorijas pašvaldības pārvaldībā nav vien Jūrmalā un Jēkabpilī.

Jūrmalas valstspilsētas administrācijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Zane Leite skaidroja, ka pašvaldības rīcībā nav zemes mazdārziņu ierīkošanai un arī interese no cilvēkiem par šādu dārziņu iznomāšanu nav novērota. Vienlaikus viņa arī minēja, ka pilsētas teritorijā esošo mazdārziņu uzturēšanai ir iznomāti divi zemesgabali Dzintaros mazdārziņu apsaimniekotāju izveidotiem kooperatīviem.

Gandrīz nekādas iedzīvotāju intereses par mazdārziņiem nav arī Jēkabpilī, kur jau no 1998. gada tika pārtraukta pašvaldības darbība mazdārziņu ierīkošanai.

Zema interese par sakņu dārzu iekopšanu pilsētā ir arī Daugavpilī, kur daži pašvaldības paspārnē esošie mazdārziņi pat aizaug. Daugavpils Īpašuma pārvaldības departamenta Zemes lietu vecākā speciāliste Vineta Velika to skaidroja ar faktu, ka dārzā nedrīkst audzēt ilggadīgos stādus, turklāt tajos izaudzēto bieži noēd garnadži.

"Cilvēki vairāk meklē ko stabilāku, piemēram, iegādājas vasarnīcas, kuras nopērkot un investējot tajās līdzekļus, jūtas drošāki, ka viss paliks pašam, jo ir vēlme ne tikai pēc zemes pleķīša, bet arī pēc savas būdiņas, kurā iemukt lietus laikā vai atstāt darbarīkus, vēlēšanās iežogot savu teritoriju, iestādīt kādu augļu koku utt., bet sakņu dārzos tas nav atļauts, jo sakņu dārziem Daugavpilī ir vairāk sezonāls raksturs."

Daugavpilī mazdārziņi ir paredzēti lietošanai uz vienu gadu – pavasarī iestādīt un iesēt, bet rudenī ražu novākt un nepieciešamības gadījumā atbrīvot sakņu dārzu. Līdzīgs termiņš to īrei noteikts arī Jelgavā un Rīgā, tikmēr Liepājā un Ventspilī tos var noīrēt pat uz 10 gadus ilgu periodu.

Pārsvarā pašvaldību paspārnē esošo sakņu dārziņu vietas esot 200–700 kvadrātmetrus lielas un uz tām var pieteikties vietējā pašvaldībā vai tās īpašuma departamentā.

Cena par tiem ir pārsvarā demokrātiska – vidēji 2,5 eiro gadā plus apsaimniekošana un nekustamā īpašuma nodoklis. Dārgāki mazdārziņi būs vien galvaspilsētā, kur to cenas sasniedz pat 60 eiro par vienu sezonu.

Dārza padomi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti