Podkāsts kā dizaina domāšanas rīks. Saruna ar raidieraksta «Karjeras arhitekti» veidotāju Gintu Šepu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēdējā gada laikā ir radies krietns pulciņš jaunu podkāstu, kuri ir gan izklaidējoši, gan arī izglītojoši. Un viens no šādiem raidierakstiem ir “Karjeras arhitekti”. Tas ir raidieraksts, kurā viesi dalās par savā karjeras ceļā piedzīvoto – sasniegtajām virsotnēm un zaudējumiem. 

Podkāsts kā dizaina domāšanas rīks. Saruna ar raidieraksta «Karjeras arhitekti» veidotāju Gintu Šepu
00:00 / 11:21
Lejuplādēt

Podkāsta veidotāja Ginta Šepa ir karjeras un līderības trenere, ikdienā strādā apdrošināšanas uzņēmuma personālvadībā, bet viņu aizrauj dizaina domāšana karjeras attīstībā. Kad Šepu aicināja uz sarunu podkāstā par podkāstiem – “Raidnīca”, viņa atbildēja, ka viņas lauciņš ir karjera, par podkāstiem viņa nav eksperte, par tiem daudz kas vēl esot jāmācās. Intervijā ar Šepu mēģināts noskaidrot, vai un kā dizaina domāšanu var izmantot podkāstu veidošanā.

Ginta Šepa: Piemēram jaunu cilvēku iepazīšana, apzināts kontaktu tīkls karjeras dizainā ir pamatu pamats. Podkāstu veidotājiem katrs viesis kļūst par viņa kontaktu tīkla daļu. Ja vajag atrast kādu jaunu intervijas varoni, tad tiek meklēti viņa kontakti un tas ir kas tāds, kas ienāk karjerā. 

Podkāsts veido arī vadītāja personīgo zīmolu. Tas nav bijis mans pašmērķis, bet es redzu, ka tas ir klātesošs arī manā dzīvē. Cilvēki nereti atsaucas, ka dzirdējuši mani podkāstā, ka patikusi kāda epizode. Vai “Linkedin” tagad man vēlas vairāk cilvēku sekot, atsaucoties uz podkāstu. Katra saruna ļauj arī man ieskatīties citā burbulī, kas man atver durvis uz citu pasauli, kur varu redzēt, kā citur notiek lietas.

Dace Krejere: Jā tas ir interesanti, kā podkāsta veidošana autoriem var būt palīdzošs rīks jau savas karjeras veidošanā.

Jā! Un vēl man ienāca prātā, ka pateicoties raidierakstam, esmu sapratusi, ko vispār nozīmē satura radīšana. Manam podkāstam ir arī konti sociālajos tīklos, kuros ik palaikam publicēju noderīgu informāciju par karjeras dizainu. Lai ietaupītu laiku, esmu bijusi spiesta iemācīties kā šo procesu automatizēt. Tagad zinu, ko nozīmē regulāri radīt saturu, tas nav tikai tā, nu, tur, kaut kādu “postiņu” ielikšu. Tās ir jaunas zināšanas, jaunas prasmes.

Vai “Karjeras arhitektus” veido viena pati vai Tev ir arī palīgi?

Man ir mans dzīvesdraugs, kas palīdz ar tehniskām lietām, montēšanu. Mēs esam divu cilvēku orķestris.

Komanda jau ir labi, jo ir kas palīdz un atbalsta.

Jā, jo sākumā biju naiva, bet kad sāku darīt, sapratu, kādu Pandoras lādi esmu atvērusi.

Bet, ja nebūtu naiva, nebūtu arī podkāsta.

Tieši tā. Jo, ja zinātu jau visu sākumā, es varbūt nobītos. Bet, ja nezina, tad iet vienkārši nezināmajā iekšā, un mācās darot.

Man vēl liekas interesanti, kā klausoties par dažādām cilvēku karjeras izvēlēm, tas var būt atbalstoši, brīžos, kad paši esam pārdomās par savu karjeru, kad domājam, ko darīt tālāk.

Citu cilvēku dzīves pieredzes klausīšanās kalpo kā terapija, jo karjera un profesionālie izaicinājumi ir ļoti personīga lieta. Ne visi esam gatavi iet un stāstīt par grūtībām, kur nu vēl lūgt palīdzību. Parasti jau cīnāmies paši. Un tad liekas, ka es viens tāds, kuram nekas nesanāk. Un sākas vēl lielāka šaustīšana, kas noved vēl lielākā bedrē. Bet, ja ir iespēja klausīties, kā kāds sabiedrībā pazīstams cilvēks atver priekškaru savam ceļam, un ir iespēja dzirdēt, ka visiem ir savi kāpumi un kritumi, tas savukārt ļauj apjaust, ka man cīņa nav nekas unikāls, ka mēs visi kaut kādā posmā ejam cauri līdzīgām pieredzēm. Varu sākt pieņemt, ka, piemēram, vēl 35 gados nezinu, ko gribu darīt, neesmu atradis savu īsto lietu. Un tas nav nekas slikts. Kādam tas nospēlē, kā ļoti spēcīgs impulss rīkoties, savukārt vēl kāds sadzird ļoti praktiskas lietas, ko var pamēģināt savā darba dzīvē. Manuprāt, no podkāsta vari dabūt ļoti dažādas lietas, atkarībā no tā, ko pašlaik savā dzīvē meklē.

 

Visu sarunu ar podkāsta “Karjeras arhitekti” veidotāju Gintu Šepu var noklausīties Latvijas Radio podkāstā “Raidnīca”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti