Panorāma

Zemessargi Alojā mācās karot pret «zaļajiem cilvēciņiem»

Panorāma

Nedēļa «Panorāmas» videoarhīvos

Latvijas ģimenēs viesojās bērni no Austrumukrainas

12 gadus vecais Timofejs – Ukrainas patriots, kurš Latvijā viesojas ar mirdzošām acīm

Latvija ir tik skaista - tā mirdzošām acīm saka Timofejs, viens no 15 ukraiņu bēgļu bērniem, kuri visu augustu dzīvoja ģimenēs Latvijā. Projektu "No ģimenes līdz ģimenei" īsteno biedrība "Alianse Latvija bez bāreņiem", lai palīdzētu karadarbībā cietušo bērniem. Kamēr bērni atpūšas Latvijā, viņu vecāki meklē jaunu patvērumu un darbu Ukrainā, lai bērns var atgriezties drošākā vidē.

12 gadus vecais Timofejs dzīvoja Kaldavu ģimenē - pie Gintas, Māra un diviem viņu dēliem. Ginta ir Latvijas Televīzijas režisore. Tāpēc dienu pirms zēna došanās atpakaļ uz Ukrainu, viņa viesim izrādīja Latvijas Televīziju.

Pirms gada zēna ģimene karadarbības dēļ pameta mājas Doņeckas apgabalā. Tagad kā bēgļi viņi dzīvo Kijevā. Uz Latviju Timofejs atbrauca kopā ar māsu. Meiteni viesos uzņēma kāda ģimene Cēsīs.

„Daudz ko darījām. Visur kur braucām. Pa dažādiem novadiem un pilsētām. Biju Kuldīgā. Arī tur, kur tā lielā baznīca un daudz cilvēku bija. Jā, Aglonā. Arī ūdens atrakciju parkā,” stāsta Timofejs.

„Viņš iepriekš kartē bija izpētījis, ka Latvija ir ļoti maziņa, salīdzinot ar lielo Ukrainu. Un tad mēs tā domājām - nekā nebija! Mēs parādīsim to Latviju! Parādījām gan pilis, gan dabas objektus, Gauju, mēģinājām parādīt Latviju dažādu,” teic Ginta.

„Kad bijām kādā pilī, piebrauca autobuss ar Ukrainas numuriem. Biju priecīgs, ka cilvēki no Ukrainas brauc ekskursijās uz Latviju. Domāju, ka ukraiņu Latvijā maz, bet izrādās - daudz. Arī Aglonā bija ukraiņi ar Ukrainas karogu,” atceras Timofejs.  

Gintu ļoti pārsteidza, ka puisis 12 gados ir tik liels savas zemes patriots un ir ļoti atvērts: „Mēs bijām Cēsīs, un stāstījām, ka tur radies Latvijas karogs…viņš mājās vairāk painteresējās internetā. Zinātgribošs.”

Timofejs katru vakaru skatījies LTV ziņas, tāpēc  ar lielu interesi Ziņu dienestā iepazīstas, kā top pārraides. Viņš arī taujā par jaunumiem viņa dzimtenē. „Esmu no Kramatorskas Doņeckas apgabalā. Jā, tas nav tālu no vietas, kur nesen bija karš. 100 kilometri, un karš. Es nesen biju Kramatorskā. Pirms atbraukšanas uz Latviju. Šobrīd Kramatorskā ir mierīgi,” stāsta ukraiņu zēns.

Apskatot „Panorāmas” studiju, zēna acis burtiski mirdz. Viņš teic - otrpus televizoram viss izskatās pavisam savādāk: „Tik daudz darba, lai cilvēkiem ziņas parādītu! Tas ir ļoti sarežģīti.” 

Mēneša laikā zēns sadraudzējies ar Gintas jaunāko dēlu Rinaldu: „Es jau Rinaldu pievienoju draugu sarakstam, sarakstīsimies internetā un sazināsimies skaipā. Rinalds uzlabojis krievu valodas zināšanas.”

Kaldavu ģimenei šī bija pirmā pieredze, uzņemot bērnu no Ukrainas. „Visa Latvija jau no Maidana seko līdzi notikumiem Ukrainā, un cenšas atbalstīs kā vien var gan valsts līmenī, gan dažādu organizāciju līmenī, gan privātpersonu. Pērn Latvija sniegusi Ukrainai atbalstu materiālā izteiksmē 0,65 miljonu vērtībā. Šis ir reāls veids, kā uzskatāmi palīdzēt Ukrainas cilvēkiem,” skaidro Māris Kaldavs.

„Latvijā bija daudz kas interesants. Man daudz kas patika. Skaista daba, cilvēki jauki. Te labi dzīvot,” secina Timofejs.

Jau vēstīts, ka līdz šim ģimenēs Latvijā uzņemti ap 80 bērnu no Ukrainas austrumiem. Oktobrī un decembrī ieradīsies vēl divas bērnu grupas. Augustā Latvijā viesojās 15 bērni, kas šonedēļ jau devušies mājup.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt