«Pilnīgs sviests»: Ministriju budžetu mazinājumi praksē

Pilnīgs sviests parasti nozīmē dažādas juceklīgas, absurdas situācijas un notikumus. Tomēr Latvijas valsts nākamā gada budžeta veidošanā Pilnīgā sviesta stratēģija ir izmantota pilnībā apzināti un veiksmīgi. 

Konkrētais formāts aptuveni tāds – izteikt kādu apgalvojumu, piemēram – nākamajā gadā dzīve kļūs bagātāka. Ja kāds iebilst, ka neredz tam pamatojumu, tad netieši norādīt uz kritiķa intelekta mazspēju un ar vārdiem – tas taču tik vienkārši! - uzsākt komplicētu vārdu/ciparu karuseli, kurš pierādot pat nezinātājam, ka tieši tā arī būs – dzīvosim bagātāk. Neviens tā arī nesaprot – kā tas iespējams, bet neērti jautāt. Tas pat nezinātājam nu esot skaidrs. Lielisks sviesta stratēģijas piemērs praksē.

Jau vasarā izskanēja, ka visas ministrijas solidāri samazinās budžeta bāzes izdevumus par 3%, kas tika pasniegts kā liels upuris. Tika norādīts arī, ka prioritāšu ministrijām un citiem, kam šāda samazinājuma nav, jābūt īpaši pateicīgiem un pat kādā mērā vainīgiem sabiedrības priekšā. Sevišķi tas skāra tā sauktās neatkarīgās institūcijas, kuras atšķirībā no prioritāšu nozarēm vienkārši pažēloja. Starp citu - arī Latvijas Radio un Latvijas Televīziju.

Neesmu dzirdējis, piemēram, Latvijas Radio kādu pateicības raidījumu ar veltījumu deklamācijām un dziesmām.

Bet nu atpakaļ pie 3% . Nolēmu aplūkot, kā tad tas ietekmējis ministriju nākamā gada plānotās iztikšanas naudiņas.

Lielā un ietekmīgā Finanšu ministrija ar vienu no lielākajiem pašas naudas makiem – nākamajam gadam resursi aptuveni 844 miljoni eiro, kas ir par 11,5% mazāk kā šogad. Labs rādītājs. Ne tik lielā, bet arī ietekmīgā Ekonomikas ministrija var ziņot par vēl cildenākiem sasniegumiem – resursu samazinājums par aptuveni 17%, kaut kas līdzīgs veclaiku piecgadu plāna izpildes triecienniekiem.

Mazliet pieticīgāka aina ir tad, ja apskatām to svēto pozīciju, kas garajā vajadzību sarakstā ministrijām ierakstīta pati pēdējā – nozares vadība. Nē! Maldās skeptiķi, kas jau kliedz – tur nekas nav mazināts! Ir gan! Un kā vēl! Finanšu ministrijas gadījumā nozares vadības budžets pret iepriekšējo gadu ir 99,4 % bet vēl jaukāk izvingrojusi Ekonomikas ministrija, kas var svinīgi ziņot – nozares vadības budžets  – 99,9% pret iepriekšējo gadu jeb mazliet vairāk kā 5000 eiro. Atgādināsim – ministrijas kopējais resursu mazinājums ir 40 miljoni.

Vai tiešām vēl kāds būs pārsitis Ekonomikas ministrijas nākamā gada centību budžeta mazinājumos? Būs gan! Citiem vārdiem – šie ir tikai ziediņi, būs vēl gardas un krāsainas odziņas sviesta mērcē!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt