Dienas ziņas

Uzņēmējus informē par valsts atbalsta programmām

Dienas ziņas

Latvijā sāk veidot "viedos ciemus"

Skolēni dodas meža ekspedīcijās

Meža ekspedīcijā Rēzeknes novadā piesakās piecreiz vairāk skolu nekā pērn

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 2 mēnešiem.

Jau otro gadu visā valstī norisinās "Latvijas Valsts mežu" organizētās meža ekspedīcijas. Šogad piedalīties izzinošā meža pārgājienā vēlmi izteica 43 Latgales reģiona skolas, kas ir gandrīz piecas reizes vairāk nekā pērn. Divu dienu laikā Rēzeknes novada Taudejāņu mežā izveidoto meža ekspedīcijas maršrutu jau ir izgājuši vairāk nekā 200 skolēnu no 16 mācību iestādēm. 

"Latvijas Valsts mežu" organizētajā pasākumā skolēni mēro divu kilometru garu maršrutu un tā garumā izveidotajās 10 darba stacijās iepazīstas ar mežu, tā apsaimniekošanu, koksnes produktiem un to nozīmi. Kad ir izdalītas darba burtnīcas un tiek doti norādījumi, grupa ir gatava doties mežā. Pēc dažiem metriem skolēni sasniedz pirmo darba staciju.

"Izrādās, ka aspirīnu ražo no vītolu dzimtas kokiem, no viņu mizas, tam ir pretsāpju iedarbība, un to jau ir atklājuši senie ēģiptieši, nolobot šo mizu, ka tas remdē sāpes. Tātad aspirīns mums arī no koksnes produktiem," stāsta Vides plānošanas speciāliste Diāna Marga.

Darba stacijās piedāvātos uzdevumus bērni pilda ar entuziasmu – mēra koka augstumu un skaita to vecumu, veic eksperimentus ar lakmusa papīru, nosakot augsnes paraugu skābuma līmeni, kā arī būvē Leonardo da Vinči projektēto tiltu. Kaut arī dažās vietās pārvietošanās pa mežu notiek caur koku biezokni, bērnu spēki neizsīkst, un atpūtas brīdī viņi ar prieku dalās ar saviem iespaidiem.

Rēzeknes sākumskolas 6. klases skolnieks Adriāns Rumjancevs saka, ka viņam visinteresantāk bijis taisīt tiltiņu, ar lakmusa papīru mērīt, cik kokiem gadu. Viņam šķiet interesantāk darboties dabā, nekā sēdēt skolas solā.

Arī Artūrs Talapins stāsta, ka nekad nav zinājis par koku mērīšanu un skaitīšanu. "Parasti es uz mežu nestaigāju, retos gadījumos tā, paskatīties uz kokiem," viņš saka.

Kā norāda ekspedīcijas veidotāji, tās ideja ir aizgūta no Somijas, kur līdzīgi pārgājieni notiek jau vairākus gadus. Izstrādājot ekspedīcijas maršrutu, tika domāts gan par tā garumu, gan saturisku piepildījumu.

"Katrā reģionā piecas dienas, katru dienu cenšamies astoņas klases ar pusstundas intervālu [palaist]. Vēl viena lieta, ko mēs sapratām - nedrīkst pārāk gari darboties darba stacijās, darboties ir labi, bet lai stāsts nebūtu garš. Man patīk tas, ka bērni jau daudz zina, viņi nāk gatavi, pie koksnes produktiem viens otrs bērns jau gatavs, un tad pastāsta tiem pārējiem. (..) Katrā klasē ir kāds prātvēders, kas ļoti labi zina, ka arī ziepju burbuļos ir celuloze iekšā, ka viskoze ir no celulozes. Patīkami," klāsta ekspedīcijas idejas ieviesējs Latvijā Kaspars Riže.

Pagājušajā gadā savu interesi par ekspedīciju izrādīja vien astoņas Rēzeknes un Rēzeknes novada skolas, bet šogad dalībai pieteicās jau 43 Latgales reģiona mācību iestādes, kas liecina par ieceres panākumiem un pārliecību ekspedīcijas rīkot arī turpmāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti