Latvijas robežas sargā ne vien cilvēki, bet arī suņi

„To nevar izslēgt kā datoru un aizmirst. Tas ir tavs dienesta biedrs uz 24 stundām diennaktī", tā par savu suni saka viens no robežsargiem Jānis Želvis – viens no cilvēkiem, kas apmāca suņus un strādā ar tiem. Turklāt  Latgales suņi jau slaveni visas Eiropas līmenī. Par to liecina gan iegūtās godalgotās vietās dažāda līmeņa sacensībās, gan atklātie pārkāpumi uz robežas.

Suns uz robežas ir neiztrūkstoša un vitāli svarīga lieta - par saviem suņiem un kinologiem ne bez lepnuma stāsta Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes kinoloģijas centra priekšnieks Jānis Želvis. „Tas ir kā dienesta biedrs uz astoņiem, desmit gadiem," saka Želvis. Par to liecina kaut vai šī gada un pat nesenie - pēdējā laikā atklātie pārkāpumi. „Tieši ar suņu palīdzību šogad ir aizturētas 58 kastes ar cigaretēm (..) Suņi ir aizturējuši robežu pārkāpējus," norāda Želvis.

Gan viņš, gan robežsardzes Daugavpils pārvaldes pārstāve Inga Strode stāsta par neskaitāmiem piemēriem, kad tieši suņi ir bijuši lielākie palīgi robežsardzē. „Suns 12 kilometrus pa pēdām nogāja un aizturēja likuma pārkāpēju," atminas Želvis.

Viņš uzsver, ka apmācības sākas divu mēnešu vecumā un ilgst visu mūžu. „Vidēji pusotra gada vecumā [suns] ir gatavs veikt dienesta pienākumus," saka Želvis.

Tomēr kādā brīdī sunim ir jādodas pensijā. Tieši šādu pieredzi ir ieguvis kinologs Vitālijs, jo viņa suns Arda ir jau gados. Kā mazi kucēni suņi sāk apmācības un, līdzīgi kā militāra persona, iegūst dienesta pakāpes vai zvaigznes uz uzplečiem. Suņi bez šiem atribūtiem gūst iemaņas un vērtējumu, nereti arī īpašu paldies no cilvēkiem, no savas pieredzes stāsta kinologs Vitālijs. „Mēs palīdzējam atrast vienu vecmāmiņu, un es redzēju prieku cilvēkos, kas prasīja palīdzēt," norāda kinologs.

Suns Arda tagad paliks Vitālija aprūpē, bet darba vajadzībām šim robežsargam jau tiks piešķirts jauns suns.

Daudzi jaunie kucēni nāk no Latgales. Par viņu, tāpat kā kinologu sasniegumiem, ik gadus liecina gan iegūtie diplomi un godalgotās vietas Eiropas līmeņa sacensībās, gan reālu pārkāpumu atklāšanas gadījumi uz valsts robežas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt