Mareks Matisons: «Slush» – divas dienas globālas elpas Ziemeļeiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ir pagājušas nedaudz vairāk par 36 stundām jaunuzņēmumu forumā "Slush", kur Somijas galvaspilsēta Helsinki šogad sapulcinājusi rekordlielu dalībnieku pulku. Starp 17500 pasākuma apmeklētājiem var sastapt kādu pulciņu latviešu, un es esmu viens no viņiem.

 

Cilvēkam, kurš vēro "Slush" atblāzmas sociālo mediju platformu vidē vai ir forumā klātesošs pirmoreiz, var šķist, ka šī ir gaismas efektu pārsātināta sektas sapulce. Un Jums būs taisnība,

"Slush" dēvējot par “jaunuzņēmumu reliģijas” notikumu.

Līdztekus veiksmes un pieredzes stāstiem šeit tiek svinētas arī pieļautās neveiksmes un to devums, tālāk rīkojoties, šīs kļūmes nepieļaujot. Cilvēki no pasākuma dažādām skatuvēm uzrunā auditoriju gan spožā pašprezentācijas manierē, gan arī rosina turpināt diskusiju par vērtībām uzņēmējdarbībā un jaunuzņēmumu pasaules uzskatā. Tās ir vienlaikus iedvesmas sarunas un vienlaikus arī stāsti par uzņēmējdarbības vērtībām.

"Slush" nozīme reģionā

Šis, šķiet, ir mans piektais forums Helsinkos un varu apbrīnot pasākuma rīkotāju spēju ik gadu kāpināt pasākuma emocionālo tempu un paaugstināt tehniskā izpildījuma kvalitāti norisēm, kuras skatītāji un dalībnieki var piedzīvot "Slush". Milzīgā apmeklētāju masa pārvietojas, katrs meklē un pielāgo notikuma norišu saturu savam laika plānam un alkām uzzināt jauno. Jaunuzņēmumi tiekas ar investoriem, investori atlasa potenciālos kandidātus ar kuriem turpināt sarunas par ieguldījumiem, un kopumā tūkstošiem cilvēku izmanto iespēju piedāvāt savas prasmes un idejas prasīgajai klātesošo auditorijai.

"Slush" sākās 29.novembra vakarā ar tradicionālo “iesildīšanās ballīti” un iespēju vēl pirms lielā notikuma veidot draudzīgas un jēgpilnas sadarbības attiecības. Šī gada pirmspasākuma draugs bija Igaunijas valsts un kaimiņu e-pilsonības risinājumi.

Pirmo uzrunu "Slush" 29.novembrī teica Igaunijas jaunievēlētā prezidente Kersti Kaljulaida. Somu forumā jau vairākus gadus dzirdu dažādos vārdos un no dažādām personām izteiktus viedokļus par

nepieciešamību “dzīvot uz zemes” un atcerēties, ka Silīcija ieleja Savienotajās Valstīs nav laimes zeme.

Finanšu pieejamība Eiropā un tās ziemeļos ir laba, ideju realizācijai tiek piedāvāti aptverami tirgi, kuri vienlaikus ir pietiekami izaicinoši, un nav vajadzības burtiski tulkot “darbojies globāli”, ar to saprotot visu zemeslodi un jo sevišķi Savienoto Valstu tirgus. Eiropa, Lielbritānija un Skandināvijā ir izaicinājumiem bagāts jaunuzņēmumu darba lauks, kurā gūt panākumus, un vienlaikus ir izcils tramplīns globālajā konkurences cīņā.

Latvijas pārstāvībai iepriekš jau tika vēstīts par trim Latvijas jaunuzņēmumiem, kuri iekļuva simts spēcīgāko jauno uzņēmumu skaitā šogad.

Ziemeļeiropas pusfinālā starp divdesmit spēcīgākajiem iekļuva Latvijas "Nordigen".

"Slush" forumā piedalās vairāk nekā divdesmit Latvijas uzņēmumi, daļa ar saviem stendiem. Piemēram Ernesta Štāla "Dripit" izmanto iespēju demonstrēt savu produktu 17500 "Slush" apmeklētāju.

Nozīmīgu devumu Latvijas jaunajiem uzņēmumiem sniedz pašmāju jaunuzņēmums "Twino", kas risina virkni loģistikas jautājumu, palīdzot mūsu jaunajiem uzņēmumiem nokļūt "Slush".

Latvijas jaunuzņēmumu asociācija rīkoja vakara tīklošanās pasākumu, sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecību Somijā un Amerikas tirdzniecības kameru šeit Helsinkos. Taču

kā absolūtu valsts tēla katastrofu varam nosaukt Latvijas amatpersonu klātneesamību šajā Ziemeļeiropas forumā.

Pasākumā akreditēti vairāk nekā 600 mediju pārstāvji no visas pasaules, tai skaitā no ASV un strauji augošām Āzijas ekonomikām. Šeit

Helsinkos nav neviena, kas paustu valsts vēlmi piesaistīt Latvijai jaunuzņēmumus, lai gan Latvija ir pirmā valsts pasaulē, kurā tapis sevišķs jaunuzņēmumu atbalsta likums.

No valsts tēla viedokļa tā ir katastrofa – neizmantot lielisku iespēju “dažu soļu attālumā”. Jau pieminētā Igaunija pasākumā pārstāvēta ar stendu, kurā reklamē e-pilsonību. Jaunuzņēmumus ar piedāvājumiem infrastruktūrā un talantīgu darbinieku piesaistes iespējām vilina Korejas, Zviedrijas, Itālijas valdības iniciatīvas. Tikmēr Latvijā sabiedriskā medija pārraidē tiek spriests par plānu, kā apsteigt Igauniju piecos gados.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti