SPECIĀLI no Skotijas: Latvieši Ieva un Andrejs referendumā varētu balsot pretēji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Neatkarības referendumā piedalās arī Skotijas dzīvojošie ārzemnieki un viesstrādnieki, kuri oficiāli reģistrējuši uzturēšanos. Mediji īpaši uzmanību pievērsuši poļu kopienai, kas Skotijā ir ievērojama. Poļi paši saka, ka līdzīgi kā skoti savā attieksmē ir sadalīti. Dažādas domas ir arī Skotijā dzīvojošajiem latviešiem.

Ar Andreju un Ievu Šuvaloviem Latvijas Radio tiekas Edinburgā dienu pirms izšķirošā referenduma. Viņi abi Skotijā dzīvo jau četrus gadus. Andrejs agrāk bija jūrnieks, Skotiju sākotnēji apmeklējis darba gaitās, Ieva te mācījusies, un tad abi atgriezušies kopā, jo Andrejs saņēmis darba piedāvājumu. Pašlaik abi strādā aprūpes namā, uzrauga vecos ļaudis un rūpējas par viņu ēdienreizēm un dienu. Andrejs internetā veido arī Skotijas latviešu mājas lapu.

Ieva un Andrejs ir ģimene, kurā katram ir savs viedoklis, viņi interesējas par notiekošo un arī Skotijas referendumā piedalīsies.

„Es balsošu par „jā”, jo es esmu latviete un Latvijai bija līdzīga situācija – atdalīšanās no Krievijas. Un lai gan esmu šeit, tāpat esmu Latvijas patriote un zinu tās sajūtas, un redzu, ka lielākā daļa skotu grib atdalīties, bet diemžēl nedomā par sekām,” saka Ieva.

Savukārt Andrejs uzskata citādāk: „pašā sākumā domāju „jā”, bet tad sāku domāt, ka tomēr „nē”. Jā, brīvība, protams, ir forši, mums ir nafta, vara. Bet tad sāku domāt, kā mēs varēsim pastāvēt. Skoti nedomā uz priekšu, viņi domā par tagadni un viss. Bet tagad atkal sāku domāt, ka „jā”.”

Ieva un Andrejs teic, ka pēc sarunām ar citiem Skotijā dzīvojošajiem latviešiem noprotams - uzskati ir dažādi. Viņiem zināmi draugi, kuri jau nobalsojuši pa pastu un izvēlējušies atbalstīt Skotijas palikšanu Lielbritānijas sastāvā, bet citi sliecas atbalstīt neatkarību.

Cik daudz Latvijas valstspiederīgo Skotijā ir, precīzu datu nav, taču Latvijas vēstniecībā Lielbritānijā zināms, ka pēdējā tautskaitē 4500 Skotijas iedzīvotāju kā savu dzimšanas valsti bija norādījuši Latviju. Vietējie paši saka, ka patiesībā noteikti ir daudz vairāk.

Arī Skotijas laikraksti pievērsušies ārzemnieku un viesstrādnieku aptaujāšanai, īpaši izceļot poļu sabiedrību, kas Skotijā, pēc laikraksta „The Scotsman” aplēsēm, varētu būt vismaz 55 000 cilvēku liela un, pēc intervēto cilvēku teiktā, tāpat kā skoti uzskatos ir sadalīta. Vieni Skotijas atdalīšanos no Lielbritānijas saistot ar pašas Polijas vēsturi un atbrīvošanos no austrumu bloka, kamēr citi domā - skoti nenovērtē to, kas viņiem jau ir, esot Lielbritānijas aizvējā.

Andrejs piebilst, ka daudzi viesstrādnieki baidās par savu likteni un nākotni neatkarīgā Skotijā, proti, ka Skotija vairs nebūs Eiropas Savienībā, viņiem būs nepieciešamas vīzas, galu galā viņi varētu zaudēt darbu vai tikt izmesti no valsts. Bet Skotijas laikrakstos intervētie poļi sola, ka jebkurā gadījumā cīnīsies, lai paliktu un veidotu veiksmīgu dzīvi savā jaunajā mītnes zemē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti