Dienas ziņas

No zīles līdz kafijai

Dienas ziņas

Leikēmijas dienā aktualizē problēmas ārstēšanā

Atklāts eksperimentāls dendroloģiskais dārzs

30 gadu darbs pārvēršas eksperimentālā dendroloģiskajā parkā

Piecu gadu vecumā iestādīts pirmais koks un kopš tā laika mūžs atdots neskaitāmiem daiļdārziem - tā var raksturot vienu no pieredzējušākajām dendroloģēm Latvijā, kalsnavieti Aiju Kaškuri. Šoruden durvis apmeklētājiem vēris viņas izveidotais eksperimentālais dendroloģiskais dārzs "Igaijas".

"Igaijas" ir Aijas Kaškures gadiem koptais lolojums. Vairāk nekā 1500 augu dažādību visā krāšņumā paveras ikvienam dārzu lietpratējam vai tiem, kuri ar dārzkopību ir uz "jūs". Tieši šādi apmeklētāji ir īpaši gaidīti, jo dārzs ir ne tikai Aijas eksperimentālais lauciņš, bet arī jaunu zināšanu ieguves vieta. "Lai cik tas nebūtu bēdīgi, liela daļa mūsu cilvēku neatšķir baltalksni no melnalkšņa, pabērzu no krūkļa un līdzīgi," atzīst ainavu dārzniece.

30 gadus gadus Aija Kaškure komplektējusi kolekcijas Kalsnavas arborētumā. "Igaijās" Aija ir izveidojusi ap 15 unikālām augu kolekcijām, jo īpaši kolekcionāre lepojas ar lapeglei līdzīgu koku, kas atvests no Ziemeļamerikas un zīdkociņiem, kuri jau dod pirmo ražu un spējuši izturēt pat 42 grādu salu.

"Stādi ir divi metri un lielāki! Tas nozīmē, ka pārsnieguši šo apsalšanas zonu, vairs nav uz ziemu jāsedz, un tas viss te austrumu zonā jau sāk ražot, pirmās ogas, kas ir līdzīgas avenēm," norāda Kaškure.

Eksperimentu rezultātā Aija gūst jaunus secinājumus, ar ko tālāk dalās ne vien kolēģu vidū, bet tas ir ieguvums arī tiem, kas ierīko savus daiļdārzus. "Ar eksperimentiem ir tā, ka par kādu koku grāmatā raksta - tas aug tikai skābās, kūdrainās augsnēs pusēnā, bet eksperimentatoru velniņš dīda, un viņš vienu augu iestāda tajā pusēnā, otru - saulē, un skaties, ka aug abi divi! Tas nozīmē, ka aua piemērošanās spēja ir daudz lielāka," analizē Kaškure.

"Es piederu pie tiem laimīgajiem cilvēkiem, kam darbs mūža garumā saskan ar vaļasprieku," atzīst Aija, un neslēpj, ka, nonākot pensijas vecumā, viņa savam vaļaspriekam "Igaijās" var nodoties ar visu sirdi.   

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt