Panorāma

VUGD darbinieki gatavo īpašu dāvanu Latvijai

Panorāma

Pierobežā audzē mājas baložus

Gaida Pāvesta Franciska vizīti

Pirms 25 gadiem pāvesta svētību saņēmušās Māra un Gundega gaida Franciska vizīti Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

25 gadus pēc Pāvila II vizītes Latvijā, mūsu valsti apmeklēs pāvests Francisks. Otrajās Lieldienās LTV ciemojās pie Māras un Gundegas Zaķēm, kurām Pāvila II ciemošanās bija neatkārtojams piedzīvojums un kuras ar nepacietību gaida Franciska vizīti septembrī. Abas pieder pie franciskāņu kustības un ar savu ikdienas darbu, cenšas palīdzēt vājākajiem.

Māras Zaķes viesistabā pāvesta Jāņa Pāvila II gobelēns pielikts goda vietā. Pāvesta dotā svētība, tiekoties Rīgā pirms 25 gadiem, atstāja neizdzēšamas pēdas Māras ģimenei. Māra un viņas meitas pieder pie franciskāņu ordeņa. Jāņa Pāvila II vizītes laikā ģērbtas franciskāņu tērpos jeb habitos viņas stāvēja pie Jēkaba katedrāles Rīgā.

“Pāvests nāca garām, tas bija fantastisks mirklis. Viņš saka – franciskanus, franciskanus, un mūs visus nosvētīja. Toreiz emocijas sita augstu vilni,” atceras Māra Zaķe.

Māra atminas – pāvesta vizīte bija neatkārtojams piedzīvojums visiem kristiešiem. Ar tikpat lielām cerībām viņas gaida pāvesta Franciska vizīti šoruden un cer uz tikšanos.

Fakts, ka pāvests pieņēmis vārdu Francisks, kā arī viņa darbi franciskāņiem rada īpašu saviļņojumu. “Šis pāvests ir bomba mums baznīcā. Tiešām. Viņš mani pilnībā sajūsmina. Ne velti arī katoliskajā baznīcā ir daļa kardinālu, kas apmulsuši no viņa tādām lietām, bet cik to kardinālu ir izgājuši ārā pie prostitūtām vai pie cietumniekiem, vai vientuļiem cilvēkiem, vai bārā iešīberējuši, kā to ir izdarījis šis pāvests, lai būtu klāt savai tautai,” saka māksliniece dizainere Gundega Zaķe-Cimža.

Latvijā ir ap 80 franciskāņu. Māte un meita norāda – pati galvenā franciskāņu vēsts ir palīdzēt vājākajiem, kā arī padarīt pasauli mierpilnu un labāku, rādot piemēru ar savu personisko dzīvi. Franciskānim ir arī aktīvi jāpiedalās sabiedriskajā dzīvē.

“Piemēram, par franciskāni nedrīkst būt katolis, kurš neies vēlēt. Viņam jāvēl ir, viņš ir patriots. Viņam jāsakārto savs pagalms, viņam jāiesaistās likumprojektu īstenošanā,” saka Gundega.

Māra Zaķe 40 gadu vecumā ticības dēļ atteikusies no ginekoloģes darba. Viņa vairs nespēja ne veikt abortus, ne arī dot nosūtījumu tā veikšanai: “Jo es tiešām nevarēju vairs piedalīties. Tā ir mana pārliecība.”

Pēc lēmuma, kas dzīvi pagrieza par 180 grādiem, Māra enerģiju ieguldīja, izveidojot sociālās aprūpes centru “Stella Maris” nespējniekiem. Viņa pievērsa pašvaldības uzmanību un ar domes atbalstu padomju militāristu atstātajās telpās ierīkoja centru, kur palīdzēt sirgstošajiem.

Gundega savukārt ir interjera dizainere. Viņa pamīšus darbam velta laiku, lai skolas vecuma bērni redzētu viņas profesijas aizkulises – iedvesmotos un redzētu, ka dzīve ir skaista. “Nav jau jākļūst visiem par dizaineriem, bet tu pavadi laiku tādā radošā procesā, tu uztaisi kaut ko.”

“Galvenā lieta, kas ir franciskāņiem – tev ir jābūt ļoti jūtīgam pret to, kas notiek sabiedrībā, kas notiek tavu bērnu skolā, vai tu vari palīdzēt.”

“Tas ir brīnišķīgs dzīvesstils, to mēs arī dzīvojam. Man ļoti patīk būt par kristieti.”

Gundega norāda – tikai tad, kad pats esi apmierināts ar sevi, tu vari iedvesmot citus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti