Globālais latvietis. 21. gadsimts

Eiropas vasaras skolai jau 40 gadu!

Globālais latvietis. 21. gadsimts

Izaicinājumi skolām un arī bērniem iekļauties izglītības sistēmā Latvijā pēc atgriešanās

Jānis Čakste. Viņa Latvijai nestās pamatvērtības un jaunais muzejs "Aučos"

Čakstes dzimta izkaisīta visā pasaulē. Kopā pulcējas pirmā prezidenta dzimšanas dienās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijas valsts pirmā prezidenta dzimta, lai arī izkaisīta visa plašajā pasaulē, turpina uzturēt dzīvas tās pamatvērtības, ko Jānis Čakste savulaik nesa Latvijai. Tās ir krietnums, tolerance, godprātība un ģimeniskums - šie pamatprincipi ikdienā pavadot ikvienu no 111 Jāņa Čakstes pēcnācējiem, stāsta viņa dzimtas piederīgie.

Gaidot Jāņa Čakstes 160. dzimšanas dienu 14. septembrī, Latvijas Radio raidījums “Globālais latvietis. 21. gadsimts" studijā aicināja Čakstes mazmazmeitu Kristīni Čaksti, bet video zvanos sazinājās ar viņa mazmazmazbērniem - Stokholmā dzīvojošo Aleksandru Čaksti un Amerikā dzimušo, šobrīd starp Rīgu un Dienvidāfriku balansējošo Aleksu Krolls.

Un pats grūtākais šai sarunā, Čakstes mantiniekus uzrunājot, ir neapjukt "maz maz" vārdu skaitā. Kā atzīst Kristīne Čakste, prezidenta mazmazmeita, tad

katrs no Čakstes dzimtas labi iegaumējis savu titulu un labi zina, cik reižu pirms "dēls'' vai ''meita'' jāpievieno vārdiņš “maz”.

Tomēr, ja runa ir par dzimtas ciltstēvu, pirmo prezidentu, tad visa dzimta lieto vienu apzīmējumu.

Kristīne Čakste
Kristīne Čakste

“Mums ir viens Opaps un viena Omamma. To visi zina, jo Opaps ir lielais Jānis. Un, savā starpā runājam, ko Opaps būtu darījis, ko Opaps par to būtu teicis, ko domājis," stāstīja Kristīne Čakste.

Klausoties Čakstes dzimtas pārstāvjos, ir skaidrs, ka Opaps jeb Jānis Čakste ir etalons un ceļa rādītājs arī šodien, īpaši jau runājot par dzimtas tradīciju kopšanu un dzīvas saiknes uzturēšanu ar Latviju.

Čakstes dzimtā patlaban ir 111 pēcnācēji, kuri Čakstes idejas uztur dzīvas arī šodien, kad pirmajam prezidentam atzīmē 160. jubileju. Viena no svarīgākajām idejām ir demokrātija, kas Čakstes dzimtā sākas jau ģimenē. 

“Jānis Čakste ļoti mīlēja savu ģimeni. Neraugoties uz to, ka viņš bija aizņemts sabiedriskās lietās, viņam atlika laika visiem deviņiem bērniem - pieciem dēliem un četrām meitām. Viņš veltīja daudz laika bērnu audzināšanai," stāstīja Kristīne Čakste.

Par Čakstes bērniem informāciju atrast nav vienkārši, tāpēc Kristīne Čakste atklāj katra no deviņu pirmā prezidenta bērnu likteņiem.

  • Vecākais dēls Visvaldis krita Pirmā pasaules kara laikā.
  • Otrais dēls Mintauts bija jurists, kurš gāja tēva pēdās un devās ar ģimeni bēgļu gaitās uz Zviedriju. Mintauts ir Kristīnes Čakstes tēvs.
  • Ringolds, trešais dēls, bija ārsts, palika Latvijā un organizēja Jelgavas slimnīcas evakuēšanu Otrā pasaules kara laikā.
  • Ceturtais dēls Ģedimins mācījās Universitātē, bet, tēva mudināts, uzņēmās rūpes par “Auču” mājām, kļuva par saimnieku un nodarbojās tur ar lauksaimniecību, līdz nācās doties trimdā uz Zviedriju.
  • Jaunākais Čakstes dēls Konstantīns bija jurists, profesors Latvijas Universitātē, bet mira koncentrācijas nometnē.
  • Vecākā meita Janīna apprecējās ar mācītāju un devas bēgļu gaitās uz Zviedriju.
  • Trīs jaunākās meitas – Aldona, Maiga un Daila. Aldona apprecējās ar ģenerāli un devās bēgļu gaitās uz Zviedriju. Maigu 14. jūnijā ar bērniem izsūtīja uz Sibīriju, bet īpašs stāsts ir par jaunāko Jāņa Čakstes meitu Dailu.

“Daila, valsts pirmā prezidenta meita apprecējās ar Latvijas valsts otrā prezidenta Gustava Zemgala dēlu. Viņas bērniem ir divi vecvecāki prezidenti,"

atklāja Kristīne Čakste.

Visu dzimtas vēsturi precīzāk izpētīt un izzināt ikviens var dzimtas mājās Ozolnieka novada “Aučos” jeb muzejā „Jāņa Čakstes māja” . Tā ir vieta, kur, cik vien var un kad vien var, kopā sanāk Čakstes kuplā dzimta. 

“Jānim Čakstem bija 9 bērni, 21 mazbērns un, ja mēs šodien saskaitām ciltskokā tos Čakstes pēcnācējus, ar kuriem varam satikties, proti, kuri ir dzīvi, tad tie ir 111 tiešie Čakstes pēcnācēji," Latvijas Radio saskaitīja muzeja "Jāņa Čakstes māja" ekskursiju vadītāja Ineta Freimane.

Jāņa Čakstes māja - muzejs
Jāņa Čakstes māja - muzejs

Un muzejs "Jāņa Čakstes māja" "Aučos" ir vieta, kur viņi kopā pulcējas Latvijas valsts prezidenta Jāņa Čakstes jeb viņu Opapa dzimšanas dienā, 14. septembrī. Bet, kā paši teic, lai kur arī viņi pasaulē neatrastos, lai kur arī nedzīvotu,

pat ja kāds no Čakstes pēcnācējiem nezina latviešu valodu, tomēr Latvija ir tas, ko viņi nes savās sirdīs.

Kā Latvijas Radio stāstīja ASV dzimusī Jāņa Čakstes mazmazmazmeita Aleksa Krolls, dzīvojot un uzaugot Amerikā, bijis dīvaini klausīties stāstus par vecvecvectēvu, kurš bijis Latvijas pirmais prezidents.

"Es uzaugu Arizonas štatā, tuksnesī, un tā ir pilnīgi cita pasaule nekā Latvija. Visu mūžu esmu dzirdējusi par Latviju, par manu mantojumu un, protams, par prezidentu. Mūsu ģimenē vienmēr bija sarunas par to, kas mums ir Latvija un kāpēc ir svarīgi zināt un apzināties mūsu dzimtas un valsts vēsturi. To mantojumu, ko mums atstājis prezidents. Man allaž tika uzsvērts tas, kā Jānis Čakste runāja par brīvību un demokrātiju," sacīja Aleksa Krolls.

Draugiem vienmēr pirmais jautājums bijis, kur ir tā Latvija, kuras prezidenta pēctece ir Aleksa. Un kā stāsta Aleksa, viņa šobrīd ir Latvijā, turklāt salīdzinoši nesen apguvusi latviešu valodu, lai labāk varētu iepazīt savas dzimtas pārstāvjus, kuri dzīvo Latvijā.

Lai godinātu Čaksti, pie viņam veltītā pieminekļa Jelgavā sestdien, 14. septembrī, pulcējās ap simts cilvēku, tajā skaitā esošais Valsts prezidents Egils Levits. "Viņš bija ideāls demokrāts, kurš ņēma vērā visus viedokļus un tad izdarīja pēc tam savus secinājumus. Tas bija viņa stils. Viņš nebija cilvēks, kas gāja uz konfrontāciju. Viņš bija cilvēks, kas vienoja, nevis šķēla," tā Levits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti