Augu aizsardzības dienestā brīdina nelietot dārzos biocīdus «Neostomazāns» un «Cobra»

Savairojoties dārza kaitēkļiem, piemēram, laputīm, lapgraužiem, baltblusiņām un citiem kukaiņiem, šosezon dažādu sociālo tīklu hobija dārznieku tematiskajās domubiedru grupās aktīvi tiek ieteikts augu kaitēkļu apkarošanai izmantot biocīdus – plašāk ieteiktie ir "Neostomazāns" un "Cobra", tomēr Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) uzsvēra – biocīdi nav paredzēti augu apstrādei, tos lietojot, var rasties nelabvēlīgas sekas.

VAAD skaidroja, ka "Neostomazāna", "Cobras" un citu biocīdu sastāvā ir bīstamas ķīmiskas vielas, un, lietojot šos preparātus neparedzētam mērķim, piemēram, augu apstrādei, sekas var būt neprognozējamas videi, bet jo īpaši cilvēku veselībai. 

Patērējot uzturā šādi apstrādātus augus, var rasties akūti un hroniski veselības traucējumi. Iespējamās saindēšanās pazīmes uzreiz pēc apstrādātās produkcijas apēšanas – vemšana, caureja un slikta dūša.  

Biocīdi

"Neostomazāns" ir veterinārijā izmantojams preparāts ārīgai lietošanai zirgiem, suņiem un kaķiem – mušu, blusu, ērču un utu invāzijas novēršanai un ārstēšanai, kā arī aitu, cūku, trušu un liellopu novietnēs kā izsmidzināms līdzeklis pret mušām.

"Cobra" ir aerosols rāpojošu (skudras, blusas, prusaki, zirnekļi) un lidojošu (mušas, odi, lapsenes, kodes) kukaiņu apkarošanai iekštelpās un brīvā dabā.

Savukārt, ēdot šādu produkciju ikdienā, piemēram, dārzeņus visas vasaras garumā, iespējami aknu bojājumi, gremošanas sistēmas traucējumi, var tikt ietekmēta reproduktīvā veselība, pieaug vēža risks u.tml. Savukārt, nonākot vidē, šie preparāti var iznīcināt visu dzīvo – gan kaitēkļus, pret kuriem lietoti, gan arī derīgos dzīvos organismus, proti, kukaiņus, mikroorganismus, putnus, kuri ēd saindētos kukaiņus, kā arī zivis, ja preparāts iekļūst ūdenī, norādīja VAAD.

Līdz ar to apstrādātā teritorija uz kādu brīdi pārvēršas par "mirušo" zonu.

Piemēram, "Neostomazāna" lietošanas instrukcijā ir brīdinājumi, ka tas ir toksisks zivīm un bitēm, to nedrīkst lietot produktīviem dzīvniekiem un tas nedrīkst nonākt jebkāda veida ūdenstilpēs.

Dokumenti

Pamatvielas, kuras apstiprinātas lietošanai augu aizsardzībā

Lejuplādēt

342.26 KB

VAAD augu pasargāšanai no kaitīgiem organismiem – slimībām, kaitēkļiem, nezālēm – aicināja iegādāties tikai Latvijā reģistrētus augu aizsardzības līdzekļus (AAL). Uz katra AAL marķējuma ir informācija par AAL paredzēto lietojumu, devām un nogaidīšanas laiku līdz ražas novākšanai, produkta fizikāli ķīmiskais raksturojums utt. Informācija, kas atrodama uz marķējuma, nav nejauša, jo katras norādes pamatā ir virkne pētījumu, kas veikti gan laboratorijās, gan lauka apstākļos, lai novērtētu AAL efektivitāti un drošumu.

"Katram, kurš pieņem lēmumu lietot kādu ķīmisko AAL, ir jāatceras, ka marķējuma ievērošana nav tikai likumdošanas prasība. Tā vistiešākajā veidā var ietekmēt katru no mums gan fiziski, gan finansiāli. Tādēļ AAL jālieto ar augstāko atbildības līmeni, vienmēr atceroties, ka nepareiza to lietošana var radīt paliekošu negatīvu ietekmi gan uz apkārtējo vidi, gan uz mūsu un mūsu bērnu veselību," uzsvēra VAAD.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt