Kā labāk dzīvot

Valodu apguve - trenējam atmiņu, bagātinām sevi kulturāli

Kā labāk dzīvot

Speciālisti neiesaka izmantot sociālo tīklu kontus autentifikācijai virtuālajā vidē

Klimats kļūst arvien siltāks. Tomēr Latvijā nevarēs audzēt apelsīnus un olīvas

Augkope: Līdz olīvkokiem un mandarīnkokiem Latvijas klimatā vēl ir tālu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai arī Latvijā vasaras kļūst siltākas, tomēr līdz olīvkoku un mandarīnkoku audzēm vēl ir tālu, par eksotisko augu audzēšanu mūsu klimatiskajos apstākļos Latvijas Radio 1 ēterā pauda Nacionālā botāniskā dārza Oranžēriju augu nodaļas vadītāja Zane Purne.

"Siltāks kļūst palēnām. Tā vien liekas, ka tūlīt sāksim audzēt banānus, bet īsti tā nav,” sacīja Latvijas Stādu audzētāju asociācijas vadītājs, stādaudzētavas “Dimzas” saimnieks Andrejs Vītoliņš. 

“Visa skaistā eksotika, visi svešie augi, kurus esam sasapņojušies, aizies bojā," par eksotisko augu piemērotību Latvijas esošajam klimatam teica Vītoliņš.

Ziemā – siltumnīcā

Tiesa, eksotiskos augus labi var audzēt ziemas dārzos jeb siltumnīcās, no kurām vasarās tos var iznest ārā.
"Olīvas, papajas, apelsīni, banāni, vīģes, ananasi, mango, avokado, kas labi aug telpās, vasaras mēnešos būs sajūsmā, ja izliksiet tos [ārā] dārza papildināšanai, iestādot augsnē  vai podos. Augi būs sajūsmā par sauli, vēju un lietu. Bet rudenī visi ir jānes atpakaļ," uzsvēra Purne.

"Šiem augiem Latvijas ziemas neder. Ir olīvas, kas iztur -15 grādus, bet tikai atsevišķas dienas, ne mēnešiem ilgi,” skaidroja augkope.

Kopumā ir rūpīgi jāizvērtē silto zemju augu audzēšanas vieta. Ja divus, trīs gadus augs nenes augļus, tad ir jāmēģina pārstādīt citā vietā, ieteica Vītoliņš.

Eksotisko augu aprūpe neatšķiras no vietējo augu kopšanas. Ņemot vērā, ka Latvijā ir pietiekami daudz kaitēkļu, arī silto zemju augi ir jāaprūpē ar pretkukaiņu līdzekļiem, regulāri jābaro ar minerālmēsliem

Augļu nav, bet skaisti zied

Latvijas klimatā, ļoti iespējams, silto zemju augiem neizaugs vai nenogatavosies augļi, taču mājas apstākļos var izaugt skaisti ziedi.

"Ja cilvēkiem patīk mango vai avokado, šie augi būs ļoti skaisti un ziedēs, taču augļu viņiem nebūs. Kafijas augs varētu dot pupiņas," pieļāva Purne.

Arī apelsīnu, mandarīnu un greipfrūtu kauliņus var nemest ārā, bet ielikt podiņā: "No citronsēklas citrons izaugs.

Botāniskajā dārzā no sēklaudžiem izaudzis liels citronkoks ar milzīgiem, skaistiem, lieliem augļiem.

Un garša ir brīnišķīga," atzina Purne.

Melones, arbūzi un banāni 

Meloņu un arbūzu raža ir ļoti atkarīga no konkrētās vasaras. Galvenais – ir jāizvēlas ļoti karsta, saulaina, labi eksponēta vieta.

Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors, dendrologs Andrejs Svilāns stāstīja, ka Rēzeknes pusē arbūzus pirms gadiem savulaik potēja uz ķirbja sējumiem. “Ķirbim sakņu sistēma ir daudz izturīgāka Latvijas klimatam," viņš paskaidroja.

Botāniskajā dārzā Salaspilī banāni zied katru gadu. “Šī banānu šķirne neizaug garāka par pieaugušu cilvēku. Reizi piecos sešos gados banānu stumbriņam izaug skaists zieds ar garšīgiem banāniem,” stāstīja Purne. Viņa piebilda, ka papaju augļu koki ir vairāki un tos Botāniskajā dārzā bauda gan kolēģi, gan dzīvnieciņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti