Kultūršoks

«Kultūršoks». Kā pasargāt mūsu māksliniekus nespējas periodos?

Kultūršoks

«Kultūršoks» 26. februārī. Kā mediju jomā sajaucas politiskās un biznesa intereses?

Kultūršoks. Kā pasargāt mūsu māksliniekus nespējas periodos?

Uzzinot par rakstnieces slimību, apdrošinātājs lūdz apturēt tiesas lēmuma izpildi

Par sen izraisītu avāriju no vairāku grāmatu autores Franciskas Cimares, ko detektīvu cienītāji zina arī kā Francisku Emleri, apdrošināšanas kompānija piedzen summu, ko rakstniece nevar samaksāt. Tiesas un piedziņas process savērpies laikā, kad Franciska strauji zaudēja redzi. No medijiem uzzinot par rakstnieces slimību, apdrošinātājs tomēr izpratis situāciju un lūdzis tiesas izpildītāju apturēt tiesas lēmuma izpildes procesu, proti, rakstniecei atkal būs pieejams viņas konts bankā, taču dzīvoklis paliks apķīlāts.

Šobrīd notikumi Franciskas dzīvē tiešām atgādina detektīvu. Pirms nedēļas viņa konstatēja, ka nevar veikt maksājumus no sava konta.

Piezvanot bankai, atklājies, ka kontam pieeju liedzis tiesu izpildītājs. Ķīla uzlikta arī Franciskas dzīvoklim. Ir notikusi tiesa, kura pēc apdrošināšanas kompānijas "If" pieprasījuma nolēmusi Franciskai pieprasīt 2008.gadā viņas izraisītā avārijā nodarītos zaudējumus, ko kompānija atlīdzinājusi apskādētā motocikla īpašniekam, Austrijas pilsonim.

Tiesas aizmuguriskajā spriedumā teikts, ka 2008.gada jūnijā Franciska Cimare izraisījusi ceļa negadījumu ar Austrijas pilsoņa vadītu motociklu BMW, nodarot zaudējumus, kurus Austrijas apdrošināšanas kompānija pieprasījusi teju trīstūkstoš eiro apmērā. "If" austriešiem šo kompensāciju aptuveni pēc gada ir izmaksājis, bet no Franciskas tā dēvētajā regresa prasībā pieprasa to atlīdzināt, jo Franciska pametusi notikuma vietu.

"Man bija ceļa satiksmes negadījums ar diviem baikeriem. Es viņus pastūmu malā. No notikuma vietas aizbraucu, jo, godīgi  sakot, man no viņiem bija bail. Otrā dienā es aizgāju uz policiju, par cik man bija gan "Octa", gan "Kasko", uzrakstīju iesniegumus. (..) Uzlika pašu minimālāko sodu un pateica: vairāk tā nedari," stāsta Franciska.

Rakstniece, domādama, ka ar šo incidents ir nokārtots, mierīgi dzīvoja tālāk, līdz pēc četriem gadiem saņēma "If" vēstuli, kurā tika pieprasīts nekavējoties atmaksāt zaudējumus 2020 latu jeb 2875 eiro apmērā. Kompānija "If" 2014.gada decembrī tiesā cēla pret viņu prasību. Pati tiesa notika vēl gandrīz pēc gada, 2015. gada oktobrī. Šajā laikā Franciska jau bija kļuvusi neredzīga.

Tieslietu ministrija, pārbaudot Rīgas Ziemeļu rajona tiesas lietvedību, konstatējusi, ka Franciskai Cimarei kā ierakstītas vēstules nosūtīti trīs sūtījumi – tiesas prasība, pavēste ierasties uz tiesas sēdi un spriedums -, bet tie visi atgriezti tiesā atpakaļ. Uzaicinājumi ierasties pastā pēc ierakstītām vēstulēm tātad palikuši bez ievērības.

Ne pavēsti, ne paziņojumu par ierakstītu vēstuli, nedz arī vēlāk spriedumu Franciska neatzīst saņēmusi, lai gan dzīvo adresē, kurā ir deklarējusies. Sprieduma kopijai viņa braukusi pakaļ uz tiesu pati. Toties februāra sākumā viņa ir saņēmusi uzaicinājumu ierasties pie tiesu izpildītāja Jāņa Lazdāna. Sazvanīts, tiesu izpildītājs esot ieteicis parādu ''If'' atdot pa daļām.

Tiesu sistēmas politikas departamenta direktore Inita Ilgaža norāda, ka, neraugoties uz nokavēto pārsūdzēšanas termiņu, Cimarei joprojām ir iespēja lūgt atkārtot tiesas sēdi. Ierēdne gan domā, ka šajā situācijā Franciskai vislabāk būtu vienoties ar prasības pret viņu iesniedzēju - apdrošināšanas kompāniju "If".

"Pagājušajā piektdienā no masu medijiem mēs uzzinājām, ka Cimares kundze patiesībā ir ļoti slima. Izprotot situāciju, pat neskatoties uz to, ka Cimares kundze nav ar mums sazinājusies, esam lūguši tiesas izpildītāju šobrīd apturēt izpildes procesu. Domāju, ka tuvāko dienu laikā banka noņems ķīlu," norāda "If" galvenā juriste Maija Opmane-Vēbere.

Tiesa, ķīla tiks noņemta tikai rakstnieces kontam, dzīvoklis paliks ieķīlāts, līdz tiks atrasts risinājums bēdīgajai situācijai. Ja Franciska var izmantot naudu no konta, viņa marta sākumā tiek ārstēties uz Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt