Kā labāk dzīvot

Laiks sagatavot savu auto pavasara un vasaras sezonai!

Kā labāk dzīvot

Otrā un trešā pensiju līmeņa plusi un mīnusi

Pavasaris jau mīņājas pie šķūnīša durvīm: laiks sākt rosīties dārzā!

Dārza darbu sezonas atklāšana – dārzkopju ieteikumi, ar ko sākt

Šogad pavasaris atnācis ar ideāli piemērotu laiku augļu koku griešanai. Rindā uz griešanu gaida ogulāji, daudzgadīgās graudzāles un košumkrūmi, kas zied vasaras otrajā pusē un rudenī, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Pavasaris jau mīņājas pie šķūnīša durvīm un nepacietīgi gaida, kad dārza darbi tā pa īstam ies vaļā, taču Kaminska uzsvēra, ka dārza darbi viņas pagalmā šogad sākušies stipri ātrāk nekā citus gadus. 

"Ja salīdzina ar pagājušo gadu, kad vēl bija sniegs un viss bija sasalis, tad šogad ir ideāls laiks augļu koku griešanai. Ir bijuši gadi, kad ir auksts un ir jāsāk ar citiem darbiem, bet šobrīd var griezt un veidot, jo ļoti labi var redzēt sausākus zarus.

Bet, ja griežam tagad, tad atceramies pēc tam vasarā obligāti tos ūdens zariņus izgriezt," norādīja Kaminska.

Tāpat dārzkope atgādināja, ka jāpievērš uzmanība šobrīd modē esošajām daudzgadīgajām graudzālēm – arī tās ir jāapgriež, un tas ir jāpaspēj līdz marta beigām, vēlākais Lieldienām.

"Ja runājam par Ķīnas miskantēm, tās ir obligāti jāapgriež, un ir jāapgriež līdz ar zemi, neatstājot nekādus puļķīšus, stumbenīšus, jo, ja mēs atstāsim šos stumbenīšus, mums ar laiku veidosies tukšs vidus, kas nebūtu vēlams," ieteica Kaminska.

Tas pats attiecas arī uz ciesām un molīnijām. Ja daudzgadīgās graudzāles tiek apgrieztas vēlāk, ir risks apgriezt un bojāt arī to jaunos pumpurus, tāpēc šis ir darbs, ko atlikt nevajadzētu. 

Tikmēr, piemēram, Dāvida budleju griezt vēl ir stipri par agru, jo vēl nav iespējams atpazīt jaunos pumpurus, kas pēc griešanas jāatstāj. Tas pats arī ar rozēm, taču, ja rožu gali ir stipri apsaluši un melni, tos uzmanīgi var nogriezt. 

Lai pieturētos pie kāda plāna, Rožukalne ieteica pavasara griešanas darbus sadalīt pa posmiem: sākt ar augļu kokiem un ogulājiem, tālāk turpināt ar dekoratīviem krūmiem un pēdējos atstāt visus skujeņus, izņemot egles, jo tās jau bija aukstumā jāapgriež. 

"Lūk, šie ir tie trīs posmi, pēc kuriem saplānot darbus. Tāpat jāskatās un galvā jāsaplāno, kuri ir ziedošie krūmi pavasarī, tos tagad neaiztiek, bet tos, kas zied vasaras otrā pusē, rudenī, tos apgriež tagad. Lai ir kaut kāds plāns, jo darbu ir tik daudz, ka, izejot dārzā, vienkārši prāts jau jūk, ir sajūta, ka ir viss jāizdara," norādīja Rožukalne. 

Kaminska pauda, ka vietām Latvijā, kur ir smilšaina augsne, zeme ir pietiekami atlaidusies, lai sāktu arī stādīšanas darbus, taču jāņem vērā, ka visu iestādīto būs jāspēj rūpīgi laistīt, jo smilšainā augsne pavasara saulē ātri izkalst.  

Tikmēr zālāja sēšanai vietās, kur tas nepieciešams, vēl varētu būt par agru, jo, lai sēklas izdīgtu, nepieciešams nedaudz siltāks laiks, +10, +15 grādi. Toties šobrīd zālāju var sakasīt ar grābekli, lai atbrīvotos no sniega pelējuma. 

Lai laicīgi parūpētos par augļu kokiem un pasargātu tos no kaitēkļu uzbrukumiem, svarīgi uzrušināt zemi ap koku stumbriem. Uz pašiem kokiem var uzlīmēt tā dēvētās lipīgās jostas – skudrām un visiem pārējiem kukaiņiem, kas pamodušies dosies augšā pa koku. 

"Bet ne tikai par kaitēkļiem, arī par slimībām ir jāpadomā. Šobrīd, kamēr vēl nav plaukuši pumpuri un augļu koki ir bezlapu stāvoklī, tie jāapstrādā ar vara preparātiem. Samaisām varu kopā ar kaļķi – tas būtu vēlams visiem augļu kokiem, arī tām pašām rozēm. Tas būtu profilaktiski pret slimībām, bet pret kaitēkļiem gan profilaktiski neko nemiglo," skaidroja Kaminska. 

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti